Wyprawka dla dziecka

Wyprawka dla dziecka

Wyprawka dla noworodka i niemowlaka to temat, który często spędza przyszłym rodzicom sen z powiek. Co do wyprawki dla dziecka i jak powinna wyglądać lista niezbędnych produktów? Ile kosztuje kompletna wyprawka dla noworodka na pierwsze dni i tygodnie życia? Czego nie warto kupować maluchowi bez wyraźnych zaleceń i wskazań medycznych? Jak, zwłaszcza przy napiętym budżecie, zaplanować zakupy i czy tania wyprawka dla noworodka to tylko hasło reklamowe? To tylko niektóre z pytań i wątpliwości związanych z przygotowaniami do powitania na świecie nowego członka rodziny.

Jeśli chodzi o wyprawkę dla noworodka, to najczęściej jest to zestaw ubranek i innych tekstyliów, czasem także środki pielęgnacyjne lub zapas środków higienicznych dla dziecka. Można również spotkać się z pojęciem wyprawki kosmetycznej dla malucha. Kompletna wyprawka dla noworodka może jednak de facto oznaczać wszystko, czego nasze dziecko będzie potrzebowało w pierwszych tygodniach życia – a przynajmniej to, co można przewidzieć. Dlatego lepiej nie ulegać wpływom reklam gotowych zestawów wyprawkowych i nie zakładać, że kompletną wyprawkę dla noworodka kupimy od razu, w jednym sklepie.

Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co?

Tak naprawdę istnieje kilka rodzajów wyprawki dla noworodka – ma to związek z miejscami, w których dziecko przychodzi na świat i sytuacjami, w jakich się znajduje. W każdej z nich stosujemy inne zestawy produktów, które powinniśmy skompletować wcześniej, najlepiej z listą w ręku, aby nie zapomnieć o niczym ważnym. Świadomość, że niektóre rzeczy będą niezbędne przed porodem, a inne nieco później, pomoże rozłożyć zakupy w czasie i zaplanować wydatki. Niezależnie od tego, ile kosztuje wyprawka dla noworodka, zwykle stanowi ona spore obciążenie dla domowego budżetu. Dodatków aby wszystko lepiej zorganizować możesz skorzystać z świetnego narzędzia, jakim jest kalkulator terminu porodu.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

W zależności od rodzaju wyprawki, możemy mieć nie tylko na liście zakupów wiele drobnych akcesoriów czy przedmiotów, które trzeba uzupełniać, ale także pojedyncze rzeczy kupione raz lub rzadko, ale o znacznie większej wartości. Po zsumowaniu wszystkiego tania wyprawka dla noworodka często okazuje się fikcją – nawet jeśli uwzględnimy w niej rzeczy absolutnie niezbędne i przy ich wyborze będziemy kierować się rachunkiem ekonomicznym.

Wyprawka dla noworodka: do szpitala i z powrotem do domu

Pierwsza z nich to wyprawka do szpitala, ponieważ zaraz po porodzie maluch potrzebuje pierwszych ubranek, pieluszek, tekstyliów i artykułów pielęgnacyjnych, które będą wykorzystywane podczas pobytu na oddziale położniczym. Więcej o torbie do szpitala, jej zawartości, w tym pierwszej wyprawce dla noworodka, oraz o tym, jak spakować się do porodu, znajdziesz tutaj. Kompletna wyprawka dla noworodka będzie łatwiejsza do przygotowania dzięki wskazówkom, co i kiedy może się przydać, a gotowa lista produktów ułatwi Ci zakupy i uporządkowanie kupionych już przedmiotów.

Kolejną częścią wyprawki są rzeczy, w których dziecko wraca ze szpitala do domu – je również wymieniamy tutaj. Oprócz ubranek i tekstyliów warto zwrócić uwagę na sprzęt niezbędny do przewożenia dziecka w samochodzie, czyli fotelik samochodowy, ponieważ zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem w zakresie ruchu drogowego, przewożenie dziecka samochodem wymaga zamontowania fotelika samochodowego (dotyczy to nie tylko noworodka czy niemowlaka, ale także starszego dziecka).

Wyprawka dla noworodka: pierwsze tygodnie w domu

„Domowa” wyprawka, składająca się z rzeczy przeznaczonych do pielęgnacji i sprzętów domowych, jest tam największą pozycją w budżecie przyszłych rodziców. To, ile kosztuje, zależy w dużej mierze od wydatków związanych z zakupem wózka, fotelika samochodowego czy mebli do pokoju malucha, dlatego warto wybierać je ze szczególną uwagą. Są też produkty, których używa się w dużych ilościach, jak np. pieluchy jednorazowe. Kompletną wyprawkę dla noworodka na pierwsze tygodnie w domu, najlepiej przygotować według następujących grup produktów:

  • ubranka i tekstylia (w tym kocyk, kołysanka, pościel do łóżeczka, kilka pieluszek materiałowych i flanelowych),
  • akcesoria do pielęgnacji (w tym wanienka)
  • kosmetyki i środki piorące,
  • akcesoria do picia (w razie potrzeby, czyli głównie do karmienia sztucznego lub mieszanego),
  • wózek i fotelik samochodowy,
  • łóżeczko z materacem oraz podstawowe meble (przewijak czy komoda do przechowywania rzeczy dla dziecka).
  • Ubranka i tekstylia
  • Wyprawka dla noworodka nie może być kompletna bez ubranek i tekstyliów, w które będziemy zawijać lub owijać dziecko. Szczegółowe informacje o tym, jak wybrać ubranka dla najmłodszych dzieci, znajdziesz tutaj.