Rożek dla noworodka – czym się kierować podczas zakupów?

Rożek dla noworodka – czym się kierować podczas zakupów?

Rożek niemowlęcy to jedno z akcesoriów, które koniecznie powinno znaleźć się w wyprawce niemowlęcej. Jego zadaniem jest zapewnienie maluszkowi poczucia bezpieczeństwa podobnego, które odczuwał przez 9 miesięcy w brzuchu mamy. Rożek będzie użytkowany codziennie od pierwszych godzin życia dziecka przez ok. 2 miesiące, jego wybór powinien być więc dobrze przemyślany.

Rozmiar rożka odpowiedni dla noworodka

Rożki niemowlęce występują zasadniczo w dwóch rozmiarach. Po rozłożeniu posiadają kształt kwadratu o wymiarach 100×100 cm lub 80×80 cm. Jako że rożek najczęściej jest użytkowany przez dwa pierwsze miesiące życia dziecka, najlepszym wyborem będzie ten mniejszy o wymiarach 80×80 cm.

Taki rożek nie będzie bowiem zbyt duży, co sprawi, że dziecko nie będzie „pływało” w jego wnętrzu oraz zapewni jego ciałku dokładne otulenie, którego tak potrzebują maluszki w pierwszych dwóch miesiącach swojego życia.

Rożek niemowlęcy, a materiał jego wykonania

Skóra noworodka jest szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Bardzo łatwo o jej podrażnienie, co negatywnie odbija się nie tylko na wyglądzie dziecka, ale także na jego samopoczuciu. Rożek niemowlęcy powinien być więc wykonany z naturalnych, bezpiecznych dla dziecięcej skóry materiałów. Idealnie sprawdzi się w tym celu bawełna – naturalna tkanina, która nie podrażni delikatnej skóry noworodka oraz zapewni jej swobodne oddychanie.

Na lato warto wybierać lekkie bawełniane rożki, których regularne użytkowanie nie przegrzeje dziecka, z kolei w chłodniejsze miesiące postawić na przytulniejsze akcesoria wykonane z bawełny i minky. Zapewnią one ciału dziecka przyjemne ciepło oraz zabezpieczą je przed wychłodzeniem. Rożek doskonale nadaje się bowiem także na spacery w wózku.

Usztywniany czy nie – który rożek niemowlęcy lepiej się sprawdza?

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów rożków dla niemowląt. Różnią się nie tylko materiałem wykonania i kolorystyką, ale także właściwościami otulającymi. Rożek zaleca się użytkować przez dwa pierwsze miesiące życia dziecka, kiedy maluszek nie trzyma jeszcze główki.

Z tego powodu najlepszym wyborem dla noworodków będą usztywniane rożki, które zapewniają delikatnej główce i szyi dziecka odpowiednie oparcie. Warto postawić na rożek niemowlęcy z wkładem kokosowym, który posiada dodatkowe właściwości antyalergiczne. W razie, gdyby usztywniany rożek okazał się niewygodny w użytkowaniu, wkład możemy w każdej chwili wyjąć.

Rożek niemowlęcy wiązany na tasiemkę czy zapinany na rzep?

Bardzo istotnym elementem wyboru rożka dla noworodka jest także sposób jego zapinania. W sprzedaży znajdziemy bowiem zarówno akcesoria zawiązywane na tasiemkę, jak i rożki niemowlęce zapinane na napy lub rzep.

Z praktycznego punktu widzenia najlepiej sprawdzają się te ostatnie – rożki zapinane na rzep możemy bowiem zamknąć w mgnieniu oka, co szczególnie docenią rodzice aktywnych i ruchliwych niemowląt. Przy zakupie warto zwrócić uwagę także na rozmiar rzepa – powinien on być dość szeroki, co pozwoli na dokładne otulenie maluszka oraz zapewni mu warunki zbliżone do tych, które pamięta z brzucha mamy.

Partnerem artykułu jest ColorStories oferujący rożki niemowlęce – więcej na ColorStories.pl.