Rozwój kariery – od czego i jak zacząć rozwój kariery jeszcze na studiach?

Rozwój kariery – od czego i jak zacząć rozwój kariery jeszcze na studiach?

Studia to nie tylko czas nauki. To wtedy powinno się nawiązywać pierwsze kontakty zawodowe, które zaowocują łatwiejszym startem na ścieżce kariery. Jak zacząć budować karierę na studiach, o czym warto wiedzieć, czego nie zaniedbać?

Bezpłatne staże i praktyki studenckie

Czy praca, za którą nie dostaje się wynagrodzenia, ma sens? W przypadku studentów, którzy chcą nawiązać kontakty branżowe i zdobyć cenne doświadczenie, jak najbardziej tak. Nie jest tajemnicą, że absolwent wyższej uczelni z dyplomem i doświadczeniem może liczyć na więcej ofert pracy już na starcie, niż absolwent tej samej uczelni, który skupił się tylko na nauce teoretycznej i nie może się pochwalić żadnymi praktycznymi umiejętnościami.

Szczególnie cenne są praktyki i staże studenckie organizowane przez duże, dobrze postrzegane na rynku pracy firmy. Już sam fakt pobierania nauki od najlepszych dobrze wygląda w CV.

Więcej o budowaniu kariery na etapie studiów przeczytasz tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/kariera/.

Czy warto odwiedzać uczelniane biura karier?

Jak najbardziej tak. Biura karier studenckich to pośrednicy między studentami i absolwentami a potencjalnymi pracodawcami.

Jeśli firma poszukuje do pracy studentów, to nie zamieszcza ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych. Kontaktuje się z wybranymi uczelniami i ich biurami karier. Student może dostać tu poradę, pomoc w napisaniu CV i listu motywacyjnego, ale też ofertę odbycia bezpłatnego stażu lub płatnego zatrudnienia. To jedno z lepszych źródeł wiedzy w początkowym okresie budowania kariery zawodowej.

Czy warto zacząć pracę jeszcze na studiach?

W tej sprawie zdania są podzielone. Część studentów chce się skupić wyłącznie na nauce, cześć chce zdobywać doświadczenie już na studiach. Są też tacy, którzy po prostu muszą pracować, żeby zarobić na swoje utrzymanie.

Pracodawcy lubią zatrudniać pracowników, którzy już na studiach wykazali się aktywnością zawodową. Postrzegają ich jako bardziej samodzielnych i odpowiedzialnych. Patrząc z tej perspektywy, warto podjąć pracę na studiach, nawet gdyby miała polegać na dostarczaniu żywności lub kelnerowaniu. Oczywiście najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym i jednocześnie zarabiać oraz zdobywać doświadczenie, które przyda się w wymarzonej pracy.

Artykuł sponsorowany