Zajęcia dla dzieci

Zajęcia dla dzieci

 

Doświadczenie wielu rodziców i pedagogów pokazuje, że młodzi ludzie chętnie podejmują aktywność, rezygnując z komputera, czy siedzenia przed ekranem telewizora, pod warunkiem, że zaproponuje się im ciekawą alternatywę. Alternatywę, która ich zainteresuje i pozwoli wykazać się kreatywnością w realizowaniu swoich pasji.

Dodatkowe zajęcia dla dzieci

Propozycja dodatkowych zajęć dla dzieci to nie tylko możliwość rozwijania talentów, ale także przede wszystkim poszerzanie horyzontów i sposób na dobrą zabawę. Jednak aby spełniły one swoją rolę muszą być dopasowane do predyspozycji, możliwościowi i temperamentu dziecka. Decyzja o tym, na jakie zajęcia będzie uczęszczał powinna być z nim skonsultowana i na bieżąco w czasie ich trwania monitorowana. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy dziecko uczestnicząc w zajęciach tańca, czy pływania będzie realizowało ambicje rodziców. Psycholodzy podkreślają, że dodatkowe zajęcia tylko wtedy spełnią swoją rolę, gdy uczestnictwo w nich sprawia dziecku przyjemność.

Niestety, bardzo często rodzice, czy opiekunowie, wybierając dodatkowe aktywności dla swojego dziecka, nie wybierają je pod kątem predyspozycji, ale kierują się aktualną modą. W praktyce oznacza to, że połowa klasy, czy grupy w przedszkolu uczęszcza np. na lekcje tenisa, choć de facto tylko dwójka maluchów jest zainteresowana tym sportem. Należy pamiętać, że źle dobrane zajęcia, które są nieadekwatne do potrzeb dziecka, nadmiernie obciążają go oraz narażają na stres.

Język, nauka gry na instrumencie czy plastyka?

Rynek oferuje wiele rozwiązań i propozycji zajęć dodatkowych przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Oferta dopasowana jest do zainteresowań dzieci i ich rodziców oraz aktualnie obowiązujących trendów. Najwięcej dzieci, już od najmłodszych lat korzysta z nauki języków obcych. Ten wybór nie powinien dziwić, gdyż w czasach postępującej globalizacji znajomość języków obcych jest podstawą do tego funkcjonować nie tylko na rynku pracy, ale również w codzienności. Zajęcia dla najmłodszych prowadzone są zazwyczaj w formie zabawy, tak aby nie kojarzyły się one z nudnymi zajęciami w szkole.

Dla dzieci, które są utalentowane ciekawą propozycją jest nauka gry na instrumentach, które rozwijają talent muzyczny dziecka, a jednocześnie uczą odpowiedzialności i systematyczności, które są cechami niezwykle istotnymi w dorosłym życiu. Natomiast możliwość realizacji pasji artystycznych daje plastyka. Rozwija ona kreatywność i wyobraźnię, a dodatkowo ćwiczy sprawność manulaną pobudzając do twórczego działania.

A może zajęcia ruchowe?

Dobrym rozwiązaniem są również zajęcia ruchowe, do których można zaliczyć różne dyscypliny sportowe. Szczególnie dobrze sprawdzą się dla młodych osób, które lubią aktywność fizyczną i zdrową rywalizację. Naukowcy potwierdzają, że takie dyscypliny jak pływanie, czy tenis poprawiają koordynację i przeciwdziałają dysleksją, gdyż wpływają pozytywnie na współprace dwóch półkul mózgowych. Sport to nie tylko dobra zabawa, ale także nauka współpracy. Nie można zapominać, o tańcu, który znakomicie pozwala spożytkować nadmiar zgromadzonej energii, jak również kształtuje sylwetkę i pozwala się zrelaksować.