Rowerek trójkołowy dla dziecka – jak wybrać najlepszy?

Rowerek trójkołowy dla dziecka – jak wybrać najlepszy?

Rowerek trójkołowy to idealny sposób aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej i zadbać o jego odpowiedni rozwój pod względem motoryki. Poniżej podpowiadamy jak wybrać najlepszy rowerek trójkołowy.

Z każdym kolejnym dniem swojego życia małe dzieci stają się coraz bardziej aktywne i ciężko im usiedzieć spokojnie w jednym miejscu. Nie ma w tym nic dziwnego, że pociecha chce poznawać otaczający je świat. Z tego też względu aby ułatwić małemu odkrywcy możliwość eksploracji warto zainwestować w jeździki dla dzieci takie jak rowerki biegowe lub rowerki trójkołowe. Wybierając jednak rowerek trójkołowy dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Źle dobrany rowerek może bowiem całkowicie zrazić waszą pociechę do jazdy na jednośladach. Trafiony zakup natomiast daje szansę zaszczepienia w dziecku miłości do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jak zatem wybrać najlepszy rowerek trójkołowy dla dziecka? Czytajcie dalej aby poznać odpowiedź.

Dostępne na rynku rodzaje rowerków trójkołowych

Zacznijmy od bliższego przyjrzenia się dostępnych do kupienia rowerkom trójkołowym. Większość z nich różni się od siebie rozmiarem, materiałami oraz oczywiście wyglądem. Rowerki trójkołowe mogą również posiadać różny rodzaj napędu. Zasadniczo wyróżniamy takie z klasycznym napędem łańcuchowym jak i też z korbą umieszczoną na przedniej osi.

Czym kierować się podczas wyboru rowerka trójkołowego dla dziecka?

Pierwszym kluczowym kryterium wyboru rowerka powinny być zdolności ruchowe waszej pociechy. Rowerek powinien być dostosowany do wieku dziecka i tego jaką mobilnością ono dysponuje. Najczęściej tego rodzaju informacje dla jakiego przedziału wiekowego skierowany jest dany model rowerka producenci umieszczają na karcie informacyjnej. Obecnie spotkać można rowerki trójkołowe dopasowane dla dzieci od 6 miesiąca życia do trzeciego roku życia.

Dokonując wyboru rowerka warto zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Dobrze aby rowerek trójkołowy posiadał pasy bezpieczeństwa, które zapewnią dodatkową ochronę. Z innych istotnych dodatków warto wspomnieć o daszku, który pozwoli chronić dziecko przed słońcem czy też deszczem.

Rowerki wieloetapowe czyli rowerki 6w1, Rowerki 4w1 i Rowerki 3w1

Na szczególną uwagę zasługują rowerki wieloetapowe, które to można modyfikować tak aby dopasować je idealnie do etapu rozwoju na którym obecnie znajduje się wasza pociecha. Rowerek wieloetapowy może służyć dziecku od szóstego miesiąca życia do nawet trzeciego roku. Dla przykładu rowerki 4w1 można zmieniać na cztery dostępne sposoby. Pierwszy etap skierowany jest do użytku przez dziecko w okolicach pierwszego roku życia i funkcjonuje jako wózek spacerowy z rączką umożliwiającą opiekunowi sterowanie pojazdem. Kolejny etap stworzony został z myślą o dzieciach, które ukończyły 18 miesiąc życia. W tym przypadku z pojazdu usuwana jest część obudowy wraz z pasami jednak rączka do sterowania nadal pozostaje i daje możliwość kontroli nad pojazdem. W kolejnym etapie ( dla dzieci powyżej drugiego roku życia ) istnieje już możliwość zastąpienia podnóżków składanymi pedałami a dziecko zyskuje możliwość kierowania rowerkiem.

Na ostatnim etapie usuwana jest rączka do sterowania dla rodzica i dziecko może już próbować swoich sił podczas samodzielnej jazdy. Jak zatem widzicie rowerki wieloetapowe takie jak rowerki 6w1 czy też 4w1 dają bardzo duże możliwości. Oczywiście rozwiązania tego typu są droższe od klasycznych rowerków trójkołowych jednak wraz z większą ceną otrzymujemy lepsze materiały oraz większą uniwersalność użytkową.

Najlepszy rowerek trójkołowy – podsumowanie

Zakup rowerka trójkołowego dla dziecka to bardzo dobry wybór, jeżeli rodzicom zależy na  zachęceniu pociechy do aktywności fizycznej i zadbanie o jego prawidłowy rozwój. Dokonując wyboru rowerka należy kierować się możliwościami ruchowymi dziecka oraz względami bezpieczeństwa. Dla rodziców, którym zależy na dużej uniwersalności oraz chcą aby rowerek służył jak najdłużej polecamy zakup rowerka wieloetapowego 6w1 lub 4w1.