Zabawy dla dzieci na urodziny

Kinderbal to jedna z ulubionych imprez wszystkich dzieci. Jest milion sposobów na zorganizowanie imprezy dziecku. Najczęściej wybieraną opcją jest sala zabaw dla dzieci lub zatrudnienie animatorów. Choć mogłoby się wydawać, że dziecko z tej propozycji będzie szczęśliwe. To jednak największą frajdę mu sprawi domowe przyjęcie urodzinowe. Gdzie wspólnie z rodzicem będzie mógł zrobić zaproszenia, przygotować dania. A także zaplanować różne atrakcje.

Urodziny dziecka atrakcje

zabawa dzieci na urodzinach Przyjęcie urodzinowe trzeba wcześniej dobrze zaplanować, czyli ustalić, kogo się zaprosi. Należy również wysłać zaproszenia — dziecko samo może je przygotować. Zastanowić się, czy dorośli również będą aktywnymi uczestnikami zabaw urodzinowych. Należy również przygotować tort, mały poczęstunek oraz zadbać o wystrój pokoju małego solenizanta.

Jednak najważniejszym punktem urodzin będzie zaplanowanie atrakcji. W taki sposób, aby żadne dziecko się nie nudziło. Przy wymyślaniu zabaw należy pamiętać, aby były one dostosowane do wieku dzieci. Warto pomyśleć o zadaniach grupowych, wówczas zabawie towarzyszy zacięta rywalizacja i emocje. Pamiętaj też o przygotowaniu małych upominków dla zwycięzców poszczególnych zabaw. Może to być słodki upominek, maskotka, owoc lub samodzielnie zrobione medale.

Konkursy to jeden z rodzajów zabaw, które cieszą się największą popularnością wśród maluchów. Nawet bez względu na ich wiek. Obietnica nagrody zagrzewa je do boju, a konieczność niewinnej rywalizacji dodaje całości szczypty pikanterii.

Warto również wymyślić kilka  zabaw, które nie mają charakteru rywalizacji. A ich zadaniem jest zapewnienie jedynie dobrej zabawy.

Poniżej przedstawiam ciekawe atrakcje, jakie można zorganizować w trakcie imprezy urodzinowej:

  • Kalambury – jedna z najlepszych zabaw, bez względu na wiek biesiadników. Kluczem jest jedynie dostosowanie haseł do wieku dziecka. Odgadywanie haseł odbywa się za pomocą gestów lub rysunków;
  • Gra z rysowaniem — potrzebna jest kartka, ołówek lub kredka. Ustalcie, co będzie na rysunku — miś, człowiek czy jakiś stwór. Pierwszy uczestnik rysuje głowę i zagina kartkę tak, żeby nikt nie widział, co jest narysowane. Następna osoba rysuje szyję i barki, i znowu zagina kartkę i tak dalej. Powstanie na pewno bardzo śmieszne dzieło;
  • Owoce — pokrój w kostkę różne owoce lub warzywa (pomarańcza, mandarynka, banan czy winogrona). Każdemu uczestnikowi zabawy zawiązuj oczy i wkładaj do ust kawałek owocu. Zadaniem dzieci jest prawidłowo rozpoznać dany owoc.

Pomysły na zabawę w urodziny

Urodziny to wyjątkowa okazja, którą dzieci często zapamiętują na całe życie. Najważniejszą częścią dziecięcego przyjęcia — zaraz po prezentach i zdmuchiwaniu świeczki — jest wspólna zabawa. Ważne jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej rozrywki. Ponieważ, jak wiadomo, w tak młodym wieku dziecku trudno usiedzieć na miejscu.

Rysowanie na balonie

Dajemy dzieciom nienadmuchane balony i pisaki. Każde z nich rysuje na nim np. zabawną minkę. Następnie powoli dmuchamy po kolei wszystkie balony i pozwalamy dzieciom obserwować, jak zmieniają się ich rysunki.

Figury woskowe

Dzieci tańczą w rytmie muzyki. Gdy muzyka ucichnie, zastygają w bezruchu tworząc „figury woskowe”. Wybrana osoba przechadza się pomiędzy uczestnikami zabawy i obserwuje czy figurki stoją nieruchomo. Gdy zauważy, że któraś figurka poruszyła się, osoba ta odpada z gry. Zabawę powtarzamy. Wygrywa dziecko, które najdłużej wytrzyma bez ruchu.

Ciepło, zimno

Jedno z dzieci wychodzi na chwilę z pokoju, a my chowamy np. jakiś owoc, maskotkę. Potem wszyscy naprowadzają poszukiwacza na właściwe miejsce, wołając „ciepło ” lub „zimno „. Zadbajmy, tylko żeby wszystkim dzieciom udało się „coś znaleźć”.

Zaczarowany sznurek

Pod koniec przyjęcia można urządzić konkurs na ścinanie sznurka ze swoim imieniem. Przygotuj upominki dla każdego z zaproszonych. Owiń je papierem, do każdego z nich przywiąż sznurek i zawieś je na jednej dłuższej lince. Dziecko ma wybrać i ściąć nożyczkami swój upominek z zawiązanymi oczami. Podczas gdy jeden wybiera, reszta może dopingować i podpowiadać.

Pamiętaj też, żeby nie robić niczego na siłę. Nawet jeśli przygotujesz dziesięć super zabaw. A dzieci będą chciały bawić się tylko w jedną z nich, nie każ im przestawać. W końcu ostatecznie chodzi o miłe spędzenie czasu. A nie o wypełnianie planu przyjęcia punkt po punkcie.