Nawierzchnia na plac zabaw – co zapewni dzieciom komfort i bezpieczeństwo?

Nawierzchnia na plac zabaw – co zapewni dzieciom komfort i bezpieczeństwo?

Nawierzchnia na plac zabaw – co zapewni dzieciom komfort i bezpieczeństwo?

Projektowanie placów zabaw to trudne i odpowiedzialne zadanie – autor odpowiada nie tylko za rozrywkę maluchów, ale również ich bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów takiego projektu jest wybranie odpowiedniej nawierzchni na plac zabaw. Dzięki niej dzieci będą mogły się wygodnie poruszać po całym terenie, a ewentualne upadki zostaną skutecznie zamortyzowane.

  1. Funkcja nawierzchni na placu zabaw
  2. Dostępne nawierzchnie na place zabaw
  3. Jaka nawierzchnia na plac zabaw jest najlepsza?

Funkcja nawierzchni na placu zabaw

Badania wskazują, że większość wypadków na placach zabaw jest skutkiem upadku z urządzeń zabawowych. Aby zniwelować negatywne skutki uderzenia o ziemię, potrzebna jest nawierzchnia o odpowiednich właściwościach amortyzacyjnych. Musi być też ona odporna na działanie takich czynników atmosferycznych, jak deszcz, wiatr czy promieniowanie ultrafioletowe. Nawierzchnia na plac zabaw nie może również być śliska, nawet gdy namoknie. Dlatego projektowanie placu zabaw powinno uwzględnić ten element w pierwszej kolejności – podłoże jest jednym z najistotniejszych czynników warunkujących bezpieczeństwo dzieci.

Dostępne nawierzchnie na place zabaw

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów nawierzchni na plac zabaw. Najpopularniejsze z nich, które zalecane są do montażu w obrębie zabawek o krytycznej wysokości upadku (HIC) powyżej jednego metra, to:

  • nawierzchnia CushionFALL – bezpieczne, ekologiczne podłoże składające się z niewielkich, miękkich zrębków drewna
  • nawierzchnia poliuretanowa RubbiFLY, składająca się z gumowego granulatu oraz kleju poliuretanowego
  • nawierzchnia ze sztucznej trawy
  • nawierzchnia komunikacyjna EPDM, składająca się z warstwy dolnej (stabilizującej, wykonanej z materiału syntetyczno-mineralnego) oraz górnej – amortyzującej (klej poliuretanowy i granulat EPDM)
  • nawierzchnia piaskowa
  • nawierzchnia z płyt gumowych SBR
  • nawierzchnia na plac zabaw z płyt gumowych EPDM

Jaka nawierzchnia na placu zabaw jest najlepsza?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy rodzaj charakteryzuje się innymi cechami użytkowymi. Dlatego wybór powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta, a także – w miarę możliwości – skonsultowany ze specjalistą, który będzie mógł doradzić podczas zakupów. Szeroki wybór bezpiecznych nawierzchni na place zabaw jest dostępny pod adresem https://playtime.pl/strona/nawierzchnie-bezpieczne. Znajdziesz tam również urządzenia i elementy konstrukcyjne do placów zabaw i siłowni, a także wiele innych atrakcyjnych ofert z tej dziedziny. W razie potrzeby możesz też liczyć na fachowe doradztwo.