Pan kotek był chory

Chory Kotek to jeden z najpopularniejszych wierszy dla dzieci. Opowiadały nam ją mamy, babcie. Ten utwór — a przynajmniej jego pierwsze wersy — zna chyba każdy.  „Chory kotek” to wierszyk, który uwielbiają i mali, i duzi.

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku,

I przyszedł kot doktor: «Jak się masz koteczku!»

Źle bardzo…» i łapkę wyciągnął do niego.

Wziął za puls pan doktor poważnie chorego,

I dziwy mu śpiewa: «zanadto się jadło,

Co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;

Źle bardzo… gorączka! źle bardzo koteczku!

Oj długo ty, długo poleżysz w łóżeczku,

I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta:

Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!

«A myszki nie można? zapyta koteczek,

Lub z ptaszka  małego, choć parę udeczek?

Broń Boże! pijawki i dieta ścisła!

Od tego pomyślność w leczeniu zawisła.

I leżał koteczek; kiełbaski i kiszki

Nietknięte, z daleka pachniały mu myszki.

Patrzcie jak złe łakomstwo! kotek przebrał miarę;

Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę:

Tak się i z wami, dziateczki, stać może;

Od łakomstwa strzeż was Boże!

Łatwy wierszyk dla dzieci

Chyba każdy z nas mówi ten wierszyk po swojemu i nie pamięta dokładnie każdego słowa. Mimo tego nie ma takiej osoby, która nie potrafiłaby powiedzieć, chociażby dwóch pierwszych wersów.  „Chory kotek ” Stanisława Jachowicza to utwór, którego uczą się już małe dzieci. Często ten wiersz mówimy  dzieciom, wtedy kiedy bawimy się razem w szpital. Ten wierszyk na pewno uprzyjemni rekonwalescencję pluszakom.

Mamy opowiadają historię kotka swoim chorym dzieciom, aby pośmiały się leżąc w łóżku. Wiele osób zapomina, że z ten wiersz nie jest jedynie historią zakazów. Przede wszystkim mówi o tym, że nie łakomstwo naprawdę szkodzi. O tym przekonał się kotek, który „odrobinę” się przejadł.

Wierszyk o kotku

Małe kotki są tak wdzięcznymi zwierzątkami, że dzieci je uwielbiają. Mięciutka mrucząca kuleczka jest marzeniem niemal każdego malucha. Wierszyki o kotku, jak i o innych zwierzątkach lubi każde dziecko. Niezależnie czy to chłopczyk, czy dziewczynka.

Wiersze o kotach, kotkach, kotku są śliczne, mądre, radosne, czasami smutne i napawają refleksją. O kotkach pisano od zawsze, od starożytności po czasy obecne. Obecnie wierszyki o kotkach towarzyszą nam wszędzie. Czytamy je dzieciom w ciągu dnia, jak i przed snem. A nawet, wtedy gdy wesoło z nim bawimy.