Wybierz przedszkole bliskościowe, dlaczego?

Wybierz przedszkole bliskościowe, dlaczego?

Wybór przedszkola dla naszego dziecka zawsze spędza sen z powiek rodzicom. Pamiętajmy o tym, że to miejsce może być pełne pasji i zaangażowania osób, które pracują w przedszkolu. Na uznanie zasługują przedszkola bliskościowe, które wspierają rodziców w tym, aby dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności i talenty. W naszym kraju istnieje coraz więcej takich placówek. Jakie zalety ma przedszkole bliskościowe? Dlaczego warto je wybrać? O czym powinniśmy wiedzieć?

Przedszkola bliskościowe

W tym miejscu sporą wagę przykłada się do tego, aby dzieci mogły przebywać w środowisku pełnym zrozumienia i szacunku. Przedszkola bliskościowe mają za zadanie zbudować w maluchu poczucie niezależności, wzbudzić motywację i rozwijać pozytywne cechy samego siebie. Założenia tej pedagogiki stworzyła Maria Montessori ponad sto lat temu. Dziś można ją nazwać wizjonerką. Tezy Montessori dotyczą rozwoju dziecka i pokrywają się ze współczesną naukową wiedzą z zakresu neurobiologii. Faktem jest, że przedszkole bliskościowe to bardzo dobre rozwiązanie dla każdej pociechy. Dziecko do placówki będzie chodziło chętnie i z radością, gdyż tutaj może rozwijać siebie. 

Najważniejsze założenia

W przedszkolu bliskościowym znajdziemy wiele ważnych założeń, które dotyczą harmonijnego rozwoju dziecka. To głównie:

  • Porozumienie bez używania przemocy — komunikacja w przedszkolu bliskościowym jest żywa, wzbogacająca i empatyczna. Ma za zadanie uczyć szacunku dla swoich pragnień, jak i szacunku dla uczuć innych. 
  • Naurodydaktyka — to nauka o tym, jak uczy się i rozwija mózg człowieka. Przedszkola bliskościowe stawiają na dobrowolną naukę dziecka, unikanie rankingów i ocen, naukę poprzez działanie, współpracę pomiędzy dziećmi, naukę w ruchu i naukę angażującą emocję dziecka. To, co porusza dziecko i jego uczucia, łatwiej zapada w pamięci. 
  • Językowa immersja — polega na osłuchaniu się z autentycznymi wypowiedziami w konkretnych sytuacjach z codziennego życia. Maluchy uczą się obcego języka praktycznie bezwiednie, w trakcie codziennej wizyty w przedszkolu (przy obiedzie, na spacerze, czy podczas gimnastyki). 
  • Rodzicielstwo bliskości — dzieci w przedszkolu bliskości są otaczane osobami, które są empatyczne i reagują na ich potrzeby. Nie ma mowy o surowym i radykalnym rodzicielstwie. W placówce dzieci mogą przeżywać wszystkie emocje, które zostaną przyjęte ze zrozumieniem. Nie stosuje się systemy nagród i kar. 

Jak widać, przedszkola bliskościowe mają wiele zalet. Są one coraz chętniej wybierane przez rodziców, którzy chcą zadbać o odpowiedni rozwój, także emocjonalny, swojej pociechy. W przedszkolu pracują osoby z pasją i pełnym zaangażowaniem, które wykazują zrozumienie dla potrzeb dziecka. Można liczyć na motywację dzieci do nauki, często poprzez zabawę. 

Dzieci w przedszkolu bliskościowym uczą się współpracy z rówieśnikami i wyrażania wszystkich swoich emocji. Mały człowiek potrzebuje zrozumienia i bliskości, jakie daje przedszkole tego typu. Dziecko może każdego dnia rozwijać swoje umiejętności i uzyskiwać motywację do działania.