Zbliża się andrzejkowa noc, podczas której każdy może odkryć fragment swojej przyszłości. W Polsce andrzejki obchodzone są od kilku pokoleń. Chociaż dawniej zabawy andrzejkowe miały inny charakter niż teraz. Wierzono, że tego dnia możemy poznać tajemnice przyszłości, świętowaniu andrzejek towarzyszyło wielkie skupienie.
Dziś andrzejki traktuje się je raczej z przymrużeniem oka i pozwala się na to, by brały w nich udział także dzieci. Takie wróżby to przede wszystkim dużo śmiechu i dobrej zabawy. A przede wszystkim – mnóstwo andrzejkowych wróżb.
Każdy dorosły, jak i dziecko chciałoby wiedzieć jakie imię będzie nosić osoba, która mnie pokocha. A także kim zostanę, jak urosnę, co czeka mnie za kilka lat. Dzieci uwielbiają zabawy we wróżenie i bardzo się w nie angażują.
Wróżby dla dzieci
Andrzejkowa noc z 29 na 30 listopada to noc magii i wróżb. Podczas której można poznać swoją przyszłość. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych wróżb, które możne wykonać razem z dziećmi.
Lanie wosku
To najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Pocięte białe świeczki roztapiamy na małym ogniu w rondelku (robi to osoba dorosła). Kiedy wosk jest gotowy, lejemy go do miski z wodą przez dziurkę od klucza. Gdy zastygnie, podnosimy go do światła i oceniamy jaki cień rzuci na ścianie. Z jego kształtu wróżymy przyszłość. Podpowiadamy co mogą oznaczać poszczególne kształty:
- anioł — spotka cię coś miłego;
- ptak — czeka cię wizyta kogoś, kogo się nie spodziewasz;
- gwiazda — niespodziewany przypływ gotówki;
- serce — już niedługo spotkasz swoją miłość;
- słońce — czeka cię pomyślny rok.
Oczywiście interpretacja woskowego symbolu zależy tylko od wyobraźni uczestników przyjęcia.
Wróżba z ustawianiem butów
Dzięki tej wróżbie możemy dowiedzieć się, która z panien wyjdzie pierwsza za mąż. Na dodatek nie wymaga żadnych przygotowań.
Będziesz potrzebować po 1 bucie z każdego z uczestników zabawy. Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca sali/pokoju zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim. Tak, żeby pięta jednego, dotykała przodu drugiego. Buty ustawiamy wzdłuż ściany, w kierunku drzwi, te z końca „kolejki” przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy „dotrze do mety” i przekroczy próg, spełni się największe marzenie.
Obierki jabłka
Jest to bardzo prosta zabawa, która jednak uświetni każde Andrzejki dla dzieci. Wystarczy, że dorosły obierze jabłko. Trzeba to zrobić tak, aby powstała długa serpentyna ze skórki owocu. Następnie dziecko rzuca obierkę za siebie (koniecznie przez lewe ramię!). I z jej kształtu stara się odgadnąć pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony.
Odkrywanie losu
Maluchy lubią odkrywać nieznane, dlatego ta zabawa sprawi im dużo radości. Wystarczy przygotować pięć nieprzeźroczystych kubków, pod którymi rodzice ukryją różne przedmioty. Może to być na przykład:
- samochodzik — symbol podróży;
- pierścionek — symbol zaręczyn;
- cukierek — symbol wesołego życia;
- klucz — symbol niespodzianki.
Dzieci losują kubeczki i sprawdzają co przyniesie im przyszłość. Niespodzianka będzie tym większa, jeżeli maluchy nie będą wiedziały co jest ukryte pod naczyniami.
Zabawy andrzejkowe dla dzieci
Wróżby na andrzejki dla dzieci powinny być wesołe, zapewniać dreszczyk emocji i sprawiać przyjemność. Przedstawiamy kilka propozycji zabaw dla dzieci, które będą hitem każdego kinderbalu.
Kim będę w przyszłości – zabawa ruchowa
Wśród wróżb andrzejkowych nie może zabraknąć zabaw związanych z przewidywaniem zawodu. Będą one okazją do śmiechu, bo okazać się może, że dziewczynka zostanie np. mechanikiem samochodowym, a chłopiec kosmetyczką. Grunt to przygotować dzieci na to, by nie traktowały wróżb zbyt serio.
- Przygotowujemy worek, do którego wsadzamy akcesoria charakterystyczne dla różnych zawodów, np. grzebień (fryzjer), strzykawka (pielęgniarka), mikrofon (piosenkarz), pędzel do makijażu (kosmetyczka), pióro (pisarz), nitka (krawiec);
- Dziecko losuje przedmiot, a potem prezentuje go innym dzieciom (kalambury). Demonstruje, jak używa się tego przedmiotu, jak zachowuje się osoba, która się nim posługuje. Dzieci zgadują, kim ich kolega będzie w przyszłości — po swojemu interpretują wróżbę.
Czarodziejskie karteczki – zabawa chemiczna
Wśród zabaw andrzejkowych musi znaleźć się także wróżba matrymonialna. Na białych karteczkach piszemy imiona męskie i żeńskie. Niewidocznym atramentem (w tej funkcji sprawdzi się sok z cytryny i wykałaczka). Kiedy „atrament” wyschnie, czarodziejskie karteczki wkładamy do 2 kapeluszy (damskiego i męskiego).
Dziewczynki losują karteczki z męskiego kapelusza, chłopcy z damskiego. Z pomocą opiekuna odczytują imię przyszłego męża lub żony nad płomieniem świecy. Napis stanie się widoczny.
Wróżba „rozbite serca”
Ta wróżba bardziej przypomina zabawę. Dlatego szczególnie polecamy ją, jeśli w wieczór andrzejkowy zaprosicie do siebie kilku znajomych. Wytnijcie z kartonu lub brystolu serca, przy czym powinno ich być dwa razy mniej, niż osób biorących udział w zabawie.
Każde z serc trzeba „rozbić” w sposób charakterystyczny – przeciąć je na połówki zygzakiem, falką itp. Przy czym warto zaznaczyć żeńską i męską część serduszka. Gotowe połówki trzeba dokładnie wymieszać i wręczyć każdemu z przychodzących gości. Gdy wszyscy będą na miejscach, pary z „rozbitych” serc mają się połączyć (przynajmniej na ten wieczór).
Kolorowe kartoniki
Przed rozpoczęciem wieczoru trzeba przygotować kolorowe kartoniki, na których zostaną napisane wróżby. Najlepiej sprawdzą się arkusze w takich kolorach jak: biały, czarny, żółty, czerwony, niebieski i zielony. Przepowiednie powinny kojarzyć się z kolorem, np.:
- na białej karteczce można napisać „pij więcej mleka” albo „w przyszłości zostaniesz lekarzem”;
- na czerwonej „masz cichego wielbiciela”;
- na niebieskiej „zimą ciepło się ubieraj”;
- na czarnej „uważaj na pecha”;
- na zielonej „będziesz mieć wielu przyjaciół w szkole”;
- na żółtej „w klasie jesteś bardzo lubiany”.
Trzeba zadbać, aby wróżby na karteczkach były pozytywne — dzięki temu maluchy zapamiętają ten andrzejkowy wieczór na długo.