Tłuszczaki u psa – jak odróżnić je od innych guzków?

Tłuszczaki u psa – jak odróżnić je od innych guzków?

Pojawienie się guza u psa zawsze powinno wzbudzić czujność opiekunów. Na szczęście nie wszystkie narośle stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia psa. Wśród często spotykanych niezłośliwych zmian nowotworowych u psów są tłuszczaki. Jak wyglądają i jak przebiega ich leczenie.

Tłuszczak u psa – co to jest i czym się objawia?

Tłuszczaki to rodzaj niezłośliwych nowotworów wywodzących się z tkanki tłuszczowej. Zwykle mają postać niebolesnych, miękkich i dobrze przesuwalnych guzków, znajdujących się tuż pod skórą. Tłuszczaki najczęściej rosną dosyć wolno i nie osiągają dużych rozmiarów, jednak zdarza się, że stają się bardzo duże. U psów tłuszczaki pojawiają się przede wszystkim na tułowiu lub szyi – w miejscach, gdzie znajduje się sporo tkanki tłuszczowej. Tłuszczak u psa nie ma tendencji do tworzenia przerzutów. Zwykle stanowi więc jedynie problem kosmetyczny, a nie zdrowotny. Jeśli jednak tłuszczaki osiągną duże rozmiary, mogą powodować u psa ból, dyskomfort czy trudności w poruszaniu.

Jak zdiagnozować tłuszczaka u psa i kiedy warto udać się do weterynarza?

Każdy opiekun psa, który zauważył na ciele pupila guza czy zgrubienie pod skórą, powinien udać się do lekarza weterynarii. Nie należy lekceważyć żadnych zmian, ponieważ bez konsultacji ze specjalistą nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy nie mają charakteru złośliwego. Diagnostyka tłuszczaków opiera się na badaniu fizykalnym. Czasami konieczne jest poszerzenie diagnostyki o badania USG lub biopsję cienkoigłową. Jeśli lekarz mimo wykonanych badań ma wątpliwości do charakteru zmiany, ostateczną diagnozę stawia dopiero po usunięciu tłuszczaka i badaniu histopatologicznym.

Grupy ryzyka i jakie są sposoby leczenia tłuszczaków u psa?

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane. Wyróżnia się kilka czynników, które mogą spowodować przerost tkanki tłuszczowej u psów. Do powstawania tłuszczaków przyczyniają się m.in.:

  • urazy
  • choroby endokrynologiczne,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu jelit, nerek, wątroby,
  • cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu,

Podejrzewa się również, że do powstawania tłuszczaków przyczyniają się czynniki genetyczne. W grupie ryzyka znajdują się m.in.: owczarki niemieckie, golden retrievery, labrador retrievery, sznaucery, cocker spaniele.

Jedyną metodą leczenia tłuszczaków jest ich chirurgiczne usunięcie. Leczenie tłuszczaka nie zawsze jest jednak konieczne. Jeśli guz jest mały i nie sprawa psu dyskomfortu, wystarczająca może okazać się jego obserwacja. W przypadku szybko rosnących, dużych lub źle umiejscowionych guzków wskazane jest natomiast chirurgiczne usunięcie tłuszczaka. Zabieg usunięcia tłuszczaka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, zwykle jednak przebiega bez komplikacji, a pies szybko wraca do zdrowia. Warto zastanowić się nad ubezpieczeniem dla psa, które pomoże Nam finansowo w zaistniałej sytuacji.