Młoda mama – macierzyństwo

Młoda mama – macierzyństwo

Wczesne macierzyństwo to temat, który wzbudza niemałe emocje. Rzecz jasna nie ma się czemu dziwić, wczesne macierzyństwo to ogromne zmiany w życiu. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że w większości przypadków są to zmiany, o których raczej się nie myślało. Powody takiego stanu rzeczy są różne – jedna osoba może skupiać się na rozrywce, inna na nauce, kolejna na karierze. Możliwości nie brakuje.

Macierzyństwo to coś pięknego

Wczesne macierzyństwo może wiązać się z ogromnymi obawami. Kiedy doda się do tego niespodziankę, obawy się potęgują. Trzeba jednak sobie uczciwie powiedzieć, że nie jest to coś, co powinno zaskakiwać. Warto też zadać sobie pytanie, czy późne macierzyństwo nie wiązałoby się z obawami? Każda kobieta jest wyjątkowa, więc trudno mówić z całą pewnością, ale nowość to zawsze pewien niepokój (w końcu nigdy nie wiadomo, czego tak naprawdę należy się spodziewać).

Niemniej najważniejsze jest coś innego – czy jest coś piękniejszego niż macierzyństwo? Czy jest coś piękniejszego od dziecka, czyli dowodu miłości dwójki osób? Na tym przede wszystkim należy się skupiać. Oczywiście po urodzeniu dziecka nie będzie łatwo – tyczy się to nocnego wstawiania, jak i sytuacji finansowej (nie ulega wątpliwości, że w przypadku dziecka trzeba myśleć o wielu zakupach).

Z drugiej strony, czy to coś zmienia? Ponadto musisz też pamiętać o tym, że wczesne macierzyństwo to nie tylko wady (choć można odnieść zupełnie inne wrażenie). Więcej o macierzyństwie znajdziesz na mlodamamo.pl.

Wczesne macierzyństwo to wady i zalety

Jak myślisz, jakie zalety ma wczesne macierzyństwo? Niewątpliwym atutem jest mniejsze ryzyko powikłań. Wypada też wspomnieć o rodzicach – rodzice wcześniej staną się odpowiednio babcią i dziadkiem. W takiej sytuacji można spodziewać się większego wsparcia niż gdyby byli w podeszłym wieku.

Do zalet zalicza się także lepsza forma. Jest to zresztą paradoks, wszak temat ten został poruszony także pod kątem wad. Wadą są nieprzespane noce, natomiast zaletą lepsza kondycja w młodym wieku. Pewną zaletą są również możliwe komplementy, ale to takie odniesienie się do przyszłości. Dokładnie mówiąc, wczesne macierzyństwo jest równoznaczne z wcześniejszym chodzeniem na wywiadówki i wcześniejszym usamodzielnieniem się dzieci. Co więcej, jest jeszcze szansa na to, że wcześniej zostaniesz babcią.

Ostatnią zaletą jest szansa na lepsze zrozumienie problemów. Szansa, bo kluczowe jest postępowanie (jak ktoś nie interesuje się trendami, wiek jest bez znaczenia).

Naturalnie przedstawione zalety nie zakładają wyjątkowych sytuacji (przykładem wychowywanie się bez rodziców).