Roczne dziecko intensywnie się rozwija. Stawia pierwsze kroczki, doskonali sprawność manualną, wypowiada pierwsze proste sylaby lub wyrazy. Roczny brzdąc domaga się uwagi, jest ciekawy świata i lubi poznawać nowe rzeczy. Dziecko w tym wieku uczy się przez obserwację i zabawę, która stymuluje i wzbogaca jego rozwój.
Zabawy z rocznym dzieckiem powinny rozwijać umiejętności manualne, koordynację ruchową oraz wyobraźnię malca.
Zabawki dla rocznego dziecka
Zabawa odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka. Rozwija koordynację ruchową, zdolności językowe i matematyczne. Ćwiczy zmysły. Niemowlęta mają ogromną potrzebę uczenia się i poznawania świata. Czas spędzony na zabawie z dzieckiem buduje więź i poprawne relacje.
Wybór zabawek na rynku jest ogromny. I wcale nie jest łatwo kupić zabawkę dla 12 -miesięcznego niemowlęcia. Poniżej polecam zabawki dla takiego malucha, a należą do nich między innymi:
- Interaktywny stolik edukacyjny;
- Drewniane klocki, klocki duplo, klocki jeżyki;
- Kostka edukacyjna;
- Wózek dla lalek i lalka;
- Chodzik Interaktywny Zebra;
- Szczeniaczek Uczniaczek „Poziomy Nauki”, zabawka interaktywna;
- Piaskownica żółw + wiadereczko, grabki, łopatka i foremki;
- Namiot dla dzieci z piłeczkami;
- Pchacze – zajączek do ciągnięcia i pchania;
- Puzzle;
- Książki;
- Samochodziki;
Roczne dziecko
W czasie, gdy dziecko kończy pierwszy roczek, szczególnie zaznacza się wszechstronny rozwój wielu jego umiejętności. Takich jak mowa, siadanie, chodzenie, jedzenie, reagowanie na osoby znajdujące się w pobliżu. Staje się ono towarzyskie, a równocześnie coraz mniej płacze i daje sobą kierować.
Po pierwszym roczku życia-malucha najbardziej interesują czynności, dzięki którym daje on upust swojej aktywności. A zatem zainteresują wszelkie gry z piłką polegające na jej chwytaniu. A także budowanie wieży z klocków i sortowanie zabawek. A także ich wyrzucanie – zwłaszcza, jeśli w pobliżu znajduje się ktoś uprzejmy i gotowy, by je podnieść.
Najczęściej takie zabawy z dzieckiem muszą być dostosowane do jego umiejętności.
Klocki
Rodzice często kupują dzieciom klocki, tak aby mogły z nich budować wieże. Prawdopodobnie po ułożeniu najprzyjemniejszym momentem będzie dla niego i tak zawalenie się budowli.
Piłeczki
Można również kupić dziecku piłki – plastikowe, piankowe, szmaciane – staną się hitem codziennych zabaw. Zadbaj o to, by nie były zbyt małe, tak by dziecko nie miało możliwości ich połknąć. Dzięki piłkom odkryje ono przyjemną czynność ich popychania i odbijania.
Jaka to melodia
Od dawna wiadomo, że muzyka ma terapeutyczną moc. Puszczajmy ją więc dziecku jak najczęściej. W ten sposób oswaja się ono z nowymi dźwiękami. Pokazujmy mu, że można ją nucić i zachęcajmy do wspólnego „śpiewania”. Warto, również przy jej taktach wprowadzać elementy taneczne.
Gdzie jest nosek?
Doskonałym sposobem na spędzenie wspólnego czasu, zabawę i naukę jest poznawanie naszego ciała. Zadając dziecku pytania „Gdzie jest uszko?, Gdzie jest rączka?, Gdzie jest nosek? Uczymy malucha nowych słów oraz anatomicznej budowy ciała. Początkowo powinniśmy poprowadzić rączkę maluszka, tak żeby mogło intuicyjnie zrozumieć zasady. Dla urozmaicenia wykorzystać można dostępne na ten temat wierszyki i piosenki.