Plac zabaw to miejsce ukochane przez dzieci. Punkt spotkań z rówieśnikami, rozwijania nowych umiejętności i sprawności. Czarodziejska kraina radości i zabawy. Wystarczy spojrzeć na te mikro-światy pełne roześmianych maluchów zjeżdżających na zjeżdżalniach, huśtających się, wspinających na drabinki czy robiących babki z piasku. Dla rodziców taki plac jest miejscem, w którym mogą beztrosko bawić się z dzieckiem, ale też spotkać się i porozmawiać z innymi rodzicami. Pogodną, bezpieczną przestrzenią. Ale czy rzeczywiście tak jest? Skąd bierze się pewność, że możemy spokojnie pozwolić naszym maleństwom poszaleć na placu zabaw?
Bezpieczeństwo pod kontrolą
Na szczęście, jak możemy dowiedzieć się między innymi na stronie https://krpz.pl/strona/44/kontrola-funkcjonalna istnieją metody pozwalające taką pewność zyskać. Na stronie znaleźliśmy sporo informacji na temat: kontrola placu zabaw. To prawdziwa kopalnia wiedzy dla każdego kto zajmuje się administrowaniem takim placem. Okazuje się, że istnieje mnóstwo przepisów i wymagań, których każdy kto tworzy lub ma pod swoja opieką plac zabaw musi lub powinien przestrzegać. Dotyczą wielu aspektów, jak chociażby odległość od ulicy, punkty wymagane do umieszczenia w regulaminie parku, czy częstotliwość wymiany piasku w piaskownicach.
Najwięcej jednak dowiemy się w temacie: kontrola placu zabaw.
Jak czytamy na stronie https://krpz.pl/strona/44/kontrola-funkcjonalna kontrola kontroli nierówna. Wyróżniamy bowiem aż trzy typy:
– kontrola regularna
– kontrola funkcjonalna
– kontrola podstawowa
Kontrola regularna powinna być przeprowadzana minimum raz w tygodniu. Polega na sprawdzeniu czy na placu zabaw nie stało się nic, co mogłoby zagrozić bezpieczeństwu dzieci: zużycie elementów urządzeń, akty wandalizmu, zniszczenia po burzy, zaśmiecenie.
Kontrola funkcjonalna z kolei powinna być organizowana przynajmniej raz na kwartał, ale uzależnić to trzeba to od intensywności, z jaką dany plac jest użytkowany. Kontrola funkcjonalna dotyczy bowiem w szczególności stanu ogólnego sprzętu – zużycia części, stabilności urządzeń, stanu nawierzchni wokół nich, czystości. To bardzo ważny typ kontroli, bo to właśnie urządzenia i sprzęty na placach zabaw zużywają się najszybciej, musza być niezawodne i bezpieczne.
W przeglądzie rocznym oceniane jest ogólne bezpieczeństwo placu, wpływ nowych urządzeń na jego funkcjonowanie, wpływu warunków atmosferycznych po całym roku.
Każdy typ kontroli musi być przeprowadzony rzetelnie, w oparciu o istniejące normy i przepisy. Najlepiej przez doświadczone w tym zakresie osoby. Wyniki zaś powinny być zapisane w raportach. Każdy problem czy niebezpieczeństwo muszą być odnotowane i zgłoszone niezwłocznie do usunięcia.
Jak czytamy dalej na stronie, kontrola placu zabaw może być dokonywana przez przeszkolonych pracowników doświadczonej firmy, którzy posiadają potrzebne certyfikaty. Mogą to być również administratorzy danego placu zabaw. W takim przypadku mają oni dostęp do specjalnie przygotowanych aplikacji, które pomogą im przeprowadzić kontrolę punkt po punkcie bez pominięcia istotnych szczegółów. Dodatkowo przypomną o terminach kolejnych kontroli i stworzą elektroniczną bazę placu zabaw, w której dostępna będzie pełna dokumentacja.
Na stronie https://krpz.pl/strona/44/kontrola-funkcjonalna znaleźć można informacje na temat takich narzędzi oraz wiele innych związanych z administrowaniem placem zabaw.
Przeglądając przedstawione tam informacje upewniamy się, że kontrola placu zabaw to jedna z najważniejszych czynności, a dzięki niej każdy plac zabaw może być bezpiecznym miejscem.