Stwórz niezapomniane wspomnienia Twojej pociechy – namiot dla dzieci w Twoim ogródku

Stwórz niezapomniane wspomnienia Twojej pociechy – namiot dla dzieci w Twoim ogródku

Namiot dla dziecka to wyjątkowe miejsce zabaw dla małego odkrywcy, gdzie zatraci się w wyśmienitej zabawie. Namiot stanie się nie tylko ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu, ale także odpoczynku każdego malucha. Prosty namiot to również świetny pomysł, by pocampingować we własnym ogrodzie. Tak… o namiocie marzy każde dziecko, dlaczego więc nie spełnić tego życzenia? Zobacz, jak zafundować dziecku niezapomniane wspomnienia, organizując mu miejsce do zabawy w ogrodzie, z namiotem w roli głównej.

Wybierz odpowiednie miejsce

Każde dziecko marzy o świetnej zabawie w namiocie, ale zanim się ona rozpocznie trzeba ten namiot postawić w odpowiednim miejscu. Każdy ogród jest na swój sposób zagospodarowany i jego poszczególne części mają swoje przeznaczenie, dobrze jest więc wybrać ten kawałek zielonej trawy, który posłuży za miejsce do zabawy i będzie można rozstawić tam namiot dla dzieci.

Pamiętajmy, że aby dzieci mogły bawić się w namiocie bezpiecznie, miejsce, gdzie go postawimy, powinno spełniać kilka warunków:

 • namiot powinien znajdować się w jak największej odległości od furtki oraz bramy wjazdowej
 • powinien być dobrze widoczny z okien domu, tarasu lub balkonu
 • najlepiej ustawić go z dala od roślin trujących oraz kolczastych, rabatek z kwiatami i warzywniaka
 • najlepiej, gdy ustawimy go w miejscu częściowo zacienionym, dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu w pełnym słońcu, dlatego najlepszym miejscem w ogrodzie będzie to, gdzie w ciągu dnia jest najwięcej cienia.

Duży wybór namiotów dla dzieci

W sklepach możemy znaleźć bardzo duży wybór dziecięcych namiotów
o różnym kształcie i wielkości, możemy więc bez problemu znaleźć odpowiedni namiot do dziecięcego pokoju oraz do ogrodu. Trzeba jedynie znać upodobania dziecka lub poprosić je o pomoc w wyborze.

Do wyboru mamy:

 • namiot z tunelami – to doskonała propozycja dla aktywnych dzieci, które cały czas są w ruchu. Namioty z tunelami mogą składać się z wielu elementów: pojedycznych namiocików, domków, tuneli. Dużą zaletą takich namiotów jest możliwość używania ich osobno, bez tunelu oraz w dowolnej konfiguracji, dzięki kilku wyjściom. Można więc dodawać elementy i stale zmieniać ich ułożenie, dzięki temu zabawa nigdy się nie znudzi.

Takie zestawy z tunelami mają również wiele innych zalet, ponieważ wspierają aktywność i zdrowy rozwój fizyczny dziecka. Czołganie się rozwija motorykę dziecka i poprawia jego sprawność ruchową.

 • tipi – to namiot stylizowany na ten wywodzący się z kultury Indian. Składa się on ze stelaża, czyli czterech kijów, dużej, grubej maty wykonanej
  z bawełny oraz namiotu wykonanego z 100% bawełny. Taki namiot możemy ustawić zarówno w domu, jak i w ogrodzie, ale tylko modele tipi, które mają dodatkową wodoodporną podłogę mocowaną na rzepy. Musimy pamiętać, by schować go przed deszczem i chronić od nadmiernej wilgoci. Materiały,
  z których wykonane są tipi nie są najczęściej dopasowane do złych warunków pogodowych.

Trzeba jednak przyznać, że tipi swoim wyglądem może oczarować każde dziecko, a bardzo duży wybór wzorów i kolorów pozwoli na znalezienie pięknego namiotu zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki.

