Kwasy omega 3 – przyczyny i skutki ich niedoborów u wcześniaków

Kwasy omega 3 – przyczyny i skutki ich niedoborów u wcześniaków

Artykuł sponsorowany

Kwasy omega 3 są znane ze swoich pozytywnych właściwości i dobroczynnego wpływu na zdrowie. Trzeba jednak wiedzieć, że ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć ich we właściwej ilości, dlatego konieczne jest uzupełnianie ich w codziennej diecie. Na niedobory są narażeni nie tylko dorośli, ale także dzieci, a w szczególności niemowlęta urodzone przedwcześnie. Dziecko pobiera bowiem najwięcej DHA, który jest jednym ze składników kwasów omega 3, w ostatnich tygodniach ciąży. Suplementacja jest, więc konieczna i wpływa m.in. na prawidłowy rozwój psychoruchowy

Czym są kwasy omega 3?

Kwasy omega 3 zalicza się do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. W ich skład wchodzą kwasy DHA (dokozaheksanowy), EPA (eikozapentaenowy) i ALA (alfa-linolenowy). Są to składniki konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i powinny być dostarczane z dietą lub suplementowane. Ludzie nie są bowiem w stanie samodzielnie syntezować kwasów omega 3 w wystarczającej ilości.

Wpływ kwasów omega 3 i DHA na organizm

Kwasy omega 3 pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie – m.in. biorą udział w prawidłowym rozwoju układu nerwowego, uczestniczą w procesach myślenia i zapamiętywania, a także poprawiają i ułatwiają koncentrację. Suplementacja kwasami DHA jest zalecana już na etapie ciąży, ponieważ ma ona wpływ na prawidłowy rozwój oczu i mózgu rozwijającego się dziecka. Kwasy DHA i EPA są obecnie w mleku matki, jednak ich stężenie w pokarmie jest uzależnione m.in. od diety. Dlatego ważne, by kobiety karmiące piersią spożywały duże ilości ryb morskich, bogatych w te składniki lub przyjmowały odpowiednie suplementy. Co więcej, kwas DHA to ważny składnik lipidowy struktur mózgu i siatkówki oka, dlatego powinien on być dostarczany w odpowiednich ilościach zarówno w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka, w okresie noworodkowym.

Niedobory kwasów omega 3 u wcześniaków

Dzieci, które są szczególnie narażone na niedobory mikro i makroelementów, a także składników odżywczych to wcześniaki. Transport ważnych składników przez łożysko, takich jak kwasy DHA, jest bowiem najbardziej intensywny i efektywny w trzecim trymestrze ciąży i jej ostatnich tygodniach. Suplementacja kwasów DHA u dzieci urodzonych przedwcześnie powinna, więc zacząć się już od urodzenia, ponieważ wpływa ona m.in. na prawidłową ostrość widzenia i rozwój psychoruchowy. Jako suplement warto stosować BioaronBaby (https://bioaron.pl/kwasy-omega-3/), który dostarczy dziecku prawidłową ilość zarówno niezbędnych kwasów DHA, jak i witaminy D.