Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś i inne wiersze Władysława Bełzy to wartościowy zbiór utworów, poświęconych tematyce patriotycznej, których głównym adresatem jest młodzież i dzieci. Wiersz pod tytułem, „Kto Ty jesteś? Polak mały!” nazywany jest również „Katechizmem polskiego dziecka”. Wiersze tego autora były obecne w każdym polskim domu i we wszystkich zaborach.

W dzisiejszych czasach utwór ten jest bardzo lubiany przez dzieci i większość przedszkolaków potrafi go wyrecytować na pamięć. Utwór niesie patriotyczne przesłanie. „Kto Ty jesteś?” – to słowa, które mają magiczną moc. Uświadamiają każdemu dziecku, kim ono naprawdę jest. Wiersz ten przekonuje, że zawsze trzeba być dumnym z tego, że jest się Polakiem.

Czytanka, Kto Ty jesteś?

Książeczka dla dzieci to przede wszystkim zbiór wierszy o tematyce patriotycznej, który od wielu lat wychowuje całe pokolenia młodych Polaków. Ucząc ich patriotyzmu i szacunku wobec Ojczyzny.

– Kto ty jesteś?

– Polak mały.

– Jaki znak twój?

– Orzeł biały.

– Gdzie ty mieszkasz?

– Między swymi.

– W jakim kraju?

– W polskiej ziemi.

– Czym ta ziemia?

– Mą ojczyzną.

– Czym zdobyta?

– Krwią i blizną.

– Czy ją kochasz?

– Kocham szczerze.

– A w co wierzysz?

– W Polskę wierzę.

– Coś ty dla niej?

– Wdzięczne dziecię.

– Coś jej winien?

– Oddać życie.

Fajna czytanka dla dzieci

W ostatnim czasie dla dzieci powstało wiele wierszy o Polsce, dzięki którym mają uczyć się, czym jest patriotyzm i ojczyzna. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest oczywiście „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełza.

Ten utwór, który od wielu lat zachwyca, wprowadza czytelnika w krainę radości, zabawy. To najprostsza forma edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia. Utwór napisany jest prosto, słownictwo jest zrozumiałe i treść wiersza jest bardzo przejrzysta. Cały wiersz jest składa się z podstawowych pytań i odpowiedzi o cechy tożsamości młodego Polaka. Prosta forma wiersza sprawia, że dzieci traktują jego naukę, jako zabawę. Wiersz w łatwy sposób ułatwia zapamiętywanie znaków i symboli narodowych.

Ten patriotyczny wiersz dla dzieci uczy miłości do swojej Ojczyzny, nakazuje w nią zawsze wierzyć i jej ufać, a w razie potrzeby oddać za nią własne życie.