Rozwój sprawności fizycznej, utrzymania równowagi oraz doskonalenie umiejętności orientacji przestrzennej to nieliczne wśród zalet korzystania z roweru przez dzieci. Wycieczki rowerowe są doskonałą formą spędzania czasu w rodzinnym gronie, na łonie natury, poznając najbliższą okolicę.
Wygodny rower jest dla dziecka narzędziem, umożliwiającym samodzielne przemieszczanie się, a podczas dłuższych wycieczek samochodem, łatwym do zabrania pomocnikiem w sytuacji, gdy małe nóżki zaczną odczuwać dyskomfort przy zwiedzaniu. Zanim dziecko opanuje jazdę rowerem, warto przyzwyczaić je do tego w przyjemny sposób, bez konieczności montowania kijka lub pomocniczych kółek bocznych do tradycyjnego roweru. Na przeciw potrzebom rodziców i ku radości dzieci powstały rowerki biegowe, dzięki którym nauka jazdy na rowerze jest prawdziwą frajdą. Od kiedy można rozpocząć przygodę z rowerkiem biegowym?
W jakim wieku dziecko powinno zacząć jeździć na rowerku biegowym?
Według informacji producentów rowerków biegowych, są one odpowiednie dla dzieci już w wieku 18 miesięcy. Rowerki biegowe dostosowane są wysokością i długością do wzrostu od 80 cm do około 110 cm. Oznacza to, że już półtoraroczny malec może rozpocząć naukę poruszania się na jednośladzie, a rowerek rosnący wraz z dzieckiem, będzie służył mu do około piątego roku życia. W praktyce jednak o rozpoczęciu przygody z rowerkiem biegowym zdecydować powinien indywidualny rozwój dziecka, jego zdolności koordynacyjne oraz związana z nimi decyzja rodziców. Najczęściej, rowerki biegowe wybierają rodzice dzieci dwu, dwu i pół letnich. Regulowana wysokość siodełka, podnóżek oraz możliwość zamontowania układu hamulcowego powinny determinować wybór rowerka, który powinien zmieniać się wraz ze wzrostem i rozwojem umiejętności dziecka. Jeśli trzylatek lub czterolatek zechce spróbować sił na rowerku biegowym, również nie będzie za późno.
Jak wybrać najlepszy rowerek biegowy?
Wśród wielu, dostępnych na rynku ofert producentów rowerków biegowych, na uwagę zasługują modele, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę dziecka. Rowerek biegowy powinien być przede wszystkim lekki, dlatego wybierając produkt, kierujmy się wagą nie większą niż 2,9 kg. Rowerki o wadze 2,5 kg są najbardziej komfortowe. Wygodne, regulowane siodełko zapewni możliwość dostosowania rowerka do wzrostu dziecka, hamulce pozwolą na bezpieczną jazdę gdy maluch opanuje już technikę przemieszczania się na jednośladzie, natomiast uchwyty na kierownicy, dostosowane do wielkości dziecięcych dłoni sprawią, że kierowanie rowerkiem będzie pewne i komfortowe. Wielu producentów posiada w ofercie produktów piankowe koła, niewymagające pompowania. Są one bardzo praktyczną, wygodną opcją. Rowerki biegowe drewniane różnią się wyprofilowaniem, warto więc dobrać rodzaj rowerka według indywidualnych predyspozycji dziecka.
Czy rowerki biegowe mają jakieś wady?
Rozwój wydolności, siły mięśni, równowagi i koordynacji, a poza tym możliwość płynnego przejścia do jazdy na tradycyjnym rowerze, bez konieczności ćwiczenia równowagi z pomocą dorosłych są niezaprzeczalnymi zaletami korzystania z rowerków biegowych. Sceptycy mogą zapytać, czy odpychanie się na popularnych pchaczkach wpływa negatywnie na rozwój kończyn dolnych? Rowerek biegowy u dzieci z koślawością kolan może pogłębić wadę postawy, jednak u dzieci zdrowych, użytkowanie go nie powinno wymusić dysfunkcji.
Jeśli zauważymy układanie kolan do środka, zachęćmy dziecko do spróbowania sił na tradycyjnym rowerze. W jaki sposób wzmocnić w dziecku chęć korzystania z rowerka biegowego, a w kolejnym etapie tradycyjnego? Pokażmy na własnym przykładzie, że sport to zdrowie, a ruch na świeżym powietrzu dostarcza wiele radości i może być sposobem na sprawne przemieszczanie się. Dzięki rowerkowi dziecko nie odczuje zmęczenia długim spacerem.