Kolonie survivalowe dla dzieci

Kolonie survivalowe dla dzieci

Czyż lato nie jest idealną porą na powrót do natury? Oczywiście, że tak! Wykorzystajmy wakacje jak się da i zapiszmy dziecko na kolonie survivalowe dla dzieci.

Niegdyś tę rolę spełniało jedynie harcerstwo (a czasem wypady do babci na wieś). Dziś mało dzieci należy do harcerstwa, a babcie mieszkają raczej w mieście, dlatego dzieci mają coraz mniej okazji do przebywania w lesie, w czystym ekologicznie rejonie, wśród natury. Kolonie survivalowe dla dzieci to doskonała okazja do pokazania pociechom czym w ogóle jest las.

 Czym jest natura dla człowieka mieszkającego w mieście?

 Zapewne można jakoś żyć bez wizyt w lesie, bez regularnych wycieczek na łono natury, bez szumu wiatru, śpiewu ptaków, ciszy w rozległych połaciach łąk… Można, tylko czy takie życie jest zdrowe dla ciała i duszy? Na pewno nie. Przebywanie cały czas w obszarze miejskim to zmęczenie wszystkich zmysłów, brak ukojenia, ciągły stres i pośpiech. Nawet, jeśli wydaje nam się, że ruchliwe ulice i tramwaje to nasze naturalne środowisko, niestety oszukujemy się i jesteśmy w błędzie. Po prostu to najlepiej znamy. Jednak nasz ludzki organizm jest przystosowany do innych rzeczy. Jakich? Człowiek w swej naturze stworzony jest do długiego chodzenia, zbierania owoców lasu, wypatrywania, szukania schronień, tworzenia kryjówek, zdobywania nowych terenów, a czasem łowiectwa. Życie w lesie jest dla człowieka czymś pierwotnym i naturalnym, zgodnym z jego naturą.

 Jak przekazać dzieciom miłość do natury i zdrowie psychiczne?

Kolonie survivalowe dla dzieci (https://www.kogis.pl/tematyki-kolonii/survivalowe/) polegają na tym, że instruktorzy przekazują dzieciom miłość do lasu, do jego naturalnego charakteru oraz przekonanie, że w lesie człowiek może nie tylko bezpiecznie żyć, ale też być samowystarczalny i szczęśliwy. Na kolonie survivalowe dla dzieci uczestnicy jadą po to, by zdobyć wiedzę o lesie, o roślinach i zwierzętach, o poruszaniu się tam, znajdowaniu wody i sposobach znajdowania pożywienia. Dzieci uczą się budować wiszący szałas, przeprawę linową przez strumień, schronienie z gałęzi, czy tratwę. Poznają rośliny trujące i rośliny jadalne. Uczą się rozpoznawać tropy zwierząt i poznają podstawy polowania na zwierzynę. Kolonie survivalowe dla dzieci to także nauka rybołówstwa. Uczestnicy wyprawy uczą się jak w lesie znaleźć lub pozyskać wodę pitną, jak samodzielnie bez zapałek rozpalić ognisko, czy zrobić wędkę.

Ważnym aspektem jest to, że kolonie survivalowe dla dzieci to także nauka orientacji w terenie, wykorzystywania GPS i map tradycyjnych, punktów i oznaczeń leśnych, kompasu. Po takiej wycieczce dziecko nie powinno już zgubić się w lesie. Są to umiejętności, których nie uczy się w szkole, a przecież każde dziecko powinno poznać podstawy bezpiecznych zachowań – w lesie, podczas burzy, w górach podczas zejścia lawiny, czy na jeziorze gdy pęka lód. Razem z podstawami ratownictwa są to pierwotne, ważne i zawsze aktualne informacje, które każdy uczeń powinien dobrze poznać, by pomóc sobie lub innym, gdy znajdzie się w trudnej lub niebezpiecznej sytuacji. Taką nauką jest też to, jak zachowywać się wobec wszelkich zwierząt. Podstawą jest znajomość naszych polskich zwierząt dzikich i świadomość, które i w jakim zakresie mogą być dla człowieka groźne. Niestety w szkołach nie ma takich przedmiotów ani programów, dlatego kolonie survivalowe dla dzieci pełnią niezwykle ważną rolę.

Czy warto uczestniczyć w takich wyjazdach?

Warto zapisać pociechę na taki wyjazd (https://www.kogis.pl/obozy) – obojętne, czy dziecko ma siedem lat, czy piętnaście, są różne oferty i na pewno dobierzemy coś odpowiedniego. Kolonie survivalowe dla dzieci odbywają się w różnych miejscach Polski – w górach, nad morzem i nad jeziorami, w czystych, dużych lasach, w bezpiecznych miejscach. Kolonie survivalowe dla dzieci to też nauka ekologii i poszanowania natury. Jest to świetna, praktyczna lekcja po tej całej teorii, którą dzieci i młodzież poznają w szkole.

Kolonie survivalowe dla dzieci mają jeszcze jeden duży atut. Uczestnicy wyprawy uczą się siebie, poznają własne słabości, budują wiarę w siebie i w swoje możliwości, a także poznają zasady współpracy w grupie i osiągania wspólnych celów. Są to praktyczne umiejętności, których szkoła nie uczy, a są one konieczne do dobrego radzenia sobie w życiu. Umiejętności zdobyte na kolonii survivalowej dla dzieci przydawać się będą w szkole, na studiach, w pracy czy w życiu rodzinnym i społecznym.

Ekologia w duszy

Obóz leśny socjalizuje, uczy pokory względem Ziemi, szacunku do zwierząt i siły przyrody. Kolonie survivalowe dla dzieci poprzez dłuższy i aktywny pobyt w lesie sprawiają też, że uczestnicy po prostu odczuwają szczęście, radość, zadowolenie. Aktywność fizyczna sprzyja dobremu samopoczuciu, a leśny klimat koi nerwy i wyzwala dobre emocje. Olejki eteryczne drzew i flora bakteryjna gleby mają udokumentowane działanie zdrowotne dla człowieka. Nie ma lepszego i bardziej naturalnego środowiska do odpoczynku, samorealizacji, zdrowia psychicznego – zatem warto zapisać syna czy córkę na kolonie survivalowe dla dzieci.

Na kolonie survivalowe dla dzieci jeżdżą zarówno chłopcy jak i dziewczyny, są różne grupy wiekowe, od maluszków, którzy mają 5-6 lat, aż do starszej młodzieży studenckiej. Najliczniejszą grupę wyjeżdżającą na wypady typu “szkoła przetrwania” jest młodzież w wieku od trzynastu do osiemnastu lat – dla nich ofert jest najwięcej i są one bardzo różne, w wielu zakątkach Polski.