Czy wydaje się Wam czasami, że Wasze dziecko to mały „terrorysta”, który wie dokładnie gdzie „nacisnąć” by osiągnąć to co chce? Borykacie się w ciągłym wymuszaniem, zaniedbywaniem obowiązków lub kompletnym brakiem chęci do współpracy? Zastanawiacie się dlaczego metody wychowawcze, które stosujecie, nie działają choć Wy dwoicie się i troicie? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedzieliście sobie TAK, powinniście sięgnąć po książkę „UPARTE DZIECI. Od konfliktu do współpracy” autorstwa Roberta j. MacKenzie.
Jak rozmawiać z dzieckiem
Autor bestselerowego poradnika „Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?”, który to również miałam okazję przeczytać, stworzył bardzo praktyczny, niedługi przewodnik kierowany przede wszystkim do rodziców dzieci o mocnym charakterze.
Już w pierwszym rozdziale mamy szansę zrozumieć dziecko o silnym charakterze. Dowiemy się kim są, co je charakteryzuje, dlaczego tak trudno jest się z nimi dogadać, dlaczego wywołują skrajne reakcje otoczenia, jak się uczą i jakie metody wychowawcze na nie działają a jakie nie.
Będziemy mieli szansę odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego moje dziecko zachowuje się w ten sposób.
Poznamy również cechy charakteru upartych dzieci o silnym charakterze i przede wszystkim dowiemy się,że trudny charakter to zbiór cech wrodzonych a nie skutek złego wychowania.
To jednak dopiero początek. W kolejnych rozdziałach znajdziecie mnóstwo przykładów analizujących zachowania dzieci i rodziców, które prowadzą do nie pożądanych zachować i wybuchów i w efekcie nie odnoszą skutków. Analizując je, autor pokazuje dokładnie, dlaczego te metody wychowawcze nie działają. Podaje również przykłady, jak powinno się dane rozmowy przeprowadzić by osiągnąć sukces.
Książka dla rodziców
Bardzo ciekawy jest również rozdział o motywowani dzieci o mocnym charakterze. Kto miał do czynienia z takim uparciuszkiem wie, że to czasem nie lada sztuka, gdy dziecko ma zawsze inną koncepcję wykonania zadania. Po co grozić, po co karać, po co samemu się denerwować i dążyć do konfliktu, gdy da się skutecznie zmotywować.
Przyznam się, że sama już od jakiegoś czasu stosuję opisane w książce metody. Działają bezbłędnie. Kto zna Oliwiera ten wie, że łatwego charakterku to on nie ma a swoim uporem obdzielił by piątkę dzieci. I choć wiem, że w różnych miejscach, na różnych osobach zawsze testuje, na ile może sobie pozwolić, w domu udało nam się opanować sytuację dzięki sposobom opisanym przez Roberta J. MacKenzie. Idealnie udaje mi się do zmotywować do wykonywania zadań nawet tych, za którymi nie przepada, jak kolorowanie czy rysowanie.
W domu, w sklepie, czy u znajomych zachowuje się tak jak od niego oczekujemy lub nawet lepiej 🙂
Dlatego też zachęcam wszystkich rodziców do sięgnięcia po tą pozycję.
Namawiam do lektury również nauczycieli, wychowawców przedszkolnych i osoby pracujące z dziećmi, bo oni mają przeważnie w grupie dzieci jakiegoś uparciucha i nie zawsze wiedzą jak z nim pracować i jak motywować, by współpraca była przyjemna dla obu stron. Dzięki prostym metodom wychowawczym uda się uniknąć konfliktów a każdą przepychankę słowną zamieni się w miłą współpracę w przyjemnej atmosferze.