Owoce dla niemowlaka – sprawdź jakie możesz podać dziecku

Owoce dla niemowlaka – sprawdź jakie możesz podać dziecku

Wiosna już prawie za nami i szybkim krokiem zbliża się lato, okres na świeże, pełne witamin owoce i warzywa. Choć w ciągu roku możemy w sklepie zakupić dowolne owoce z każdego zakątka świata, warto jednak się skupiać na lokalnych owocach sezonowych.

W ten sposób mamy pewność, że owoc jest świeży i nie był konserwowany w celu zachowania “sprzedażowego wyglądu” w niskich temperaturach i podczas długiej drogi do sklepu.

Owoce dla niemowlaka. Kiedy?

Przez pierwsze pół roku życia niemowlaka, jego głównym, a tak naprawdę jedynym, pokarmem jest mleko matki oraz, w szczególnych przypadkach, mleko modyfikowane. Jest to krótki okres w trakcie którego ten jedyny pokarm jest źródłem wszystkich niezbędnych elementów i mikroelementów, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu niemowlaka. Jednak, szósty miesiąc, to czas największych i prawdopodobnie najbardziej drastycznych zmian w życiu niemowlaka, gdyż nadchodzi czas na rozszerzanie diety o owoce, warzywa, soki, a z czasem i mięsko.

Kupując przeciery, czy też deserki owocowe dla dzieci, od Humana Baby masz pewność, że są one w pełni naturalne i wykonane ze świeżych owoców, co więcej, nie zawierają żadnych konserwantów i innych składników, które mogą zaszkodzić maluchowi – zobacz: https://humana-baby.pl/kategoria/posilki-owocowe-100-organic/

Jak dużo owoców można podawać maluchowi?

Małe dziecko ze względu na bardzo mały żołądek nie ma możliwości jedzenia “na zapas”, dlatego niemowlaki powinne być karnione co 1,5 – 2 godziny. Z czasem odstępy czasowe się zwiększają.

W pierwszym roku życia, gdy niemowlak wciąż jest karmiony mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, można wprowadzać deserki owocowe stopniowo, zaczynając od jednego posiłku dziennie. Warto skonsultować się z lekarzem-pediatrą w celu ustalenia właściwego harmonogramu rozszerzania diety o owoce oraz sprawdzenia na pokarmowe reakcje alergiczne.

Jakie owoce dla niemowlaka?

Wchodząc do działu z warzywami i owocami rozbiegają się oczy od obfitego wyboru, ale czy każdy owoc możemy podawać dzieciakowi? W czasach gdy dużo osób cierpi na alergie, warto ograniczyć wybór pierwszych owoców do jabłek, bananów, malin, brzoskwiń lub nektarynek, winogron oraz owoców cytrusowych. Każdy z powyżej wymienionych owoców jest źródłem mnóstwa witamin, które gwarantują, że Twój maluch będzie silny i zdrowy.

Nie mniej ważnym elementem w rozszerzaniu diety dziecka o owoce, jest sposób ich przyrządzenia. Owoce dla niemowląt można podawać w postaci soków, musów, krojonych, a nawet duszonych czy pieczonych. Spróbuj kilka różnych sposobów i zobacz, które z nich Twój maluch oceni najlepiej. Choć sposobów jest wiele, jednym z najczęściej wybieranych przez maluchów i ich rodziców są deserki owocowe dla dzieci.

Podsumowując, pamiętaj, że owoce dla niemowlaka są nie tylko smacznym, ale też nadzwyczaj ważnym elementem diety, dlatego warto wybierać uważnie.