Kielce – rynek nieruchomości

Kielce – rynek nieruchomości

Kielce to świetnie miasto do zamieszkania, jeśli poszukuje się chwili wytchnienia od zgiełku wielkich metropolii, a zarazem ma się na uwadze możliwości rozwoju zawodowego, dobrą opiekę zdrowotną i ogólnie warunki życia. Jak wygląda tamtejszy rynek nieruchomości?

Ceny domów i mieszkań rosną w całej Polsce, a jednocześnie spada zdolność kredytowa wielu osób. Nie oznacza to jednak, że rynek nieruchomości przeżywa krach. Ludzie wciąż poszukują i kupują swoje cztery kąty. Miastem, przeprowadzkę do którego zdecydowanie warto rozważyć, są Kielce, stolica Województwa Świętokrzyskiego. Położone są one w Górach Świętokrzyskich, w bardzo urokliwej okolicy, wśród rezerwatów przyrody. Mieszkańcy mogą więc liczyć na kontakt z przyrodą. Z kolei znalezienie dobrej pracy umożliwia, będący podstawą rozwoju miasta, przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy i przetwórczy, jak również całkiem rozbudowana sfera usług. Do tego dochodzi uczelnia oraz całkiem dobrze funkcjonująca służba zdrowia. Warunki do zamieszkania w Kielcach są zatem atrakcyjne, toteż warto rzucić okiem na tamtejszy rynek nieruchomości. 

Kielce – najpopularniejsze nieruchomości

Największą popularnością wśród mieszkańców Kielc – rodowitych oraz napływowych – cieszą się mieszkania o powierzchni w przedziale od 45 do 75 metrów kwadratowych. Najwyżej cenione są lokale położone na wysokim piętrze; poszukujące swojego M osoby cenią sobie również windę w bloku. Inną cechą mieszkania, na jaką zwracają uwagę potencjalni kupujący, jest ładny widok z okien. Młodzi nabywcy chętniej nabywają mieszkania obustronne, z kolei single najczęściej wybierają lokale dwupokojowe. Rodziny z dziećmi poszukują z reguły M3 lub M4. Wysoką pozycję na kieleckim rynku nieruchomości zajmują także domy z własnym ogródkiem lub niedużym tarasem. Domy na sprzedaż w Kielcach są poszukiwane przez osoby pragnące osiedlić się w tym mieście.

Dla kupujących ważna jest również lokalizacja mieszkania. O ile relatywnie niewielką wagę przykładają oni do tego, w jakiej odległości od centrum się ono znajduje, o tyle zwracają dużą uwagę na infrastrukturę osiedla. Wyższe ceny uzyskują lokale położone nieopodal terenów zielonych, z łatwym oraz szybkim dostępem do punktów opieki zdrowotnej, szkół i przedszkoli, a także przystanków autobusowych, niż tej samej wielkości mieszkania zlokalizowane w centrum.

Kielce – ewolucja cen nieruchomości

Kielecki rynek nieruchomości nie wyróżnia się szczególnie na tle innych polskich miast. Rosnące od kilku lat ceny są zatem dość typowym zjawiskiem, jakkolwiek zauważyć warto, że w Kielcach i tak kształtują się one na poziomie znacznie niższym niż w wielkich metropoliach. Jak ewoluowały? W połowie 2019 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wynosiła około 4 200 zł, by w czerwcu 2020 roku osiągnąć poziom 5 000 zł.

Znaczący skok cen rozpoczął się po lutym 2021 roku. W czerwcu 2021 r. za metr kwadratowy lokalu w nowym budownictwie trzeba było zapłacić już 5 500 zł, a kilka miesięcy później już blisko 6 000 zł. Obecnie kwoty, jakie na kieleckim rynku nieruchomości wydać trzeba za metr kwadratowy własnego M, średnio przekraczają 6 500 zł, w zależności od lokalizacji.

Inflacja nie odstrasza jednak kupujących. W Kielcach popyt na nowe nieruchomości wciąż nie maleje, a miasto wciąż pozostaje atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. 

Kielce – gdzie znaleźć nieruchomość?

Osobo pragnące osiedlić się w Kielcach, powinny przejrzeć oferty zamieszczane na dobrych portalach ogłoszeniowych. W poszukiwaniu wymarzonego domu w stolicy Województwa Świętokrzyskiego z pewnością pomoże portal Nieruchomosci-online.pl.