Wierszyki, czytane na dobranoc, to ulubiona chwila dnia każdego dziecka. Ogólnie czytanie na dobranoc jest chyba jednym z najpiękniejszych elementów dzieciństwa.

Wierszyki dla dzieci kształtują w dziecku umiejętność sylabizowania. A także wpływają na ogólne umiejętności językowe. Oraz rozwijają umiejętność mowy poprzez pokazanie dziecku melodii języka.

sklep dla dzieci

Wierszyki na dobranoc mogą być formą kołysanki. W końcu wiele wierszy zostało wzbogaconych o melodie i stało się usypiankami. Na pewno kojarzycie, chociażby “Idzie niebo ciemną nocą” czy “Na Wojtusia”.

Dzieciom podobają się wierszyki gdzie występują zwierzęta, księżniczki i rycerze. Wierszyki na dobranoc mogą opowiadać, chociażby o leśnych zwierzątkach, które po całym dniu spędzonym polanie układają się do snu.

Wierszyki na dobranoc dla dzieci

Wierszyki dla dzieci są szczególnie lubiane przez najmłodszych. Są krótkie, wpadają w ucho, łatwo się ich nauczyć. Przez to dziecku łatwiej je powtarzać za rodzicem. Dzięki temu dzieci ćwiczą pamięć, uczą się rozpoznawać głoski i rozumieć to, co słyszą. Kojarzą także słowa z ich znaczeniem. Najmłodsi dostrzegają także melodię języka, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

Czytając dziecku książkę przed snem rodzice mają okazję nie tylko do spędzenia czasu razem. A także mają okazję do ciekawej rozmowy z dzieckiem. Początkowo może ona dotyczyć czytanych wierszyków. Potem zaś prawdziwego życia i spraw, które dla naszej pociechy są ważne.

W ten oto sposób tak niepozorny przedmiot, jak książka może przyczynić się do budowania tak niezwykle istotnej relacji, jak ta łącząca rodzica z dzieckiem.

Poniżej przedstawiam kilka wierszy na dobranoc

Na skraju poduszki

sen przysiadł cichutko

i szepcze do uszka

bajki dla maluszka.

O tym, że:

u kaczuszki krzywe nóżki,

u indora szyja goła,

pewna kura gubi pióra,

a gęś siodłata po podwórku lata,

skrzydłami bije, wygina szyję,

i gęga tak, aż tchu jej brak.

A dlaczego?

Bo, na niebie gęsi klucze,

a ją gospodyni tuczy,

Dzikie lecą w ciepłe kraje,

gęś domowa tu zostaje.

Śni maluszek kolorowo,

uśmiech błąka się po buzi,

nockę prześpi cichuteńko,

rankiem rześki się obudzi.

Co za noc, w taką noc

Dam Ci czarodziejską moc

No a teraz oczka zmruż

Noc zapada, ciemno już

Wszyscy śpią, więc śpij i Ty.

Śmieszne wierszyki przed snem

Do najpopularniejszych autorów wierszy dla dzieci należą Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Ich twórczość bawi i uczy wiele pokoleń i cieszy się nieustającą popularnością wśród najmłodszych. Do klasyki poezji dziecięcej należy także Maria Konopnicka. Warto dobrać takie wierszyki, które będą uczyć dziecka pozytywnych zachowań. A także pozwolą mu poznawać świat i będą niosły ze sobą jakieś wartości.

Śmieszne wierszyki dla dzieci na dobranoc:

Dobranoc. Pchły na noc.

Karaluchy pod poduchy,

a szczypawki do zabawki.

Nietoperze za kołnierze,

a biedronki do skarbonki.

Ślimaki w kozaki.

Krety do skarpety.

Mrówki do kryjówki.

Szczury do rury.

Dobranoc. Kolorowych snów.

Rano zobaczymy się znów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *