Jednym z błędnych przekonań wielu osób borykających się z alkoholizmem jest to, że ich picie nie ma wpływu na nikogo innego. Oczywiście nie jest to prawda, a dzieci rodziców alkoholików mogą być jednymi z tych, na które mają największy wpływ.
Rodzice zmagający się z alkoholizmem mogą być zaskoczeni lub zaniepokojeni po przeczytaniu o wpływie, jaki ich uzależnienie może mieć na ich dzieci teraz i w dorosłym życiu. Ich dzieci jednak mogą znaleźć ulgę wiedząc, co mogło przyczynić się do niektórych problemów, z którymi mogą się dziś borykać.
Skutki psychologiczne i emocjonalne
Niestety, skutki dorastania w otoczeniu alkoholizmu są czasami tak głębokie, że trwają przez całe życie, wpływając na sposób, w jaki dzieci-dorośli postrzegają siebie i innych, współdziałają w związkach i nie tylko.
Poniżej znajduje się tylko kilka skutków, jakie alkoholizm rodziców może mieć na dzieci.
Niezdolność do stworzenia poczucia normalności
Ponieważ w dzieciństwie nie mieli dobrego przykładu do naśladowania i potencjalnie nigdy nie doświadczyli tradycyjnych lub harmonijnych relacji rodzinnych, dorosłe dzieci alkoholików mogą być zmuszone do zgadywania, co to znaczy być „normalnym”.
W rezultacie wiele z nich będzie się czuło skonfliktowanych, zdezorientowanych i niepewnych siebie, kiedy zdadzą sobie sprawę, że picie nie jest uważane za normalne w innych rodzinach.
Problemy z zaufaniem
Dorosłe dzieci alkoholików, dorastając w atmosferze, w której zaprzeczanie, kłamstwo i utrzymywanie tajemnic było normą, mogą nabawić się poważnych problemów z zaufaniem. Złamane obietnice z przeszłości mówią im, że zaufanie komuś w przyszłości może się na nich źle odbić.
Jeśli rodzic-alkoholik był niemiły lub obraźliwy, kiedy był pijany, dorosłe dzieci mogą dorastać z lękiem przed wszystkimi złymi ludźmi. Mogą spędzić całe życie na unikaniu konfliktów i wszelkiego rodzaju konfrontacji, obawiając się, że mogą się one przerodzić w przemoc.
Osądzają siebie bez litości
Niektóre dorosłe dzieci alkoholików traktują siebie bardzo poważnie, z trudem dając sobie spokój. Jeśli ich wychowanie było burzliwe, mogą mieć niską samoocenę i niskie poczucie własnej wartości, a także mogą rozwijać głębokie poczucie nieadekwatności.
Dzieci rodziców alkoholików mogą myśleć, że różnią się od innych ludzi i dlatego nie są wystarczająco dobre. W związku z tym mogą unikać sytuacji społecznych, mieć trudności z nawiązywaniem przyjaźni i izolować się od innych.3
Ciągłe poszukiwanie aprobaty innych
Oprócz zbyt surowego osądzania siebie, niektóre dorosłe dzieci alkoholików nieustannie poszukują aprobaty innych. Mogą stać się osobami lubiącymi ludzi, które są zdruzgotane, jeśli ktoś nie jest z nich zadowolony i żyją w strachu przed jakąkolwiek krytyką.
Być może, aby uniknąć krytyki lub gniewu rodzica-alkoholika, wiele dzieci z domów, w których żyją alkoholicy, staje się superodpowiedzialnymi lub perfekcjonistami i może stać się nadmiernie ambitnymi lub pracoholikami. Z drugiej strony, nie jest niczym niezwykłym, że osoba idzie w przeciwnym kierunku, odzwierciedlając te same złe zachowania, których świadkami byli w dzieciństwie.
Blizny psychiczne
Emocjonalne i psychologiczne blizny, które mogą powstać u dzieci alkoholików, mogą być tak głębokie, że utrzymują się aż do dorosłości. Jeśli masz problem z alkoholem, a w domu są dzieci, postaraj się znaleźć pomoc.
Skupienie się na miłości dzieci i na tym, jak twoje picie może na nie wpływać, może w znacznym stopniu zmotywować cię do ograniczenia lub całkowitego zaprzestania picia. Dzieci zasługują na tę pozytywną zmianę – ty również.
Podobnie, jeśli jesteś dzieckiem rodzica, który jest lub był alkoholikiem (lub miał inne problemy z uzależnieniem) i doświadczasz jednego lub więcej z powyższych problemów, lub jakiegokolwiek rodzaju psychologicznego cierpienia, poszukaj wsparcia. Nie jesteś sam i zasługujesz na pomoc i leczenie.