Kontrola rodzicielska na smartfona – jak zablokować Internet w telefonie?

Kontrola rodzicielska na smartfona – jak zablokować Internet w telefonie?

Coraz więcej rodziców wybiera telefony na abonament dla swoich pociech. Dzięki temu mają pewność, że ich dziecko w razie potrzeby zawsze będzie mogło się z nimi skontaktować. Niestety czasami smartfon w rękach dziecka może oznaczać niebezpieczeństwo. W końcu w sieci jest mnóstwo treści, które nie są przeznaczone dla najmłodszych. Dowiedz się, jak można korzystać z kontroli rodzicielskiej i na czym to polega.

Blokada rodzicielska w telefonie

Założenie blokady rodzicielskiej w telefonie rodzica to świetne posunięcie. W końcu telefony na abonamentoznaczają najczęściej duży pakiet Internetu. Ma to ogromne plusy – dostęp do sieci jest dla dzieci konieczny do kontaktu ze znajomymi i nauki. Z drugiej strony używanie Internetu bez kontroli rodziców może po prostu skończyć się źle.

Kontrola rodzicielska może działać na dwa sposoby – albo całkowicie wyłączać Internet, na przykład w godzinach, kiedy dziecko nie powinno z niego korzystać, albo blokować dostęp do stron, które nie są przeznaczone dla osób poniżej 18. roku życia. Co więcej, niektóre rozwiązania pozwalające zaprowadzić kontrolę rodzicielską pozwalają na zablokowanie możliwości wprowadzania większych zmian. To oznacza, że dziecko nie będzie mogło przez przypadek skasować ważnej aplikacji lub korzystać z programów, które nie są dedykowane dla najmłodszych, np. serwisów bankowych.

Jak założyć blokadę rodzicielską?

Zarówno telefony na abonament, jak i te na kartę mogą mieć założoną blokadę rodzicielską. Jest na to kilka sposobów:

  1. Ustawienia w telefonie – przede wszystkim w smartfonach z systemem Android można znaleźć ustawienia, w których łatwo i szybko ustala się PIN zabezpieczający dostęp do wybranych aplikacji i narzędzi. Jeśli maluch chciałby z nich skorzystać, musiałby znać hasło dostępowe, które ustala rodzic.
  2. Blokada w sklepach z aplikacjami – także sklepy z aplikacjami, z których może korzystać dziecko, pozwalają na wprowadzenie kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej maluchowi mogą wyświetlać się wyłącznie gry i aplikacje, które są dopasowane do jego wieku. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo.
  3. Aplikacje na telefon do kontroli rodzicielskiej – na rynku dostępnych jest bardzo wiele aplikacji, za których pomocą można wprowadzić kontrolę rodzicielską. Takie usługi nie tylko blokują możliwość wejścia na strony, które nie są przeznaczone dla dzieci, lecz także ustalają, w jakich godzinach nasza pociecha może korzystać z Internetu. Na przykład – jeśli nie chcesz, by dziecko przeglądało strony i grało w gry w nocy, zamiast spać, możesz ustalić, że Internet wyłącza się po 22. Aby go włączyć, także konieczny jest kod zabezpieczający, którego dziecko po prostu nie zna.