Tabela rozmiarów dzieci

Dzieci rosną bardzo szybko, dlatego czasem ciężko nadążyć za rozmiarówką. Wiele osób ma problem z doborem odpowiedniego rozmiaru ubranek dla dziecka. Na początek przedstawiam kwestia terminologiczna. Świeżo urodzone dziecko określamy noworodkiem, natomiast bobasa między 3. a 12. miesiącem życia – niemowlakiem.

Na początek przyjrzyjmy się podstawowej wersji tabeli rozmiarów niemowlęcych:

  • 46-50-52 cm: wcześniak;
  • 56-62 cm: 0-3miesiące;
  • 62-68 cm: 3-6 miesięcy;
  • 68-74 cm: 6-9 miesięcy;
  • 74-80 cm: 9-12 miesięcy;
  • 80-86 cm: 12-18 miesięcy;

Rozmiary ubranek dla dzieci starszych niż 18 miesięcy:

  • 1,5-2 lata – 87-92 cm – rozmiar 92;
  • 2-3 lata – 93-98 cm – rozmiar 98;
  • 3-4 lata – 99-104 cm – rozmiar 104;
  • 4-5 lat – 105-110 cm – rozmiar 110;
  • 5-6 lat – 111-116 cm – rozmiar 116.

Rozmiary ubrań dla dzieci

Rozmiary niemowląt mieszczą się zwykle w standardowym przedziale od 56 do 86. Oznaczają one wzrost malucha wyrażony w centymetrach. Trzeba pamiętać, że istnieją jeszcze inne parametry – obwód klatki piersiowej i pasa oraz waga.

Poniżej przedstawiam tabelę, która pomoże każdej przyszłej mamie w szaleństwie zakupowym dla maluszka. Pomoże ona każdemu kto nie ma jeszcze dzieci a chce zrobić prezent w formie ubranka.

tabela rozmiarów

Rozmiary butów dla dzieci

Dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia dla dziecka często bywa kłopotliwym zadaniem. Dzieci rosną bowiem w ekspresowym tempie, a buty powinny starczyć przynajmniej na cały sezon. Niestety tak zwykle nie jest, buty muszą odpowiadać wszystkim wymiarom dziecięcej stopy.

Ważne: Warto pamiętać też o tym, że kupowanie butów o kilka rozmiarów większych lub za ciasnych. Może bardzo niekorzystnie odbić się na kondycji stóp dziecka i mieć konsekwencje zdrowotnie.

W celu zmierzenia stópki dziecka bierzemy pod uwagę przede wszystkim długość. W tym celu najlepiej użyć miarki w sklepie. Lub po prostu odrysować na kartce bose stopy dziecka. A następnie dokonać pomiaru w cm. Zasada przekładania długości stopy na konkretny rozmiar jest oparta na założeniu, że do otrzymanego wyniku dodaje się od 0,5 do 1 cm.

Prezentujemy 4 sposoby na dokładne zmierzenie małych i dużych stópek:

  • stawiając stópkę dziecka przy ścianie

Możesz postawić stópkę dziecka przy ścianie, tak aby za piętą był kąt prosty. Podłóż wcześniej kartkę papieru (najlepiej w kratkę) tak, aby była ona dosunięta do ściany. A następnie zaznacz długopisem na kartce długość najdłuższego paluszka. Powtórz czynność dla drugiej stopy, dokonując pomiaru obydwu stópek dziecka.

  • wkładając stópkę do pudełka

Innym sposobem jest włożenie nóżki dziecka, do tekturowego, dość sztywnego pudełka. Dosuń piętę do jednego boku, a następnie dokładnie zaznacz długopisem koniec najdłuższego paluszka. Powtórz czynność dla drugiej stopy, dokonując pomiaru obydwu stópek dziecka. Teraz wystarczy zmierzyć centymetrem lub linijką długość od boku pudełka do zaznaczenia. W przypadku ewentualnych różnic w długości bierzemy pod uwagę długość stópki większej.

  • smarując kremem lub oliwką stópki dziecka

Posmaruj i odciśnij je na papierze. Zmierz ślad i gotowe. W przypadku ewentualnych różnic w długości bierzemy pod uwagę długość stópki większej.

  • odrysowując kontur stopy na kartce

Jest to bardzo dobry sposób zmierzenia stóp u starszych dzieci. Połóż kartkę na równym podłożu, a następnie obrysuj kolejno obie stopy, trzymając ołówek tuż przy stopie. Zmierz odległość od czubka pięty do czubka najdalej wysuniętego palca stopy. W przypadku ewentualnych różnic w długości bierzemy pod uwagę długość stopy większej.

Trzeba również pamiętać, że dzieci powinny koniecznie mierzyć obuwie. Ponieważ musimy wziąć pod uwagę również wysokość podbicia. Bardzo często zdarza się, że pomimo iż but pasuje na długość, jednocześnie uciska w okolicach podbicia. Przy obuwie letnim warto także dokładnie przyjrzeć się, w jaki sposób stópka układa się w bucie, czy np. sandał nie jest za szeroki, a palce nie wysuwają się przy chodzeniu poza podeszwę.