Najpopularniejsze materiały, z jakich tworzy się pieluszki i ich wpływ na skórę dziecka

Najpopularniejsze materiały, z jakich tworzy się pieluszki i ich wpływ na skórę dziecka

Zastanawiasz się, z czego powstają pieluchy? Od 1944 r., gdy na świecie pojawił się pierwszy projekt jednorazowej pieluszki, ta przeszła niezwykłą ewolucję pod względem konstrukcji i używanych surowców. Na całe szczęście(!) — w końcu współczesne produkty są znacznie bezpieczniejsze, co cieszy nie tylko rodziców, ale także ekologów i świadomych producentów.

Pierwsze pieluchy jednorazowe w latach 40.

Jedne z pierwszych jednorazówek zostały opracowane przez szwedzką firmę PauliStrom (1944 r.). Były to majtki zrobione z froty i gazy, które następnie wypełniono celulozą. Ta jednak pod wpływem wilgoci zbijała się w kulki i powodowała podrażnienia, dlatego też z jej pomysłu bardzo szybko zrezygnowano. 

Znacznie lepiej znaną pieluchę jednorazową stworzyła Marion O’Brien Donovan (1946 r.). Kobieta na początku wykorzystała kawałek bawełny i plastikową zasłonę prysznicową oraz agrafki, a w następnych projektach – nylon i napy. Rok 1948 to początek masowej sprzedaży jednorazówek w USA przez firmę Johnson & Johnson – wykorzystano w nich plastik i sztuczny jedwab, a konstrukcję opracował Victor Mills, inżynier chemii.

Z czego składa się klasyczna pielucha jednorazowa?

Jakie materiały obecnie są stosowane w pieluchach? Na opakowaniach trudno znaleźć dokładny skład, ponieważ producenci nie mają obowiązku go ujawniać. Jednak w raporcie Enviroment Agency z 1 sierpnia 2008 r. wykazano, że standardowa pielucha jednorazowa składa się z:

  • pulpy celulozowej, często bielonej chlorem, wymieszanej z poliakrylanem sodu SAP (superchłonne polimery zaczęły pojawiać się w pieluchach od 1981 r., co sprawiło, że ich rozmiar dwukrotnie się zmniejszył),
  • tworzyw sztucznych w formie polimerów, np. PP (polipropylen), LDPE (polietylen o małej gęstości) czy PET (politetraftalan etylu),
  • kleju,
  • barwników,
  • składników zapachowych.

Jaki wpływ mają takie materiały na skórę i zdrowie dzieci? Wśród „grzechów” klasycznych pieluszek wymienia się:

  • reakcje alergiczne i infekcje dróg moczowych (żel poliakrylanowy, który powstaje po wchłonięciu moczu przez warstwę abaorpcyjną), 
  • ryzyko uszkodzenia wątroby i zaburzeń układu odpornościowego (dioksyny powstające przy bieleniu chlorem),
  • obniżenie płodności u chłopców w wyniku przegrzania okolic intymnych.

Warto jednak nadmienić, że odpowiednio częste zmienianie pieluchy ogranicza negatywne skutki zdrowotne związane z kontaktem pupy malucha z wilgotnym, nieprzewiewnym środowiskiem, a na rynku pojawia się coraz więcej jednorazówek wykorzystujących bezpieczne dla niemowląt materiały.

Z czego robi się ekologiczne pampersy jednorazowe?

W odpowiedzi na zagrożenia dla środowiska i zdrowia dzieci — producenci oferują pieluszki ekologiczne. Produkty te są biodegradowalne w 50-70% i — co kluczowe — można je kompostować. 

Co w nich znajdziesz? M.in. bieloną tlenem (nie chlorem) bawełnę albo skrobię kukurydzianą, naturalne i przewiewne materiały, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i nie zawierają alergizujących barwników i aromatów.

Jednorazowe eko-pieluszki często wykonuje się również z przędzy bambusowej. Ten materiał ma właściwości hipoalergiczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a poza tym termoregulacyjne – to jego największa przewaga nad innymi surowcami wykorzystywanymi w produkcji pieluch. Bambus w upalne dni daje przyjemne uczucie chłodu, a w zimniejsze zatrzyma ciepło. Poza tym to surowiec odnawialny, który rośnie niezwykle szybko!

Jak widzisz, materiały wykorzystywane do produkcji pieluch mają wpływ na skórę Twojego dziecka. Warto więc przed ich zakupem i zastosowaniem dobrze się zastanowić, jakie pieluchy będą najlepsze dla maluszka.