Lata lecą, a każde dziecko rozwija się, nabywając nowych umiejętności. Cieszymy się, gdy postawi pierwszy krok, samodzielnie ubierze się lub zawiąże sznurówkę, zacznie jeździć na rowerze. Podobnie jest z nauką zegara. Przychodzi taki moment, w którym dziecko powinno opanować odczytywanie godzin z tarczy zegarka. Kiedy i jak zacząć? O tym w poniższym artykule.
Nauka zegara dla dzieci
Zegar oraz odczytywanie godzin to umiejętność, bez której nie można prawidłowo funkcjonować. Mimo tego, iż dla nas dorosłych obsługa zegarka to łatwa czynność, dla dzieci może okazać się umiejętnością trudną i z pozoru skomplikowaną. Najczęściej dzieci początkowo uczą się odczytywania czasu z zegarka elektronicznego, jednak już z obsługą zegara ze wskazówkami mogą pojawić się pewne trudności. Coraz starsze dzieci mają z tym problem.
Podstawową umiejętnością, którą powinno nabyć dziecko przed rozpoczęciem nauki zegara, jest oczywiście znajomość cyfr. Zalecane jest także posiadanie umiejętności rozpoznawania liter, czytania oraz liczenia. Bez tych podstawowych sprawności dziecko może mieć problem z opanowaniem tarczy zegara oraz elementów znajdujących się na niej. Najczęściej nauka zegara rozpoczyna się we wczesnym wieku szkolnym.
Podstawowym etapem nauki jest pokazywanie dziecku pełnych godzin oraz objaśnienie, do czego służą poszczególne wskazówki. Kolejną fazą jest wskazywanie godzin „pół do”. Ostatnim, a zarazem najtrudniejszym etapem, jest nauka odczytywania godzin „po” oraz „za”. Dziecko musi nie tylko umieć odczytać liczbę minut do danej godziny, ale także rozpoznać, której dokładnie godziny będą one dotyczyły.
Zegarki dla dzieci
Zanim zdecydujemy się na zakup prawdziwego zegarka, powinniśmy wyposażyć dziecko w zegar do nauki godzin. Zdobywanie wiedzy poprzez zabawę sprawia, że zawsze jest ona lepiej przyswajana. Taki zabawkowy zegar jest kolorowy i składa się z tarczy, na której nasza pociecha może dowolnie ustawiać godziny i minuty. Prostą zabawą jest ustawianie godziny na tarczy i proszenie dziecka o jej odczytanie lub wydawanie dziecku poleceń ustawiania konkretnej godziny. Nie denerwujmy się, gdy dziecko początkowo będzie miało problemy z opanowaniem tej sztuki – na wszystko przyjdzie odpowiedni czas, a wraz z nim dziecko opanuje tę umiejętność.
W nauce zegara dla dzieci możemy posłużyć się także wydrukowanymi tarczami zegara. Podobnie jak w przypadku zabawkowego zegarka, na rysunkowej tarczy dziecko powinno zaznaczyć wskazaną przez nas godzinę. Będzie to dodatkowe ćwiczenie czynności manualnych.
Pierwszy prawdziwy zegarek dla dziecka możemy kupić wtedy, kiedy dziecko posiądzie umiejętność rozpoznawania godzin i minut. Na rynku dostępne są kolorowe modele z bajkowymi motywami, które z pewnością przypadną do gustu dziecku. Z zakupem nie czekajmy do komunii. Jeżeli dziecko wcześniej rozpoznaje godziny, zabierzmy je do sklepu lub pokażmy w Internecie poszczególne modele, pozwalając samodzielnie wybrać model, który mu się podoba. Z racji tego, iż dzieci to obserwatorzy, którzy lubią naśladować dorosłych, zegarek będzie dla nich wyznacznikiem dorosłości i nowego etapu w życiu.