Krakowskie atrakcje związane z historią

Krakowskie atrakcje związane z historią

Historia, wbrew opinii dużej części uczniów, jest niezwykle interesującą dziedziną wiedzy. Trzeba jednak przyznać, że jeśli jest wykładana w sztampowy sposób, nie cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Oczywiście nie musi tak być! Jeśli jednak chcemy zrodzić w młodym człowieku historyczną pasję, powinniśmy zwrócić się po pomoc najnowocześniejszych technologii. Na szczęście w Krakowie znajduje się co najmniej kilka instytucji promujących wiedzę historyczną w sposób pozwalający na interakcję.

Muzeum Etnograficzne

Zwiększająca się ciągle popularność wśród turystów tej placówki wynika z poziomu merytorycznego stałych i czasowych wystaw, ale i ich charakterystycznej cechy, jaką jest możliwość zanurzenia się w miejscach reprezentujących ludową obyczajowość i sztukę. Obejmujące niekiedy przestrzeń całego pomieszczenia instalacje pozwalają poczuć na własnej skórze, jak wyglądało życie w małopolskiej wsi w XIX wieku. Muzeum pełni ważną rolę w kultywowaniu typowo krakowskich tradycji – odbywały się w nim wystawy tradycyjnych szopek. 

Wystawa klocków LEGO HistoryLand

To jedna z najnowszych atrakcji Krakowa. Robiąca wrażenie swoim rozmachem wystawa-park rozrywki w inteligentny sposób wykorzystuje technologie audiowizualne. Pozwalają one przedstawić fakty historyczne – nawet te, które wydają się nam bliskie – z zupełnie innej perspektywy. Miejscem, w którym postawione zostały poświęcone dziejom Polski instalacje z tysięcy klocków, jest dawny dworzec PKP. Dzięki mappingowi trójwymiarowemu i różnym rodzajom projekcji, możemy poczuć się uczestnikami wielkiej bitwy pod Grunwaldem czy strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. 

Podziemia Rynku WIelkiego w Krakowie

Część Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, która znajduje się pod Sukiennicami, jest wzorem interaktywności ekspozycji. Znajdują się tu instalacje pozwalające na “podróż w czasie” do różnych stuleci średniowiecza. Wiele dowiemy się w tym miejscu o historii krakowskiego handlu, którego centrum znajdowało się przecież na Rynku. Wysokiej jakości rekonstrukcje sprawią, że z łatwością zrozumiemy, jak ważnym punktem na handlowym szlaku było niegdyś królewskie miasto. Dziś podziemia Sukiennic są obowiązkowym przystankiem każdej szkolnej wycieczki, ale zaglądają tutaj również zagraniczni turyści. 

Mamy nadzieję, że powyższa lista wesprze każdego, kto stara się zorganizować swojej rodzinie ciekawy weekend w Krakowie. Bilety na każdą z opisanych atrakcji będzie znakomitą inwestycją, zwłaszcza, gdy skorzystają z nich dzieci.