Różne korzyści z nauki pływania

Różne korzyści z nauki pływania

Na pewno wiele osób się zgodzi, że pływanie ma co najmniej tyle samo zalet, co uprawianie innych sportów. Niemało jest takich, którzy są przekonani, że pływanie ma więcej zalet, niż inne formy ruchu.

Przewaga pływania nad innymi sportami

I jest to pogląd nie pozbawiony racji, gdyż woda odciąża ciało, jest to więc sport nieco lżejszy od wielu innych, choć naturalnie, pływając na długich dystansach bez wątpienia można się zmęczyć i spalić dużo kalorii. Kolejną zaletą pływania jest to, że angażuje ono wiele partii mięśni jednocześnie, dzięki temu poćwiczenie wszystkich partii mięśni zabiera mniej czasu, co dla wielu zabieganych osób jest istotne. Trzeba zauważyć, że poćwiczyć różne partie mięśni z osobna jest dobrze, ale nie jest tym samym, co poćwiczyć je jednocześnie, a  to dlatego, że koordynacja współpracy czterech kończyn – sprawne działanie obu rąk i nóg jednocześnie – jest ogromnie ważna, a są osoby, dla których koordynacja ruchowa każdej z kończyn nie jest prosta. Pływanie poprawia też oddech.

Obiektywnie trudne do uzasadnienia

Każdy z na kogoś, kto lubi spędzać czas w basenie, jeziorze czy morzu i każdy zna kogoś, kto tego nie cierpi. Obiektywni e trudno powiedzieć, z jakiej przyczyny różnie bywa. Można jedynie rzec, iż z pływaniem jest, jak z wieloma innymi życiowymi działaniami czy sprawami: komuś coś przypada do gustu, a innej osobie nie. Czasem wpływ mają subiektywne, wcześniejsze doświadczenia –  na przykład to, że ktoś wspomina miłe chlapanie się w jeziorku z wczesnego dzieciństwa, a ktoś inny został wrzucony do wody wbrew swojej woli.

Oswajanie z wodą

Aby zapobiec stresom niechęci, a tym bardziej traumie po pierwszych złych doświadczeniach w wodzie, zaleca się, aby pierwsze kontakty z wodą były bardzo, bardzo łagodne. Są doświadczeni i utalentowani zarazem instruktorzy nauki pływania, którzy potrafią przełamać lęk wielu przez stopniowe oswajanie z wodą w takim tempie, w jakim  ktoś potrzebuje . Niestety nie można zagwarantować, że każdego uda się oswoić.

Spróbować na pewno warto! Jeszcze lepiej jest, jeśli nie trzeba kogoś leczyć z traumy, bo traumy nie ma. Bardzo odradza się fundowanie komukolwiek wbrew czyjejś woli szokujących doświadczeń z wodą. Zaleca się, aby do basenu wchodzić już z maluchami. Są osoby przekonane o tym, że to jest bardzo korzystne, bo przypomina naturalne warunki z okresu życia płodowego.

Początki nauki pływania

Na pewno jest znacznie łatwiej, jeśli pływanie zaczyna się pod okiem fachowca. Są jednak utalentowani rodzice, czy wujkowie, którzy świetnie potrafią pokazać, jak to się robi. Jeśli komuś utrzymywanie się na wodzie nie sprawia problemu, kolej na próbę popływania pieskiem (podobno najstarszym ze stylów), jeśli pieskiem pływać się uda, warto spróbować popływać żabką, potem kolej na inne style.

Korzyści z zaawansowanych umiejętności pływackich

Pływanie nie tylko wzmacnia kondycję i usprawnia – pływanie może otworzyć furtkę do wykonywania wielu zawodów: nie tylko marynarza, który na statku spędzi pół życia Jeśli ktoś chce przewodzić w rejsach katamaranem, żaglówką, łódką… – także musi umieć pływać. Oczywiste, że ratownik wodny tym bardziej.

Czas w basenie nigdy nie jest stracony

Nawet, jeśli komuś nie uda się nauczyć pływać – czas, który spędzi w basenie, nigdy nie będzie czasem straconym, bo na pewno ćwiczenia w basenie wzmocnią mięśnie, poprawią koordynację ruchową i oddech. Zawsze zostanie też satysfakcja, że przynajmniej się próbowało!

Artykuł powstał we współpracy z ParkWodny.pl