Ulewanie u niemowlaka – skąd się bierze i co warto o nim wiedzieć?

Ulewanie u niemowlaka – skąd się bierze i co warto o nim wiedzieć?

Ulewanie u niemowlaka – skąd się bierze i co warto o nim wiedzieć?

Ulewanie to zwracanie przez niemowlaka mleka albo w trakcie karmienia, albo po nim. Chociaż często może wydawać się to objawem niepokojącym, nie zawsze jest to powód do zmartwień. Co trzeba wiedzieć o ulewaniu u niemowlaków?

Do ulewania najczęściej dochodzi po karmieniu. Dziecko zaczyna wtedy zwracać płyn, który swoim wyglądem przypomina preparat do karmienia niemowląt. Wynika to m.in. z tego, że zwieracze przełyku u noworodka nie działają jeszcze tak, jak powinny, ponieważ nie są jeszcze do końca wykształcone – to właśnie one zapobiegają cofaniu się jedzenia.

Ulewanie często jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, bezproblemowym, które mija po czasie. Wszystko wynika z tego, że organizm niemowlaka cały czas się rozwija, również z jego układem pokarmowym. Ten natomiast musi przyzwyczaić się po prostu do przyjmowania pokarmu, a to trwa, czasem kilka tygodni, czasem kilka miesięcy. W takim przypadku ulewanie nie jest czymś groźnym, nie możemy nic też z nim zrobić – powinniśmy więc poczekać, aż ono naturalnie, samo z siebie, minie.

Ulewanie powinno w takich przypadku minąć do końca pierwszego roku życia dziecka, co związane jest również z tym, że w tym okresie zaczyna spędzać ono więcej czasu w pozycji siedzącej.

Dowiedz się więcej o ulewaniu u niemowlaka –
https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/ulewanie/ 

Czy możemy pomóc dziecku w przypadku ulewania?

Zdecydowanie tak. W przypadku ulewania istotna jest także perystaltyka jelit. Jest to ruch, który odpowiada za poruszanie się jedzenia w naszym organizmie. Jeżeli jakieś problemy z perystaltyką jednak występują, oznacza to, że pokarm przesuwa się wolniej przez cały organizm, przez co potrzebujemy więcej czasu na to, by dotarło ono do jelita cienkiego. Takie problemy mogą mieć wpływ na to, że ulewanie występuje.

Pomocne w takim przypadku okazują się spokój oraz komfort dziecka podczas karmienia. Często dzieci są bardzo podatne na liczne bodźce, które ich otaczają, również podczas karmienia, co zdecydowanie nie pomaga. Dlatego warto zdecydować się na karmienie niemowlaka w jak najbardziej spokojnych warunkach – na pewno nie zaszkodzi nam ograniczona ilość światła, czy kojąca muzyka w tle.

Również odpowiednie suplementy probiotyczne mogą mieć pozytywny wpływ na perystaltykę jelit u naszego dziecko. W końcu odpowiednia flora bakteryjna w naszym organizmie ma na nią naprawdę duży wpływ. Dodatkowa, pożyteczne bakterie dbają o odporność organizmu niemowlaka, co również jest bardzo istotne. W praktyce więc zadbanie o suplementację probiotykiem może sprawić, że problem ulewania się zmniejszy. Idealnym wyborem okażą się te produkty, które zawierają szczep bakterii Lactobacillus reuteri Protectis – to jedne z podstawowych bakterii w naszym organizmie, które jako jedne z pierwszych powinny pojawić się w zdrowym organizmie niemowlaka.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak dziecko ssie pokarm, zwłaszcza gdy cały czas mamy do czynienia z karmieniem piersią. Okazuje się bowiem, że do przyczyn ulewania u noworodka może zaliczać się powietrze. Dlatego tak ważne jest nie tylko odpowiednie przystawienie dziecka do piersi, ale również sprawdzanie, czy dziecko odpowiednio chwyta brodawkę. W tym przypadku mamy jeden prosty sposób, by uniknąć problemów na tym tle – w szpitalach, na oddziałach położniczych możliwe jest spotkanie i konsultacje z pielęgniarką laktacyjną, która pomoże nam sprawdzić, czy wszystko odbywa się prawidłowo, i czy dziecko nie tylko jest prawidłowo przystawiane do piersi, ale również czy prawidłowo chwyta brodawkę.

W przypadku, gdy ulewanie pojawia się również podczas karmienia butelką, bardzo ważne jest to, jak dobieramy smoczek oraz samą butelkę. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobór takiego smoczka, który jak najbardziej przypomina – zarówno pod kątem budowy, jak i sposobu działania – kobiecą pierś. Kluczowe jest to, aby dziecko naprawdę musiało wkładać wysiłek w to, by mleko z butelki leciało – nie może dziać się to niemal samoczynnie.

Jeżeli by tak było – dziecko karmione jest butelką, z jednej strony dziecko bez problemu może połykać mleko wraz z powietrzem, co sprawia, że pojawia się ulewanie. Dodatkowo, w takim przypadku dziecko może jeść znacznie bardziej łapczywie, co również sprawia, że ulewanie się pojawia. Na dodatek, może to po prostu rozleniwić dziecko, a brak ssania sprawi, że jama ustna dziecka będzie rozwijać się w nieprawidłowy sposób. Pochodnymi takiego postępowanie będzie nie tylko problem z rozszerzaniem diety dziecka w przyszłości, ale również prawidłowy rozwój jego mowy.

Podobny problem może nas spotkać, gdy karmimy dziecko piersią, jednak matka posiada bardzo dużo pokarmu. Wtedy dziecko może spożywać go dużo i naprawdę łapczywie, co również prowadzi do ulewania. W takim przypadku najlepiej albo karmić dziecko w pozycji leżącej, albo przed karmieniem odciągać odrobinę pokarmu, by dziecko otrzymywało go na początku odrobinę mniej, a sam pokarm pojawiał się wolniej.

Zobacz, jak radzić sobie z ulewaniem? – https://biogaia.pl/magazyn/ulewanie-u-niemowlat-jak-sobie-z-tym-radzic/ 


Może okazać się, że ulewanie jest również spowodowane alergię u dziecka – najczęściej jest to reakcja alergiczna na białka krowiego mleka. Jeżeli pojawiają się takie problemy, a dziecko cały czas karmione jest piersią, kluczowe okaże się przejście matki na odpowiednią dietę. Jeżeli jednak dziecko karmione jest mlekiem zmodyfikowanym, konieczne będzie wybranie takiej mieszanki, która jest odpowiednia dla dziecka z alergią na białka mleka krowiego.