Rozwój dziecka w okresie płodowym to dopiero początek. Pierwsze miesiące po narodzinach przynoszą kolejne zmiany – wszystko po to, by maluch stawał się coraz bardziej samodzielny. Z tygodnia na tydzień nabywa nowych umiejętności, które niejednokrotnie zaskakują świeżo upieczonych rodziców. Sprawdź, jakie postępy zachodzą u niemowlęcia w pierwszych 6 miesiącach życia.
Chociaż rozwój dziecka ma charakter indywidualny, można wskazać kilka umiejętności, które maluch powinien zdobyć w konkretnym okresie. Pozwala to rodzicom zaobserwować, czy niemowlę rozwija się prawidłowo, i – w razie takiej konieczności – szybko zareagować.
1. miesiąc
W ciągu 1. miesiąca życia maluch powinien nauczyć się m.in.:
- zatrzymać wzrok na twarzy innej osoby,
- podnieść na krótką chwilę głowę z pozycji na brzuchu.
Niektóre dzieci po upływie pierwszych 4 tygodni potrafią zareagować na dźwięk dzwonka, wydawać krótkie gardłowe dźwięki czy nawet podnieść głowę pod kątem 45o z pozycji leżącej na brzuchu.
2. miesiąc
Kolejny miesiąc życia przynosi nowe umiejętności. Po jego ukończeniu niemowlę powinno już umieć:
- odpowiedzieć uśmiechem na uśmiech,
- zareagować na dźwięk dzwonka, np. poprzez płacz lub zamilknięcie.
W tym okresie niektóre maluszki potrafią także wydawać dźwięki inne niż płacz i – trzymane w pozycji pionowej – sztywno utrzymać głowę.
3. miesiąc
W 3. miesiącu życia rozwój dziecka przebiega jeszcze intensywniej, dzięki czemu maluch potrafi m.in.:
- głośno się śmiać,
- wydawać okrzyki zadowolenia,
- składać ręce,
- unieść głowę pod kątem 90o od podstawy, znajdując się w pozycji na brzuchu.
Część niemowląt w tym okresie umie także obrócić się z pleców na bok czy reagować wzrokiem na bardzo drobne przedmioty. Po ukończeniu 3. miesiąca niektóre dzieci potrafią też odwracać głowę w kierunku źródła dźwięku.
4. miesiąc
Gdy niemowlę skończy 4. miesiąc życia, powinno umieć m.in.:
- śmiać się głośno,
- podążać wzrokiem za przedmiotem oddalonym o ok. 20 cm od twarzy,
- unieść głowę pod kątem 90o, leżąc na brzuchu.
U niektórych niemowlaków zauważalne są dodatkowe postępy, takie jak umiejętność chwycenia grzechotki lub palców rodzica i piszczenia z zadowolenia.
5. miesiąc
Rozwój dziecka w 5. miesiącu życia przynosi dalszy progres – maluch każdego dnia uczy się czegoś nowego. Pod koniec tego okresu powinien już potrafić:
- mocno i sztywno trzymać głowę,
- wyciągać rękę po przedmiot,
- spontanicznie się uśmiechać,
- podnieść klatkę piersiową, opierając się na przedramionach – w pozycji na brzuchu.
Po ukończeniu 5. miesiąca niektóre niemowlęta podejmują już pierwsze samodzielne próby siadania bez podparcia.
6. miesiąc
Pierwsze półrocze życia niemowlaka wiąże się z wyraźnymi zmianami w jego rozwoju. Pod koniec tego okresu dziecko nabywa jeszcze więcej umiejętności i potrafi m.in.:
- wydawać dźwięki typu „gu-gu”,
- utrzymać głowę w jednej linii z ciałem – przy delikatnym podciąganiu do siedzenia.
Ponadto niektóre maluszki umieją się śmiać, protestują przy próbie odebrania zabawki, a nawet zaczynają pełzać lub raczkować.
Pamiętaj, że rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie, a niektóre umiejętności można wyćwiczyć, np. dzięki częstszemu kładzeniu niemowlęcia na brzuchu. Jeżeli jednak jakieś zachowania wzbudzają w Tobie niepokój, skonsultuj swoje obawy i wątpliwości z pediatrą.