Narty z dzieckiem. Jak wybrać najlepszy sprzęt?

narty z dzieckiem

Sprzęt narciarski dla dziecka musi być przede wszystkim bezpieczny – to kryterium ważniejsze o stokroć od samej marki oraz prezencji nart, kasku czy odzieży. Na jakie cechy zwracać uwagę podczas kompletowania ekwipunku początkującego narciarza? Sprawdź nasze wskazówki.

Idealne narty dla dziecka, czyli jakie?

Wybierając się na pierwsze narty z dzieckiem z pewnością chcesz, by maluch zasmakował w szaleństwach na stoku i znalazł w nich nową, ciekawą pasję. Ma na to wpływ miedzy innymi to, czy będzie czuł się komfortowo. Podstawą są wygodne i bezpieczne narty.
Narty dla dziecka muszą mieć odpowiednią, precyzyjną długość. Najlepiej, aby sięgały do brody, maksymalnie do nosa dziecka. Narty o takiej długości zapewnią twojemu dziecku pełną kontrolę nad ich prowadzeniem.
Kolejna, istotna kwestia to odpowiednia siła wypięcia (tzw. DIN). Powinna być wyregulowana zgodnie ze wzrostem i wagą dziecka. Taką regulację możesz przeprowadzić w wielu sklepach ze sprzętem sportowym lub bezpośrednio na stoku.
Pamiętaj, że narty dla malucha muszą być wyostrzone i nasmarowane tak, jak u osoby dorosłej. Zapewni to doskonałą sterowność, ale i większą radość z jazdy na nartach.

Jak wybrać buty narciarskie dla dziecka?

W tym wypadku najważniejsze jest to, by były odpowiednio dobrane rozmiarowo. Zbyt małe będą uciskać i ocierać, z kolei te za duże zaburzą odpowiednie wyczucie podczas jazdy po stoku, co grozi wieloma, niebezpiecznymi sytuacjami.

Must have na stoku? Kask!

Każdy narciarz musi o nim pamiętać, jednak w przypadku dzieci jest to jeszcze bardziej istotne. Niezależnie od tego, czy twój maluch dopiero się uczy, czy może od dawna radzi sobie na nartach, kask jest absolutną podstawą. Wybierz ten idealnie dobrany do rozmiaru główki dziecka, ze stabilnym zapięciem, które jednocześnie nie drażni skóry. Twój maluch niechętnie zakłada kask? Wybierz jeden z modeli prezentujących jego ulubione postaci z kreskówek. Wtedy z pewnością będzie łatwiej!

Odpowiednia odzież narciarska

Nie chodzi o to, by była modna, ale o to, by skutecznie chroniła przed chłodem, wilgocią i nie krępowała ruchów. Wybieraj kurtki i spodnie narciarskie dla dzieci wykonane z nieprzemakalnych materiałów, ocieplane od środka. Oczywiście, podstawą jest również chroniąca uszy przed zimnem czapka.

Dodatkowa ochrona przed mrozem

Nie można zapomnieć o rękawicach narciarskich, ciepłych, sportowych skarpetkach, a w przypadku siarczystych mrozów – kominiarce. Przyda się ona maluchom, które już w miarę swobodnie poruszają się na stoku, chroniąc skórę przed zimnym wiatrem.
Warto zainwestować również w gogle narciarskie, które nie tylko ochronią oczy przed zimnem, ale i poprawią widoczność w trakcie niespodziewanych opadów śniegu.

Oddychająca bielizna narciarska

Komfort malucha na stoku zwiększy również bielizna termiczna. Najlepsza będzie ta wykonana z oddychającego materiału, który pozwala zachować ciepło bez nadmiernego pocenia się. A o to, jak wiadomo, bardzo łatwo podczas śnieżnych szaleństw.

Dobre buty na zmianę

Podejdź rozważnie również do wyboru górskich butów. W końcu przyjdzie czas na ściągnięcie nart i wybranie się na herbatę. Buty górskie dla dziecka powinny spełniać dokładnie te same kryteria, co trekkingowi buty dla dorosłych – muszą być ciepłe, nieprzemakalne i gwarantować doskonałą przyczepność.

Narty z dzieckiem to niesamowita frajda pod warunkiem, że dobrze się do nich przygotujecie. Więcej porad na temat szusowania z dzieckiem znajdziesz na stronie https://www.wakacjezdzieckiem.pl/narty-z-dzieckiem.