Samochód rodzinny – jak go wybrać?

Samochód rodzinny – jak go wybrać?

Niewielkie, miejskie samochody są zbyt ciasne dla większości rodzin. Podróżowanie takimi autami z dwójką lub trójką dzieci jest mało komfortowe, a sam pojazd staje się niefunkcjonalny z powodu braku miejsca na bagaże i zakupy. Jak wybrać samochód dla rodziny? Oto 4 kwestie, na które powinno się zwrócić uwagę.

1. Wielkość bagażnika

Samochód rodzinny wykorzystuje się nie tylko na co dzień, ale i podczas wielu różnych wyjazdów. Rodzice zabierają nim dzieci na wakacje, do rodziny, a także na jednodniowe wycieczki. W ich trakcie szczególnie ważna jest wielkość bagażnika – powinny się zmieścić w nim wszystkie bagaże. Duży bagażnik przydaje się także podczas robienia większych zakupów, zwłaszcza gdy rodzina mieszka w sporej odległości od supermarketu. Optymalna wielkość bagażnika w aucie rodzinnym jest trudna do określenia, jednak zwykle praktyczniejsze są auta typu kombi.

2. Miejsce na foteliki dziecięce

Jeden fotelik dziecięcy zmieści się bez problemu nawet na wąskiej, tylnej kanapie. Jeżeli samochodem ma podróżować rodzina z dwójką dzieci, umieszczenie dwóch fotelików z tyłu może być trudniejsze. Kanapa powinna być na tyle szeroka, by możliwe było korzystanie z miejsca dla trzeciego pasażera z tyłu. Przed zakupem samochodu powinno się sprawdzić, czy siedziska dla dzieci mieszczą się na kanapie. Dodatkowo warto sprawdzić, czy auto jest wyposażone w system Isofix. Dzięki niemu fotelik montuje się na klik i szybko wypina się ze stelaża, gdy zachodzi taka potrzeba.

3. Spalanie

Jest to szczególnie ważna kwestia dla każdej rodziny. Ze względu na wysokie koszty wychowania dzieci, rodzicom zależy, by samochód spalał jak najmniej paliwa. Zwykle ekonomiczniejsze są pojazdy z instalacją LPG, jednak rodziny mogą przemyśleć również zakup samochodu z silnikiem hybrydowym. Przed zakupem powinno się dopytać o średnie spalanie zarówno w mieście, jak i w trasie.

4. Bezpieczeństwo jazdy

Gdy kupuje się nowy samochód, jego bezpieczeństwo można poznać, przeglądając wyniki crash testów. Są one realizowane przez różne ośrodki badawcze, między innymi przez Euro NCAP i IIHS & HLDI. W przypadku samochodów używanych ważne jest kupowanie pojazdów od sprawdzonych sprzedawców. Aby mieć pewność, że kupuje się auto w dobrym stanie technicznym, powinno się dopytać, czy handlarz posiada https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance. Odradza się rodzinom kupowanie aut powypadkowych, nawet gdy zostały poddane naprawie i ich wygląd zewnętrzny nie zdradza oznak niesprawności.