Rhodiola Rosea w lecznictwie występuje w formie suszu bądź wyciągów dodawanych do leków i suplementów. Ma wszechstronne działanie stymulujące i regulujące na organizm, dzięki zawartości wielu cennych substancji aktywnych, wśród których wyróżniają się salidrozyd i rozaryna. Co warto wiedzieć na temat tego naturalnego adaptogenu?
Jaki wpływ na organizm ma Rhiodola Rosea?
Warto wiedzieć, że Rhiodola Rosea, czyli różeniec górski jest naturalnym adaptogenem. Oznacza to, że pomaga organizmowi dostosować się do zmieniających się czynników środowiskowych i odpowiednio na nie reagować, co dotyczy przede wszystkim stresu, ale i lęku czy stanów obniżenia nastroju. Korzenia różeńca górskiego nie należy łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi, gdyż może to prowadzić do nadmiernej pobudliwości czy stanów lękowych. Jednak gdy przeżywa się przejściowe trudności, żyje się w ciągłym stresie i chce się zniwelować jego skutki, a jednocześnie nie zażywa się leków psychostymulujących, to można sięgnąć po różeniec. Rhiodola Rosea różeniec obniża poziom kortyzolu we krwi, a jednocześnie stymuluje substancje chemiczne w mózgu odpowiedzialne za nastrój.
Rhiodola Rosea i jego oddziaływanie na zdrowie psychiczne – co warto wiedzieć?
Warto wiedzieć, że rożeniec górski może pomóc na takie dolegliwości jak przewlekły stres, chroniczne zmęczenie, bezsenność, brak energii czy problemy z koncentracją. Należy pamiętać, że suplementów zawierających rożeniec górski nie można stosować z lekami antydepresyjnymi, a przeciwwskazaniem do stosowania różeńca górskiego jest także ciąża i laktacja. Pierwsze efekty stosowania adaptogenów w postaci suplementu diety różeńca górskiego można zauważyć do 30 dni od rozpoczęcia stosowania. Rożeniec można stosować razem z melisą lekarską czy miętą pieprzową i w takim przypadku wykazuje działanie antystresowe. Chroniczne zmęczenie naturalnymi sposobami można niwelować stosując różeniec i jagody goji.
Czy Rhiodola Rosea może być naturalną alternatywą dla leków przeciwdepresyjnych?
Generalnie można go stosować w łagodnych stanach obniżenia nastroju. Natomiast w przypadku depresji najlepiej udać się do lekarza psychiatry, który wdroży odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że różeńca w przeciwieństwie do niektórych leków przeciwdepresyjnych nie można stosować wieczorem, gdyż może wywoływać niepokój, a nawet bezsenność. Zatem różaniec można stosować w stanach obniżonego nastroju w ciągu dnia, gdy nie stosuje się leków. Preparaty z Rhiodola Rosea można stosować 2-3 razy dziennie.