Praca dla emeryta – podstawowe informacje dla każdego na emeryturze

Praca dla emeryta – podstawowe informacje dla każdego na emeryturze

Choć podczas emerytury powinno się cieszyć zasłużonym odpoczynkiem po zakończeniu kariery zawodowej, to niemal 825 tys. polskich emerytów wciąż pracuje. Dotyczy to nie tylko dawnych policjantów, żołnierzy oraz innych funkcjonariuszy służb mundurowych, ale też zwykłych osób, które chcą po prostu sobie dorobić do świadczenia. Oto najważniejsze informacje na temat pracy na emeryturze!

Jak przejść na emeryturę?

Aby przejść na emeryturę, trzeba rozwiązać stosunek pracy i złożyć do ZUS wniosek o przejście na emeryturę. Najlepiej jest to zrobić za porozumieniem stron, choć czasami może pojawić się konieczność złożenia wypowiedzenia: https://www.o2.pl/biznes/jak-zlozyc-wypowiedzenie-w-pracy-6837083703311040a. ZUS indywidualnie sprawdza wszystkie wnioski, a na jego rozpatrzenie trzeba czekać do 30 dni. Jeśli spełniasz wszystkie warunki uprawniające do pobierania emerytury, to decyzja na pewno będzie pozytywna!

Kto może pracować jako emeryt?

Każdy emeryt może podjąć dodatkową pracę, która uzupełni dochód z państwowej emerytury. Forma zatrudnienia jest dowolna – może to być umowa o pracę, umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Najważniejsza jest kwota osiąganych zarobków. Jeśli są one niższe niż 70 proc. średniego wynagrodzenia, to otrzymuje się na konto pełną emeryturę. Jeśli pensja oscyluje w przedziale od 70 do 120 proc. średniej krajowej, to ZUS zmniejszy wysokość świadczenia wprost proporcjonalnie do zarobków. Wynagrodzenie w wysokości powyżej 120 proc. średniego wynagrodzenia sprawia, że ZUS nie wypłaci emerytury.

Działalność nierejestrowana jako emeryt – co warto wiedzieć?

Co istotne, emeryci mogą też prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną, czyli drobną aktywność zarobkową. Sprzedawanie kwiatów czy książek to popularny sposób na dorobienie. Każdy emeryt może to robić, o ile dochody nie przekraczają połowy wysokości aktualnej płacy minimalnej. Jeśli przekroczy się limit, to w ciągu 7 dni trzeba zarejestrować działalność gospodarczą.

Czy warto pracować na emeryturze?

Praca na emeryturze to świetny sposób na dorobienie do domowego budżetu i zgromadzenie dodatkowych oszczędności, które na pewno przydadzą się później. Niestety wysokość państwowej emerytury rzadko kiedy pozwala na dobry standard życia, a praca jest czasami jedynym sposobem na zapłacenie rachunków. Jednak, jeśli jest taka możliwość, to warto jak najpóźniej przejść na emeryturę. Dodatkowe kilka lat pracy znacząco zwiększa wysokość świadczenia – może to być nawet dodatkowe kilka tysięcy złotych miesięcznie!

Duży brak rąk do pracy, szczególnie w deficytowych zawodach, sprawia, że pracodawcy często zatrudniają emerytów: https://www.se.pl/kielce/praca-dla-emeryta-w-kielcach-czy-mozliwe-jest-znalezienie-zatrudnienia-aa-Sz4p-NhGL-EueC.html. Niestety jest im na rynku pracy znacznie trudniej, niż młodszym pracownikom, a dyskryminacja ze względu na wiek wciąż jest powszechna. Nie należy się jednak poddawać – znalezienie pracy na emeryturze jest możliwe, a ten krok zazwyczaj opłaca się pod względem finansowym.

Artykuł sponsorowany