Sandomierz atrakcje dla dzieci

Wybierasz się z rodziną do Sandomierza? Warto zaplanować wcześniej pobyt, co chcecie zobaczyć oraz jakie atrakcje przygotujecie dla dzieci.

W samym Sandomierzu miło można spędzić czas na Rynku, zachwycić się widokiem miasta z Bramy Opatowskiej. Lub z zaintrygowaniem szukać Ucha Igielnego, odwiedzić Dom Jana Długosza, Ratusz, Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.  Można również wybrać się do Winnicy Sandomierskiej i otrzymać sporą dawkę wiedzy na temat uprawy winorośli. Te wszystkie atrakcje mogą się dzieciom spodobać.

Sandomierz atrakcje

Sandomierz to miasto, które ma dużo do zaoferowania zarówno dla zapracowanych. Jak i dla tych pragnących odpocząć od szumu wielkiego miasta. Oraz jest to miasto odpowiednie dla rodzin z dziećmi. W Sandomierzu znajduje się bowiem sporo atrakcji turystycznych, zabytków sakralnych i świeckich.

Sandomierz znajduje się na siedmiu wzgórzach nad brzegiem Wisły. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej. Warto w tym mieście zobaczyć:

Gotycka Brama Opatowska, która od wielu lat uważana jest za symbol miasta.  Widać stamtąd całą panoramę Sandomierza.

Ratusz  – jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Na parterze Ratusza mieści się dział historyczny Muzeum Okręgowego. Na piętrze Sala Ślubów a w podziemiach Lapidarium.

Zamek Kazimierzowski – dawna siedziba królów i książąt polskich – górujący nad brzegiem Wisły. Oprócz ciekawych zbiorów zamek oferuje również nocleg.

Bazylikę Katedralną z XIV wieku ze wspaniale zachowaną polichromią. Czyli wielobarwną ozdobą malarską ścian, sufitów czy sklepień.

Podziemna Trasa Turystyczna – jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów. Wejście do podziemi znajduje się przy Rynku 12 natomiast wyjście – w budynku sandomierskiego Ratusza. Dawne magazyny kupieckie z piętnastego wieku. Chodzimy pod ziemią 12 metrów łącznie po 34 piwnicach, korytarzach, komnatach.   Pokonujemy 364 schody. Sandomierskie lochy owiane są wieloma legendami i tajemnicami.

Poniżej polecam ciekawe miejsca do odwiedzenia w okolicach Sandomierza:

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin

To miejsce, w którym dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody. A także zwiedzić wystawę „Świat Leonarda da Vinci” stworzoną przez centrum badawcze Leonardo3 w Mediolanie. Można zobaczyć m.in. interaktywne, trójwymiarowe modele.

Europejskie centrum bajki w Pacanowie

Odwiedzając Pacanów dzieci i dorośli przenoszą się do wyśnionej bajki, pełnej kolorów i niespodzianek. Cyklicznie odbywa się Festiwal Kultury Dziecięcej. A w ciągu roku — warsztaty dla dzieci, projekcje bajek, konkursy i festiwale.

JuraPark w Bałtowie

Na powierzchni 3,5 hektara znajduje się ponad 100 naturalnej wielkości modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Park zwiedza się przechodząc ścieżką dydaktyczną, przy której znajdują się ilustrowane opisy ewolucji na ziemi.

Kompleks Świętokrzyska Polana

Kompleks Świętokrzyska Polana to miejsce na turystycznej mapie Polski. Jest tu wiele atrakcji dla dzieci: zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb. A także wodnych stworzeń z całego świata. Plac zabaw z wielkimi dmuchańcami i karuzelą. Zagroda z owieczkami, świnkami wietnamskimi, królikami i pawiami. A także park miniatur z 20 najsłynniejszymi obiektami województwa świętokrzyskiego.

Ciekawe miejsca w Sandomierzu

Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Zachowano tutaj średniowieczny układ ulic i zabudowy. Sandomierz jest również scenerią do jednego z popularniejszych seriali, „Ojca Mateusza”. Dzięki promocji miasta w telewizji turyści coraz tłumniej przybywają na wycieczki do Sandomierza. W Sandomierzu warto również zobaczyć:

Park Piszczele – idealny park, aby odpoczęli tam rodzice, a dzieci mogły poszaleć na placu zabaw.

Góry Pieprzowe są idealne na pieszą lub rowerową  wędrówkę. Na terenie wzgórz w 1980 roku utworzono rezerwat geologiczno-przyrodniczy. Góry zbudowane z łupków kambryjskich, wypiętrzone 500 milionów lat temu. Idąc na szczyt można posłucha koncertu żab.

Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym znajdują się m.in.: nowoczesna przystań dla sprzętu pływającego, informacyjno-rekreacyjny Budynek Sportów Wodnych oraz doskonale wyposażony plac zabaw dla dzieci.

Pływalnia Błękitna Fala w Sandomierzu – obiekt wyposażony w nowoczesny system klimatyzacyjno-wentylacyjny. Z pływalni mogą korzystać osoby niepełnosprawne, ponieważ wyposażona jest w specjalistyczne urządzenia. Oraz sprzęt dla tych osób.

Do dyspozycji mamy baseny, małą zjeżdżalnię i brodzik. Oraz dodatkowa długą zjeżdżalnię.