 • domki i zamki – samorozkładające się namioty, które swoim kształtem przypominają urocze domki, kryjówki piratów, zamki księżniczek lub jaskinie, są również doskonałym pomysłem na stworzenie dziecku miejsca do zabawy pełnego fantazji.

Można ustawić je w ogrodzie, tworząc dziecku jednocześnie schronienie przed słońcem i deszczem, oczywiście jeśli wybierzemy materiał namiotu, który będzie wodoodporny. 

Pamiętajmy, by w każdym namiocie znalazła się wygodna mata lub koc, kilka mięciutkich poduszek oraz magiczna skrzyneczka z łakociami. Można również zadbać, by zabawa nie musiała kończyć się zaraz po zmroku i powiesić na namiocie kolorowe kule led lub lampiony solarne. Będzie pięknie i bajecznie, dzieci na pewno docenią taką aranżację.

Jak wykonać namiot dla dzieci samodzielnie

Wszyscy fani majsterkowania i domowe złote rączki mogą samodzielnie zrobić namiot dla dziecka, nie jest to wcale trudne zadanie. Potrzebne są jedynie narzędzia, spora dawka dobrego humoru i mali pomocnicy.

Do przygotowania namiotu dla dziecka potrzebne są:

 • boki namiotu, które stworzą listwy drewniane o długości około 120 cm, 4 sztuki
 • konstrukcja dachu, w postaci pręta drewnianego o tej samej długości
 • podłoga, którą zrobimy z krótszych listewek około 100 cm, 2 sztuki
 • wkręty do drewna, 8 sztuk
 • materiał w ulubionym kolorze i wzorze, o wymiarach prostokąta 120 cm x 250 cm.

Przygotowani namiotu nie jest wcale skomplikowane, a sam namiot można zbudować w zaledwie kilka chwil. Wystarczy za pomocą wiertarki wywierć otwory o średnicy 2,2 cm we wszystkich czterech listwach bocznych na wysokości 1,1 m. Następnie układamy jedną listwę na drugiej i łączymy je drewnianym prętem, powtarzamy tę czynność z dwiema pozostałymi listwami. W kolejnym kroku należy połączyć końce dwóch listew wewnętrznych, które tworzą bok namiotu z jedną krótszą listwą podłogową. Wszystko łączymy za pomocą wkrętów do drewna. Gdy konstrukcja namiotu będzie już gotowa, wystarczy rozłożyć odpowiednio przycięty materiał i owinąć nim dolne końce listew podłogowych od zewnątrz do wewnątrz. Na końcu mocno przytwierdzamy materiał po wewnętrznej stronie listwy podłogowej za pomocą zszywacza.

Każde dziecko z pewnością doceni taki wyjątkowy namiot, a jego wspólne przygotowanie będzie doskonałym wstępem do świetnej zabawy.

Dodatkowe atrakcje dla dzieci

Dziecięcy namiot może być doskonałym początkiem, by stworzyć w ogrodzie przydomowy plac zabaw dla dzieci. Strefa zabawy zagospodarowana odpowiednimi akcesoriami zachwyci dzieci w każdym wieku, a ogród przestanie być jedynie pełnym zieleni miejscem do odpoczynku.

W skład takiego dziecięcego placu zabaw może wchodzić:

 • kolorowa piaskownica z zadaszeniem, które będzie chronić dziecko przed słońcem
 • bezpiecznie ustawione zjeżdżalnie
 • ścianki wspinaczkowe
 • huśtawka
 • łatwiejsze i trudniejsze tory przeszkód
 • dmuchany basen.

Przyrządy na placu zabaw powinny być nie tylko dostosowane do zainteresowań dziecka, ale również do jego wieku. Pamiętajmy bowiem, że zabawa w ogrodzie powinna być nie tylko wesoła, ale przede wszystkim bezpieczna.