Wkładki laktacyjne – niezbędne dla karmiącej mamy

Wkładki laktacyjne – niezbędne dla karmiącej mamy

Właśnie zostałaś mamą? Rozpoczynasz swoją przygodę z karmieniem piersią i nie wiesz, jak się do tego dobrze przygotować? Zacznij od odpowiednich akcesoriów dla karmiącej mamy. Jednym z nich są wkładki laktacyjne. Bogaty wybór nie ułatwia jednak podjęcia decyzji. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i wybierz dla siebie najlepszy produkt.

Kiedy potrzebne są wkładki laktacyjne?

Znaczna część kobiet używa ich nawet przed samym porodem, ponieważ już wtedy sączy się u nich pierwszy pokarm. Jednak dopiero po urodzeniu dziecka, gdy gruczoły mleczne zaczynają swoją wzmożoną pracę- wkładki laktacyjne stają się absolutną koniecznością.

Nawet, jeśli nie chcesz lub nie możesz karmić swojego dziecka naturalnymi metodami, pojawia się u Ciebie znaczna ilość pokarmu. Bez wkładek laktacyjnych nie da sposób się wtedy obyć. Gdybyś ich nie używała- Twój biustonosz oraz znajdujące się na nim ubrania- pokrywałyby nieestetyczne plamy. To, że właśnie zostałaś mamą nie oznacza jednak, że masz wyglądać niedbale, a przez to- czuć się nieatrakcyjnie.

Wiele trudności przysparza także sam proces karmienia piersią. Kiedy bowiem dziecko pije mleko z jednej piersi- druga również zwiększa produkcję pokarmu, który samoistnie z niej wypływa. Jak zatem wybrać wkładkę laktacyjną, która wchłonie tak duże ilości mleka?

Jednorazowe wkładki laktacyjne

To niezwykle popularny, a przy tym łatwo dostępny wariant wkładek. Mają one postać krążków, których wypełnienie wykonane jest z bawełny z dodatkiem wkładu żelującego. Dzięki temu wkładki laktacyjne nie przeciekają tak szybko i ograniczają ewentualne uczucie dyskomfortu. Ich zewnętrzna część jest zaopatrzona w samoprzylepną taśmę, przez co produkt nie przesuwa się podczas ruchu.

Decydując się na zakup jednorazowych wkładek laktacyjnych warto zwrócić uwagę na ich przewiewność. Należy także uwzględnić fakt, czy produkt pozostawia na skórze cienkie włókienka. Stwarza to bowiem konieczność oczyszczenia piersi przed rozpoczęciem karmienia.

Zalety wkładek jednorazowych

Produkt jest niezwykle wygodny i gotowy do użycia w każdej sytuacji. Korzystanie z takich wkładek nie wymaga ich dodatkowego prania. Doskonale utrzymują nawet znaczną ilość mleka oraz jego zapach, zachowując skórę suchą i nie podrażnioną. Ich kształt jest przy tym wyprofilowany, dzięki czemu są niemal niewidoczne pod ubraniem.

Wkładki laktacyjne wielokrotnego użytku

Jeśli jednak jesteś zwolenniczką ekologicznych rozwiązań, wkładki wielorazowe będą doskonałym rozwiązaniem. Składają się one z kilku warstw materiału, a ich zewnętrzna część to zazwyczaj koronka, która utrzymuje wkładki we właściwym miejscu.

Na ich niekorzyść działają jednak niskie właściwości absorbujące. Wiele mam narzeka bowiem, że dość szybko przeciekają, a wtedy przyklejają się do skóry. Ich kształt nie jest też wystarczająco wyprofilowany, przez co ich są widoczne pod odzieżą.

Zalety wkładek laktacyjnych wielokrotnego użytku

Decydując się na ten wariant, można poczynić pewne oszczędności, w porównaniu z ich jednorazowym odpowiednikiem. Wkładki wielokrotnego użytku są przy tym ekologiczne, ponieważ ograniczają ilość generowanych śmieci. Surowce, z których są wykonywane wkładki nie powodują uczuleń i są pochodzenia naturalnego, jak w przypadku bawełny, wełny czy jedwabiu.

Wybierając dla siebie wkładki laktacyjne, weź pod uwagę nie tylko względy praktyczne, ale także ogólny komfort ich użytkowania. Odnalezienie się w nowej roli mamy oraz stres związany z nauką karmienia jest przy tym wystarczająco trudne. Nie warto zatem dodatkowo komplikować sobie codziennych czynności i wybrać produkt, który sprawdzi się w każdych warunkach. Dzięki temu będziesz mogła skupić się na tym co jest dla Ciebie naprawdę ważne. I czuć się dobrze jako młoda mama.