Wyprawa rowerowa z dzieckiem – co zrobić, by była bezpieczna?

Wyprawa rowerowa z dzieckiem – co zrobić, by była bezpieczna?

Nie ulega wątpliwości, że wspólne spędzanie czasu z dzieckiem to inwestycja, która zwróci się z nawiązką. Zanim jednak wybierzesz się z dzieckiem na rower, warto pomyśleć o tym, jak się do tego przygotować. Dlatego też w poniższym artykule zdradzamy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze oraz jakie akcesoria będą przydatne. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jak przygotować się z dzieckiem na rower?

Wybierając się na rower z dzieckiem, trzeba pamiętać o tym, że taka wyprawa nie będzie wyglądać tak samo, jak w przypadku jazdy bez pociechy. Jako dorośli mamy inne potrzeby – jeździmy szybciej, a często nawet bardziej lekkomyślnie. Nie oznacza to jednak, że jazda rowerem z dzieckiem jest gorsza. Wręcz przeciwnie! Potrafi być ona równie ekscytująca – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie sposób jednak nie zauważyć, że gdy wsiadamy na rower z dzieckiem, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o jego bezpieczeństwie. Dzięki temu na wspólne wycieczki rowerowe będzie można zabrać nawet roczne dziecko. Jak zatem  się do tego przygotować?

Przekąski i napoje

Wybierając trasę, warto uwzględnić miejsca, w których można będzie się zaopatrzyć w jedzenia. Prowiant oczywiście można też wziąć ze sobą, co pozwoli na urządzenie pikniku. W przypadku najmłodszych nie można zapomnieć o mleku i przekąskach dla najmłodszych.

Ubrania

Oczywiście adekwatne do pogody. Warto uwzględnić także ubrania na zmianę oraz kurtkę wiatrówkę – na wypadek niespodziewanego deszczu. Bardzo ważną rzeczą jest także zapas pieluch, które trzeba zabrać ze sobą w drogę.

Dobra trasa

Zabierając dziecko na wycieczkę rowerową, należy dobrze zaplanować trasę. Powinna ona uwzględniać miejsca, w których będzie można bezpiecznie zatrzymać się na trasie. Najlepiej również takie, gdzie pociecha będzie mogła poobserwować naturę lub zająć się zabawą, np. na placu zabaw. Skorzystają na tym także rodzice, którzy zmęczeni pedałowaniem, będą mogli nieco odsapnąć i zregenerować siły. Długość trasy powinna być również dopasowana do możliwości pociechy. W końcu nie każde dziecko wytrzyma godzinę, siedząc nieruchomo w foteliku.

Inne akcesoria

Aby jazda na rowerze z dzieckiem była bezpieczna, trzeba zaopatrzyć się w gadżety takie jak ochraniacze i kask rowerowy dla dziecka. Z kolei w przypadku najmłodszych pociech obowiązkowy będzie również fotelik rowerowy dla dziecka. Zabieranie dziecka na metalowym bagażniku bądź ramie nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza w przypadku długich tras, których pokonanie może zająć do kilku godzin. Jadąc na wycieczkę, warto zabrać ze sobą zapasową dętkę, wielofunkcyjny klucz oraz inne narzędzia. 

rower z dzieckiem

Fotelik rowerowy dla dziecka czy przyczepka?

Wspomniany kask rowerowy dla dziecka to niezbędnik, bez którego nie powinno się ruszać w trasę. Jednak w przypadku siedziska, istnieje kilka możliwości. Jedną z nich jest przyczepka, która z powodzeniem może zastąpić fotelik rowerowy dla dziecka. Jest ona szczególnie polecana w przypadku pociech, które nie skończyły jeszcze 1,5 roku. Dodatkowym plusem jest to, że w przyczepce zmieszczą się także zabawki malucha. Niestety jednak nie jest to rozwiązanie idealne – niektóre wózki ważą nawet do 15 kg, co utrudni rodzicowi jazdę. Dodatkowe utrudnienie stanowią też krawężniki i cena przyczepki. Sprzęt ten może być nawet kilkanaście razy droższy niż sam fotelik. Ten z kolei jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci powyżej 18. miesiąca życia, kiedy pociecha potrafi już w pełni siedzieć.

Wypad rowerowy z dzieckiem – podsumowanie

Jazda rowerem to wspaniały pomysł na to, by spędzić czas z dzieckiem. Należy jednak pamiętać o tym, by dobrze się do niej przygotować. Niezwykle pomocne jest wcześniejsze zaplanowanie trasy przejazdu – podobnie jak i akcesoria takie jak kask, fotelik i komplet narzędzi na wypadek przedziurawienia koła. Dzięki nim wycieczka rowerowa z dzieckiem nie tylko będzie dla pociechy bezpieczniejsza, ale i sprawi, że stanie się ona przyjemniejsza. Gadżety te pozwolą bowiem rodzicom zaoszczędzić sporo stresu. Na końcu warto również powiedzieć o tym, że takie wypady warto zaczynać od krótszych wycieczek. Wraz z biegiem czasu, kiedy pociecha przyzwyczai się do jazdy w foteliku lub przyczepce, trasę przejazdu będzie można wydłużyć.