Pierwsze buciki dla dzieci zapewniające prawidłową naukę chodzenia

Pierwsze buciki dla dzieci zapewniające prawidłową naukę chodzenia

Każdy rodzic z utęsknieniem wyczekuje pierwszych kroków swojego dziecka. Prawidłowy rozwój stóp malucha wsparty powinien być odpowiednim obuwiem.

Każdy rodzic z utęsknieniem wyczekuje pierwszych kroków swojego dziecka. Prawidłowy rozwój stóp malucha wsparty powinien być odpowiednim obuwiem. Buciki dla dzieci muszą się zatem cechować właściwym dopasowaniem do małych stóp. Jakie więc powinny być pierwsze buty dla naszej pociechy?

Naturalne odkrywanie otoczenia przez dorastającego malucha

Nauka chodzenia to ważny moment w życiu dziecka – rozpoczyna on pewien etap, który pozwoli dziecku zwiedzać miejsca, do których wcześniej miało ono ograniczony dostęp. Dla rodziców jest to również wielka chwila, bowiem odtąd ograniczyć mogą oni wożenie dziecka w wózku bądź noszenie na rękach. Prawidłowy rozwój stóp gwarantuje brak trudności z poruszaniem się malucha. Specjaliści od lat są zgodni, iż najlepszy rozwój dziecka możliwy jest wyłącznie w naturalnych warunkach. Nie powinniśmy zatem zmuszać lub naciskać na malucha, zachęcając go do stawiania swoich pierwszych kroków. Dziecko powinno samo odkrywać swoje możliwości, a tym samym starać się z czasem wstawać, stać czy chodzić.

Wiele dzieci rozpoczyna naukę chodzenia na bosaka – wówczas małe stópki mają możliwość doświadczania podłoża. Zazwyczaj pierwsze buciki dla dzieci rodzice zakupują w okolicach pierwszych urodzin. Oczywiście mowa tutaj o obuwiu przeznaczonym do chodzenia, bowiem kilkumiesięcznemu dziecku zakładać możemy buciki z miękkiego materiału – np. wybierając się na spacer z dzieckiem umieszczonym w wózku.

Jakie powinny być pierwsze buciki dla dziecka?

Dorastający maluch na boso chodzić może po zadbanym, przydomowym ogrodzie bądź wewnątrz pomieszczeń. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków, tak aby dziecko nie zraniło stóp podczas poruszania się. Jeżeli jednak wybieramy się na spacer lub zabieramy naszą pociechę np. na spotkanie rodzinne, konieczne jest uzupełnienie stylizacji naszego malucha o właściwe obuwie. Zazwyczaj buciki dla dziewczynki wybieramy w barwach jaśniejszych, pastelowych. Chłopcom natomiast proponowane są ciemniejsze kolory. Nie jest to jednak zasada, tak naprawdę zdecydować się możemy na każdy kolor obuwia, niezależnie od płci dziecka.

Buciki do nauki chodzenia muszą cechować się elastyczną podeszwą. Powinny być obuwiem lekkim, tak aby dziecko nie miało trudności z ich noszeniem. Ważna jest również przewiewność i miękkość wierzchu buta. Palce dziecka wewnątrz buta muszą mieć pełną swobodę. Istotna jest także cholewka, która musi być właściwie dopasowana. Zaleca się, aby cholewka kończyła się nieco poniżej kostki stopy dziecka.