Wierszyki na dobranoc

Wierszyki, czytane na dobranoc, to ulubiona chwila dnia każdego dziecka. Ogólnie czytanie na dobranoc jest chyba jednym z najpiękniejszych elementów dzieciństwa.

Wierszyki dla dzieci kształtują w dziecku umiejętność sylabizowania. A także wpływają na ogólne umiejętności językowe. Oraz rozwijają umiejętność mowy poprzez pokazanie dziecku melodii języka.

Wierszyki na dobranoc mogą być formą kołysanki. W końcu wiele wierszy zostało wzbogaconych o melodie i stało się usypiankami. Na pewno kojarzycie, chociażby „Idzie niebo ciemną nocą” czy „Na Wojtusia”.

Dzieciom podobają się wierszyki gdzie występują zwierzęta, księżniczki i rycerze. Wierszyki na dobranoc mogą opowiadać, chociażby o leśnych zwierzątkach, które po całym dniu spędzonym polanie układają się do snu.

Wierszyki na dobranoc dla dzieci

Wierszyki dla dzieci są szczególnie lubiane przez najmłodszych. Są krótkie, wpadają w ucho, łatwo się ich nauczyć. Przez to dziecku łatwiej je powtarzać za rodzicem. Dzięki temu dzieci ćwiczą pamięć, uczą się rozpoznawać głoski i rozumieć to, co słyszą. Kojarzą także słowa z ich znaczeniem. Najmłodsi dostrzegają także melodię języka, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

Czytając dziecku książkę przed snem rodzice mają okazję nie tylko do spędzenia czasu razem. A także mają okazję do ciekawej rozmowy z dzieckiem. Początkowo może ona dotyczyć czytanych wierszyków. Potem zaś prawdziwego życia i spraw, które dla naszej pociechy są ważne.

W ten oto sposób tak niepozorny przedmiot, jak książka może przyczynić się do budowania tak niezwykle istotnej relacji, jak ta łącząca rodzica z dzieckiem.

Poniżej przedstawiam kilka wierszy na dobranoc

Na skraju poduszki

sen przysiadł cichutko

i szepcze do uszka

bajki dla maluszka.

O tym, że:

u kaczuszki krzywe nóżki,

u indora szyja goła,

pewna kura gubi pióra,

a gęś siodłata po podwórku lata,

skrzydłami bije, wygina szyję,

i gęga tak, aż tchu jej brak.

A dlaczego?

Bo, na niebie gęsi klucze,

a ją gospodyni tuczy,

Dzikie lecą w ciepłe kraje,

gęś domowa tu zostaje.

Śni maluszek kolorowo,

uśmiech błąka się po buzi,

nockę prześpi cichuteńko,

rankiem rześki się obudzi.

Co za noc, w taką noc

Dam Ci czarodziejską moc

No a teraz oczka zmruż

Noc zapada, ciemno już

Wszyscy śpią, więc śpij i Ty.

Śmieszne wierszyki przed snem

Do najpopularniejszych autorów wierszy dla dzieci należą Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Ich twórczość bawi i uczy wiele pokoleń i cieszy się nieustającą popularnością wśród najmłodszych. Do klasyki poezji dziecięcej należy także Maria Konopnicka. Warto dobrać takie wierszyki, które będą uczyć dziecka pozytywnych zachowań. A także pozwolą mu poznawać świat i będą niosły ze sobą jakieś wartości.

Śmieszne wierszyki dla dzieci na dobranoc:

Dobranoc. Pchły na noc.

Karaluchy pod poduchy,

a szczypawki do zabawki.

Nietoperze za kołnierze,

a biedronki do skarbonki.

Ślimaki w kozaki.

Krety do skarpety.

Mrówki do kryjówki.

Szczury do rury.

Dobranoc. Kolorowych snów.

Rano zobaczymy się znów.