Wybór między przedszkolem prywatnym a publicznym od lat budzi sporo kontrowersji. Czy to prawda, że placówki państwowe dyskryminują rodziców pracujących na etacie, a przedszkole niepubliczne ma znacznie lepszy program nauczania? Nie ulega wątpliwości, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć się obu stronom przed posłaniem dziecka do przedszkola.
Czym charakteryzuje się przedszkole publiczne?
Decyzja o posłaniu malucha do przedszkola publicznego niejednokrotnie wiąże się z kwestiami finansowymi. W końcu placówki państwowe są „darmowe” i „ogólnodostępne”. Warto jednak pamiętać, że bezpłatny pakiet obejmuje wyłącznie 5 godzin dziennej opieki, a każda kolejna godzina musi być dodatkowo opłacona. Co więcej, nie każde dziecko może liczyć na miejsce w przedszkolu publicznym, o czym doskonale wiedzą rodzice, którzy kiedykolwiek brali udział w rekrutacji.
Rodzice pracujący na etacie (8.00-16.00 lub 9.00-17.00) bardzo często narzekają też na to, że przedszkola publiczne dyskryminują ich potrzeby. Wiele placówek organizuje zebrania i uroczystości w godzinach wczesnopopołudniowych, co dla pracującego rodzica wiąże się z koniecznością wzięcia urlopu lub wcześniejszego wyjścia z pracy.
Zapisując dziecko do placówki państwowej, musimy liczyć się również z tym, że maluch wyląduje w grupie złożonej z co najmniej kilkunastu przedszkolaków. Z jednej strony takie rozwiązanie pomaga nawiązywać nowe znajomości, jednak równocześnie sprawia, że opiekunowie nie są w stanie poświęcić należnej uwagi każdemu dziecku.
Zajęcia w przedszkolach publicznych bywają też bardzo okrojone i rzadko wykraczają poza narzucony program. Jeśli więc rodzic pragnie, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z logopedą czy ćwiczeniach z angielskiego lub gimnastyki korekcyjnej, musi zwykle dodatkowo dopłacać (o ile takie zajęcia w ogóle znajdują się w ofercie przedszkola).
Przedszkole prywatne dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka
Edukacja w placówkach niepublicznych kojarzy się zazwyczaj z prestiżem, większą dostępnością zajęć dodatkowych, dopasowaniem programu do potrzeb podopiecznych i grupami o mniejszej liczebności. Na to wszystko możesz liczyć, wybierając przedszkole prywatne. Na samym wstępie warto zauważyć, że mimo iż przedszkole niepubliczne wymaga uiszczania opłat, jego oferta jest znacznie lepiej dopasowana do potrzeb dzieci i rodziców.
Po pierwsze, placówki prywatne są otwarte znacznie dłużej niż publiczne i nikogo nie dziwi fakt odbierania dzieci po godzinie 17.00. Wszelkiego rodzaju uroczystości i zebrania również organizowane są w porach odpowiadających rodzicom pracującym na etacie. Przedszkole niepubliczne to także dobra opcja dla dzieci zmagających się z alergiami pokarmowymi – taka placówka może w pełni dostosować całodniowe menu do potrzeb malucha.
Indywidualne podejście do każdego dziecka również przemawia na korzyść placówek prywatnych. W grupie znajduje się maksymalnie 15 dzieci, dlatego pedagodzy mogą poświęcić uwagę każdemu maluchowi, reagować na niepokojące sygnały oraz odkrywać talenty. Przedszkole prywatne jest więc nie tylko placówką zapewniającą opiekę, lecz również miejscem stwarzającym idealne warunki do rozwijania dziecięcych pasji.
Zarówno przedszkola publiczne, jak i prywatne muszą realizować podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Warto jednak zauważyć, że przedszkole niepubliczne wykracza poza podstawę, oferując znacznie więcej zajęć dodatkowych dopasowanych do zainteresowań maluchów (np. językowych, plastycznych czy tanecznych). Oprócz tego dzieci mogą liczyć na ciekawą ofertę warsztatów i wycieczek.
Jakie przedszkole prywatne w Poznaniu wybrać?
Szukasz placówki niepublicznej w Poznaniu? Prywatne przedszkole Mali Wielcy, zlokalizowane w centrum miasta (ul. Tylne Chwaliszewo 25), jest placówką zorientowaną na potrzeby najmłodszych. Mali Wielcy to przedszkole prywatne w Poznaniu z najlepszą kadrą złożoną z pedagogów, psychologów, logopedów i mediatorów rodzinnych. W ofercie podstawowej znajdują się m.in. zajęcia z języka angielskiego oraz zajęcia z psychologiem, logopedą, tancerzem czy artystą plastykiem. Prywatne przedszkole Mali Wielcy zapewnia również zajęcia z jogi i muzyki, wycieczki w ciekawe miejsca oraz warsztaty integracyjno-poznawcze z interesującymi ludźmi – a to wszystko w ramach czesnego. Rodzicom pracującym przedszkole prywatne w Poznaniu zapewnia także możliwość skorzystania z opcji „Opieka Plus”, która obejmuje opiekę nad dzieckiem poza godzinami pracy przedszkola.