Nawilżacz powietrza dla dzieci

Nawilżacze powietrza dla dzieci to najpopularniejszy element wyposażenia pokoju najmłodszych. Takie nawilżacze tworzą chłodną mgiełkę, która nie podnosi temperatury w pomieszczeniu. Ta mgiełka zapobiega tworzeniu się roztoczy. W zależności od pojemności urządzenia, nawilżacze powietrza mogą pracować od kilku do kilkunastu godzin.

Obecnie w sklepach mamy duży wybór nawilżaczy powietrza. Różnią się one przede wszystkim budową, ale również sposobem i skutecznością działania. W internecie możemy również poczytać wiele opinii na temat nawilżaczy.

Podniesienie poziomu wilgotności w pomieszczeniach może poprawić koncentracje i może podnieść komfort snu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o zdrowy sen i świetne samopoczucie Twojej pociechy.

Wilgotność powietrza w domu

Nawilżacze powietrza sprawiają, że w pomieszczeniu zwiększa się poziom wilgotności. Właściwa wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 30-65%. Tymczasem zimą w domach i mieszkaniach często spada ona poniżej tej wartości.

Suche powietrze w dziecięcym pokoju to częsty powód różnych dolegliwości górnych dróg oddechowych u naszych pociech. Wysuszenie śluzówki skutkuje często katarem, bólem gardła, kaszlem, chrypką, a u noworodków — sapką. Zbyt suche powietrze może być przyczyną zapalenia krtani, a nawet zapalenia oskrzeli. Wysuszone błony śluzowe są ponadto bardziej narażone na atak drobnoustrojów.

Z drugiej strony, powietrze w pokoju dziecięcym (i każdym innym) nie powinno być zbyt wilgotne. Wtedy z kolei dochodzi do powstawania bakterii i wirusów, pojawia się pleśń. Nawilżacze powietrza pomagają więc utrzymać właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Wybór dobrego nawilżacza powietrza do pokoju dziecka to niełatwa sprawa. Jest kilka czynników, które musimy wziąć pod uwagę, żeby wybrać naprawdę dobry nawilżacz.

Obecnie wyróżniamy różne rodzaje nawilżaczy powietrza:

  • Parowe — te nawilżacze parowe  zasilane są energią elektryczną. Urządzenie podgrzewa wodę a następnie wypuszcza w postaci sterylnej – ciepłej pary;
  • Tradycyjne — to najtańszy sposób na zwiększenie wilgotności powietrza w domu. Jest to prosty, nieelektryczny pojemnik napełniany wodą i wieszany na grzejniku. Ta opcja sprawdzi się w najmniejszych pomieszczeniach;
  • Ultradźwiękowe — to urządzenie tworzy parę wodną za sprawą ultradźwięków. Mgiełka może być ciepła lub zimna. Większość tego typu urządzeń posiada wbudowany higrometr;
  • Ewaporacyjne — to urządzenie jest  podobne do modelu parowego. Urządzenie wypuszcza zimną mgiełkę i charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii.

Temperatura pokojowa

nawilżacz dla dzieci Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu jest bardzo ważna. Przede wszystkim dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszego i naszych dzieci. Utrzymanie odpowiedniego nawilgocenia jest szczególnie trudne w okresie jesienno-zimowym. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, większość z nas utrzymuje w domu stałą temperaturę w okolicach 20°C. Niestety rzadko otwieramy przy tym okna, przez co wilgotność powietrza w naszych domach nadmiernie spada. Kiedy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może być powodem złego samopoczucia. A także początkiem kłopotów ze zdrowiem.

Wybierając nawilżacz do pokoju dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Wydajność – powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia;
  • Pojemność pojemnika na wodę – żeby się nie okazało, że musimy dolewać wodę co 3 godziny;
  • Wbudowany higrometr – to bardzo ułatwia sprawę, nie musimy kupować dodatkowego sprzętu, żeby określić wilgotność powietrza. Dzięki tej funkcji nawilżacz wyłączy się, gdy wilgotność osiągnie pożądaną przez nas wartość;
  • Filtry – idealnie by było, żeby nawilżacz posiadał filtr HEPA, który oczyszcza powietrze z alergenów, kurzu i zanieczyszczeń;
  • Sygnał braku wody jest to bardzo ważna funkcja zabezpieczająca urządzenie przed spaleniem. Dzięki niej, kiedy w zbiorniku skończy się woda, urządzenie samo wyłącza się i informuje nas o braku wody najczęściej za pomocą sygnału świetlnego lub dźwiękowego;
  • Jonizacja powietrza to przydatna funkcja, polegająca na wytwarzaniu jonów ujemnych, które neutralizując te dodatnie. Taka jonizacja ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.