Niemowlę a upały. Jak zapewnić komfort dziecku?

Niemowlę a upały. Jak zapewnić komfort dziecku?

Upały dają się we znaki nie tylko osobom dorosłym, ale również niemowlętom. Dlatego bardzo ważne jest, aby ubierać dzieci adekwatnie do temperatury. Przegrzanie organizmu malucha może doprowadzić nawet do udaru cieplnego. Dowiedz się więc, jak ubierać niemowlaka w gorące dni.

To, jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury w letnie dni, wcale nie jest prostym zadaniem. Innych zasad należy trzymać się wówczas, gdy na zewnątrz panują upały, a nieco inaczej – gdy jest chłodno, wieje silny wiatr czy pada deszcz. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, co założysz maluchowi, musisz zapewnić komfort cieplny.

Jak ubierać niemowlaka latem?

Zastanawiasz się, jak ubierać niemowlaka latem? Na pewno jest to dużo łatwiejsze w porównaniu do ubierania malucha zimową porą. W tym przypadku nie obowiązuje zasada, która mówi o tym, że niemowlę powinno mieć jedną warstwę odzieży więcej niż osoba dorosła.

Jeśli na dworze panują upały, body lub koszulka z krótkim rękawem to konieczność. Nie ma natomiast potrzeby zakładania krótkich spodenek – wystarczy sama pieluszka. Świetnie sprawdzi się także rampers.

W upalne dni warto zrezygnować również z zakładania skarpetek.

Jeżeli wybierasz się na spacer z dzieckiem w chłodniejszy letni dzień, możesz założyć cienki sweterek, cienką bluzę lub cienką rozpinaną koszulę.

Czapka na upały – czy jest koniecznością?

Noszenie czapki w upalne dni nadal budzi wiele kontrowersji. Warto jednak pamiętać, że wysokie temperatury na zewnątrz wymuszają konieczność zakładania maluchowi nakrycia głowy. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią czapkę – taką, która będzie:

  • miała daszek chroniący oczy przed słońcem,
  • miała przedłużony tył zasłaniający kark,
  • przewiewna – najlepiej, jeśli zostanie wykonana z „dziurkowanej” tkaniny przepuszczającej powietrze.

Dodatkowym atutem czapki na słońce będzie pokrycie materiału specjalną powłoką odbijającą promieniowanie ultrafioletowe.

Jeśli maluch leży w wózku, nie ma potrzeby zakładania czapki czy chustki na głowę.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli spacerujesz z niemowlęciem w upalne dni, warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach:

  • unikaj spacerowania w „godzinach szczytu” – między 11:00 a 15:00 słońce świeci najmocniej,
  • zaaplikuj krem z wysokim filtrem – preparat powinien mieć filtr SPF 50,
  • gdy dziecko zaśnie, nie musisz przykrywać grubym kocem – wystarczy bambusowy kocyk lub otulacz, ale równie dobrze maluch może zostać odkryty (o ile ma ciepły kark).

Jak ubierać dziecko w domu podczas gorących dni?

Upał daje się we znaki nie tylko na dworze, ale również w mieszkaniu. Jeśli pozostajecie w domu, maluch może mieć na sobie body z krótkim rękawem lub na ramiączkach. Nie ma potrzeby zakładania spodenek.

W ubieraniu niemowlęcia często należy kierować się intuicją. Warto także systematycznie sprawdzać ciepłotę karku, aby ocenić czy maluchowi jest komfortowo.