Nie tylko dla smaku. Dlaczego warto jeść dynię?

Nie tylko dla smaku. Dlaczego warto jeść dynię?

Dynia to piękny, jesienny dar natury, niestety mocno niedoceniany w polskiej kuchni. Znamy zupę i placki z dyni, niektórzy chętnie jedzą pestki, jednak najpowszechniejszym skojarzeniem z dynią jest halloween. Warto odczarować wiedzę na temat tego warzywa, bo regularne jedzenie dyni przynosi określone korzyści prozdrowotne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Dynia jest niskokaloryczna

Dynia zawiera bardzo mało, bo zaledwie 30 kcal na 100 gram produktu. Można się nią najeść, ale nie da się z jej powodu przytyć. Jest nieocenionym składnikiem diet odchudzających i stabilizujących. Dodatkowo warto wskazać dużą wszechstronność dyni. Można z niej zrobić tak wiele rzeczy, że dieta nigdy się nie znudzi. Dla osób, które chcą pozbyć się kilogramów, najlepsza będzie dynia pieczona, gotowana, duszona lub grilowana. Można ją połączyć z wyrazistymi przyprawami oraz innymi warzywami, bo dynia sama w sobie ma bardzo łagodny, dla niektórych wręcz mdły smak.

Trzeba też pamiętać, że dynia ma dużo błonnika, który hamuje apetyt, więc to też działa na jej korzyść przy procesie odchudzania.

Dynia źródłem witamin i minerałów

Dynia to prawdziwa tablica Mendelejewa. Zawiera duże ilości cynku, magnezu, potasu, selenu wapnia, niacyny, błonnika, kwasu foliowego, witaminy A, C i E. Ze względu na cynk występujący w dużej ilości, dynię powinni włączyć na stałe do diety mężczyźni. Pierwiastek ten ma dobroczynny wpływ na prostatę.

Dynia zawiera bardzo mało węglowodanów i w ogóle nie zawiera tłuszczów. Można pozyskać jedynie olej z pestek dyni, ale nie z miąższu.

Dynia poprawia kondycję oczu

Luteina i zeaksantyna to dwa związki organiczne, które znacząco wpływają na kondycję oczu, między innymi hamując pojawianie się zaćmy. Dynia zawiera też dużo witaminy C oraz E – obie działają jako antyoksydanty, a więc zapobiegają między innymi uszkodzeniu komórek oka.

Dynia chroni serce i układ naczyniowy

To wręcz niesamowite, jak wiele dobrego może zrobić dla organizmu regularne jedzenie dyni. Ponieważ warzywo to zawiera dużo potasu i witaminy C, jest cennym wsparciem w profilaktyce chorób naczyniowych i serca. Cenną rolę odgrywają też antyutleniacze.

Dynia wspiera pracę nerek i jelit

Warto pamiętać, że to piękne, złote warzywo, a szczególnie sok z dyni, ma działanie moczopędne, co może okazać się zbawienne dla słabo funkcjonujących nerek. Dodatkowo zawarty w dyni błonnik wspiera pracę jelit i ułatwia ich regularne opróżnianie, co z kolei pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Dynia jest też wsparciem w leczeniu zaparć i otyłości.

Dynia lekarstwem na raka?

Sprawa nie jest jeszcze jednoznaczna, ale są badania, które wskazują, że regularne jedzenie dyni znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn.

Znacznie więcej korzyści ma przynosić jedzenie pestek z dyni. Ponoć daje to wysoką ochronę przed rakiem płuc, żołądka i jelita grubego.

Antynowotworowe działanie dyni ma związek z dużą zawartością przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki i nie dopuszczają do uszkadzania zdrowych komórek. Tym samym dynię można też uznać za warzywo przedłużające młodość, bowiem antyoksydanty spowalniają procesy starzenia się organizmu, w tym pojawiania się zmarszczek.

Czy pierwsze wyniki badań znajdą potwierdzenie w kolejnych? Dziś jeszcze nie wiadomo, ale ponieważ spożywanie dyni nie ma ujemnych skutków ubocznych, warto wprowadzić ją do codziennej diety, także u dzieci. Maluchy chętnie jedzą zupę z dyni z marchewką lub ziemniakami. Można też zrobić zupę mleczną z dyni.