Teatr małego widza

Masz małe dziecko i nie masz pojęcia „co z nim robić”? Warto wybrać się do Teatru Małego Widza w weekend. By choć na chwilę  przenieść się w świat pełen magii, emocji, śmiechu i dobrej zabawy.

To miejsce godne polecenia rodzicom dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat. Jak i również dla starszych. Teatr Małego Widza to teatr zapachu, dźwięku, koloru, smaku i dotyku. Tu nie ma wierszyków, kukiełek czy morału. W Teatrze Małego Widza najważniejsze jest pobudzanie wszystkich zmysłów i wyobraźni dzieci.

Teatr małego widza Warszawa

Teatr Małego Widza powstał w 2011 roku. Przede wszystkim z myślą o najmłodszych widzach od 1. roku życia. Jest to pierwszy repertuarowy i stacjonarny teatr dla maluszków w Warszawie. Teatr Małego Widza założony został przez Agnieszkę Czekierdę, która do dziś jest jego Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym.

Teatr Małego Widza Jego nadrzędnymi ideami są prostota, szczerość, naturalność i zaangażowanie. Teatr dla najmłodszych  to teatr dostosowany do ich percepcji, do ich sposobu oglądania świata. Spektakle są sensoryczne, oparte na zmysłach, obrazach, estetyce i rytmie.

Mali widzowie mogą wiercić się, gaworzyć i zanosić śmiechem, a po spektaklu zapraszani są do wspólnej zabawy na scenie. Nie ma tu historii ani relacji między bohaterami. Są za to dźwięki, kolory, gra świateł, ruch, przedmioty. To teatr, w którym mały widz nie musi zadzierać głowy, bo wszystko dzieje się w „żabiej perspektywie”.

Wszystkie spektakle trwają około 30 minut. Tak, aby nie zmęczyć maluchów. Spektakle odgrywane są bez zbędnych słów, które mogłyby być trudne do zrozumienia. Częściej operują dźwiękiem czy kolorem, wykorzystują multimedia.

Dostarczają przy tym niezapomnianych wrażeń i pełnią funkcje edukacyjne  jak np. przedstawienie:

  • „Warzywa są z kosmosu”, które w prosty i zarazem dowcipny sposób udowadnia, że warzywa mogą być przyjaciółmi dzieci i dlatego nie trzeba się ich bać (i wybrzydzać przy obiadku);
  • „Cztery pory roku” dają szansę posłuchania muzyki Vivaldiego i poznania barwnego cyklu przyrody;
  • „Mały Chopin” w zabawny sposób opowiada historię życia wielkiego kompozytora. Jednocześnie zaznajamiając z podstawowymi pojęciami muzycznymi.

Po zakończeniu każdego spektaklu maluchy zapraszane są na scenę i mogą uczestniczyć w animowanej przez aktorów zabawie.

Teatr dla dzieci

Wiele teatrów ma specjalnie przeznaczone dla najmłodszych widzów spektakle. Najlepiej wybierać sztuki przeznaczone specjalnie dla dzieci w określonym wieku. Lub wybrać się to teatru dla dzieci.

Regularne chodzenie do teatru to nie tylko możliwość stykania się z kulturą. Również dla dzieci to dużo korzyści związanych z kształtowaniem rozwoju różnorodnych cech. Warto też pamiętać o tym, aby do teatru ubrać się z dzieckiem nieco bardziej elegancko niż na co dzień . A także nie zapominać o tym, że w teatrze nie wypada pić czy jeść tak jak w kinie. W ten sposób można nauczyć się dziecko zasad dobrych manier już w młodszym wieku.

Dziecko może również dzięki teatrowi rozwijać swoje zdolności komunikacyjne. A także zdobywać nowe słowa i uczyć się poprawnej polszczyzny.

Teatr ma także duże znaczenie dla rozwoju wyobraźni, kreatywności, motywacji i inspiracji. Dziecko dzięki niemu może łatwiej rozpoznawać stany emocjonalne. Zarówno innych ludzi, jak i swoje, łatwiej będzie mu wyrażać emocje w różnych sytuacjach. Zaznajamia również z różnymi postawami ludzkimi, uczy tolerancji i szacunku.

Teatr ma zatem bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Dodatkowo jest wspaniałą okazją na rodzinne wyjście.