Układ słoneczny dla dzieci

Dzieci od samych narodzin wykazują ciekawość świata. Poznają otoczenie, głos mamy i taty. Ale kiedy już trochę urosną, ciekawi ich to, co znajduje się „poza zasięgiem”. Często zadają pytania takie jak: A co to jest taka kropeczka na niebie, która świeci w nocy? A dlaczego księżyc świeci w nocy?

Większość rodziców nie zna odpowiedzi, które zadaje dziecko. Dlatego warto zastosować poniższe przykłady, które pomogą nauczyć dziecko oraz dorosłego podstawowych pojęć o kosmosie.

Planety dla dzieci

układ słoneczny dla dzieci Planety układu słonecznego to nie jest prosty w nauce temat. Dziecko może nauczyć się planet w przeróżny sposób. W taki, który je zrazi do nauki albo taki, który zainspiruje. Ważne jest pozytywne podejście do tematu z dzieckiem. Chcąc zachęcić dziecko do nauki planet możemy z nim:

  • zaśpiewać fajną piosenkę. Piosenka ta w żartobliwy sposób opisuje poszczególne planety. To również może ułatwić naukę planet. Oraz ułatwi dzieciom zrozumienie potęgi kosmosu;
  • zagrać w grę online. W internecie dostępnych jest wiele gier astronomicznych dla dzieci. Większość z nich poszerza wiedzę malucha i ćwiczy zdolności matematyczne;
  • zakupić puzzle 3D z układem słonecznym;
  • albo nakleić na ścianę naklejkę z układem słonecznym;
  • sprawdzą się również magnesiki z planetami na lodówkę;
  • nauczyć się wierszyka. Dlatego warto  skorzystać z akronimu, czyli pierwsze litery planet, do stworzenia krótkiego zdania;
  • zrobić układ słoneczny. W tym celu będziemy potrzebowali produktów, które mamy dostępne w kuchni. Takie jak ziarno pieprzu, duża jagoda, pomidorek cherry, arbuz/kapusta, grapefruit, jabłko oraz limonka/cytryna. Każde z tych elementów odpowiada planetom w kolejności od Słońca. Wielkości tych elementów z grubsza ilustrują proporcje ciał niebieskich względem siebie. W ten sposób dziecko łatwiej zapamięta kolejność planet. Możemy je również podpisać;
  • zbudować układ słoneczny. Możemy go kupić gotowy model w sklepie albo model do samodzielnego złożenia i pomalowania.

Powyżej opisane przykłady pozwolą dziecku szybko przyswoić pojęcia astronomiczne. A także dziecko  będzie umieć nazwać wszystkie planety oraz w jakiej kolejności się znajdują.

Kosmos dla dzieci

Wszechświat pobudza wyobraźnię. Nie tylko u  dorosłych, ale także u dzieci. Wystarczy spojrzeć tylko w rozgwieżdżone niebo nocą a pytania same się nasuwają.

Warto dziecku w nocy pokazać gdzie znajduje się księżyc. Można przy okazji opowiedzieć o jego strukturze, odległości od Ziemi. Oraz o pierwszym człowieku, który 20 lipca 1969 r. stanął na powierzchni Srebrnego Globu. Później możemy również pokazać planety: Wenus i Jowisz. Te planety dadzą odnaleźć się bez większych problemów. To świetny punkt wyjścia do pogadanki o Układzie Słonecznym.

Oprócz planet na niebie da się zauważyć gwiazdozbiory. Takie jak: Wielki Wóz, Mały Wóz, fragment Wielkiej Niedźwiedzicy itd. Taka rozmowa o gwiazdach może trwać godzinami.

Możemy dziecku także w inny sposób opowiedzieć o kosmosie. Tym sposobem jest wybranie się do najbliższego planetarium. Gdzie dziecko będzie mogło podziwiać nieco większe modele ciał niebieskich. Jeśli uważasz, że właśnie astronomia to dziedzina wiedzy, która zainteresuje malucha. Można kupić mu teleskop lub zrobić go samemu.