Sudoku dla dzieci

Sudoku dla dzieci

Z pewnością dane było Ci usłyszeć o sudoku. Sudoku jest bardzo ciekawą rozrywką, która może być idealnym rozwiązaniem na pochmurne dni. Jeśli jednak nie wiesz, czym jest sudoku, czas na małe wyjaśnienie. Sudoku to łamigłówka, która polega na wypełnieniu diagramu 9 × 9.
Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie, na czym polega trudność? Najkrócej mówiąc, trudność polega na tym, że w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym kwadracie (łamigłówka składa się z dziewięciu kwadratów) muszą znaleźć się cyfry od 1 do 9.

Czy sudoku rozwija?

Niewykluczone, że dla wielu osób jest to banalna gra, ale rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej. Gracz musi wykazać się cierpliwością, jak i umiejętnościami logicznego myślenia (w przeciwnym razie rozwiązanie łamigłówki może okazać się zbyt trudnym zadaniem). Być może nie wszyscy się z tym zgodzą, ale sudoku można określić jako połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Co ciekawe, istnieją Mistrzostwa Polski, jak i Mistrzostwa Świata w sudoku. Co by nie mówić, popularność tej łamigłówki jest naprawdę duża.

Reasumując — sudoku to łamigłówka, która rozwija, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Trzeba też zaznaczyć, że sudoku to świetna rozrywka na nudę (zakładając spore zainteresowanie grą).

Sudoku – minimalny wiek dziecka

Czy istnieje coś takiego jak minimalny wiek dziecka? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ są różne poziomy trudności. Nie ma też co ukrywać, że bardzo ważne jest też samo zachęcenie dziecka. Jak wiadomo, dzieci w dzisiejszych czasach nie są zbyt skore do zabaw, które nie dotyczą komputera, tabletu czy telefonu (choć w sudoku można grać również na tych urządzeniach).

Istotne jest też to, że można zetknąć się z grami bazującymi na zasadach sudoku. Dokładniej mówiąc, zamiast cyfr mogą obrazki i co równie ważne, kwadraty są mniejsze.
W przypadku takich gier łatwiej powiedzieć coś na temat wieku. Przechodząc od razu do sedna — wydaje się, że z takich gier mogą korzystać nawet czterolatkowie.

Gdzie grać w sudoku?

Zastanawiasz się nad tym, gdzie można grać w sudoku? Poszukiwanie sudoku nie powinno stanowić najmniejszego kłopotu, możliwości jest całe mnóstwo. Co do konkretów, jedną z możliwości jest odwiedzenie najbliższego sklepu/kiosku. W końcu wśród propozycji może być mnóstwo łamigłówek.
Warto też od razu dodać, że bardzo ważne jest rozpoczęcie od odpowiedniego poziomu trudności. Zasadniczo powinno to być dla wszystkich jak najbardziej zrozumiałe, ale teoria niejednokrotnie mija się z praktyką (a przy zbyt trudnych łamigłówkach łatwo o zniechęcenie).

Koniecznie musimy też odnieść się do innych możliwości — z pewnością masz w domu niejedną gazetę, prawda? Jeśli tak, przejrzyj te gazety, być może obok krzyżówek znajduje się sudoku.

Trzeba też przypomnieć o tym, że w sudoku można pograć na komputerze, tablecie czy telefonie. Aczkolwiek zgodnie z tym, o czym wcześniej była mowa (dzieci często korzystają z tych urządzeń) lepiej tego nie robić.
Tak poza tematem — warto zwrócić uwagę na to, jak często dzieci noszą okulary.