Zabawy ruchowe dla dzieci

Każdy zna złotą zasadę, że ruch to zdrowie. Jest on szczególnie ważny w okresie wzrostu. I to nie tylko ze względu na wzmocnienie mięśni i ogólną sprawność. Ćwiczenia dla dzieci to doskonały sposób na rozwój intelektualny i ruchowy dziecka.

Jak namówić dziecko do aktywności sportowej?

Ruch jest dzieciom niezbędny do życia. Od kiedy nauczą się chodzić, ruch towarzyszy im niemal nieustannie. Biegają w domu, na spacerze, na placu zabaw, skaczą po kanapie, huśtają się, grają w piłkę. Tak zachowuje się praktycznie każde, zdrowe dziecko.

Basen, rower i zabawa na placu zabaw są w tym niezastąpione. Jak mówi przysłowie, w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna wspomaga prawidłową pracę mózgu, pobudza wzrost komórek i połączeń nerwowych. Wszystko to rozwija wyobraźnię dziecka, proces uczenia się i zapamiętywania nowych informacji.

Nauka pływania dla dzieci

Jest jednak grupa dzieci, którym aktywność fizyczna nie sprawia aż tak wielkiej radości. W tej sytuacji rodzice muszą znaleźć sposób jak zachęcić dziecko do wspólnej aktywności. Zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywności fizycznej to ważny obowiązek rodzica. Nadwaga i otyłość oraz wynikające z nich konsekwencje to coraz poważniejszy problem w naszym społeczeństwie.

Rodzice wychowują głównie poprzez dawanie przykładu. Dziecko obserwuje i naśladuje. Jeżeli mama z tatą weekendy spędzają przed telewizorem. To dziecko również wybiera komputer zamiast piłki czy roweru. Jeżeli chcemy zachęcić naszą pociechę do sportu sami musimy zacząć ćwiczyć. I nie pomogą tutaj prośby, groźby, tłumaczenia, że aktywność fizyczna jest super. Jeżeli rodzic sam nie jest aktywny.

Dlatego warto zmienić samego siebie a później przemawiać do  dziecka, że sport jest fajny. Warto również uprawiać sport wspólnie z dzieckiem. Wspólny wysiłek zacieśnia więzi, pomaga budować zaufanie i dzielić wspólne pasje.

Można dziecku również kupić kolorową koszulkę, buty, śliczne rolki lub ładny strój do tańca. Takie mini drobiazgi mogą w łatwy sposób zachęcić dzieci do sportu.

Możemy również pokazać dziecku, że sport jest fajny zabierając je w różne miejsca na wycieczki. Warto przy takiej aktywności robić zdjęcia. Tak, aby dziecko zapamiętało wycieczkę na dłuższy czas. Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej to ważne zadanie każdego rodzica. Nasza pociecha nie musi być wybitnym sportowcem. Jednak dla własnego zdrowia dziecko powinno prowadzić aktywny tryb życia.

Gimnastyka dla dzieci

Dzieci uczą się o wiele szybciej niż dorośli, to niezaprzeczalny fakt. Im wcześniej wprowadzimy dobre przyzwyczajenia tym częściej będą z nich korzystały. Regularna zabawa, rozwój umiejętności i ćwiczenia na sali gimnastycznej. Mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie, samopoczucie i rozwój dzieci.

Korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej to nie tylko lepsza kontrola masy ciała. A również i poprawa wydolności i ogólnej sprawności fizycznej.

Niezależnie od pory i okoliczności ćwiczenia powinny sprawiać dziecku frajdę. Tylko wtedy będzie je wykonywało chętnie i dokładnie. Proponowane gry i zabawy ruchowe dla dzieci są proste, a jednocześnie bardzo atrakcyjne. Uczą dzieci współpracy z innymi, ćwiczą koordynację ruchową.

Gimnastyka to zestaw ćwiczeń, które mogą być wykonywane już przez najmłodsze maluchy. Pozytywnie wpływają na ich rozwój fizyczny, kształtując siłę, zwinność i zręczność. To również świetne przygotowanie do późniejszego profesjonalnego uprawiania innych sportów – w tym tańca.