Dlaczego foteliki samochodowe są ważne?

Dlaczego foteliki samochodowe są ważne?

Używanie fotelików samochodowych, zwanych również fotelikami dla dzieci, jest najlepszym sposobem ochrony dzieci podczas jazdy samochodem. Wypadki samochodowe są jedną z głównych przyczyn śmierci i obrażeń u dzieci. Ponieważ foteliki samochodowe ratują życie, używanie fotelików samochodowych jest prawem obowiązującym w prawie każdym kraju.

Jednak bezpieczeństwo dziecka zależy od wyboru odpowiedniego fotelika i jego prawidłowego użytkowania. Najlepszy fotelik samochodowy to taki, który pasuje do wagi, rozmiaru i wieku dziecka, a także do pojazdu.

Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć, aby wybrać fotelik odpowiedni dla swojego dziecka:

 • Naucz się jak zainstalować fotelik i używać pasów przed pierwszą jazdą dziecka. Nie polegaj na wystawach sklepowych, które pokażą Ci jak to zrobić.
 • Aby uzyskać pomoc lub sprawdzić, czy fotelik został zainstalowany prawidłowo, odwiedź stacje kontroli fotelików dziecięcych, które zostały utworzone przez rząd federalny w całym kraju. Pomoc można również uzyskać w wielu lokalnych wydziałach zdrowia, grupach bezpieczeństwa publicznego, szpitalach, organach ścigania i straży pożarnej. Pamiętaj, aby poprosić o certyfikowanego technika ds. bezpieczeństwa pasażerów dzieci.

Uważaj na używane foteliki samochodowe:

 • Jeśli wiesz, że fotelik brał udział w wypadku, nie używaj go. Może być uszkodzony w sposób, którego nie widać.
 • Nie używaj fotelika, w którym brakuje części lub który nie ma daty produkcji i numeru modelu. Jeśli nie ma instrukcji obsługi, nie używaj fotelika. Sprawdź również, czy fotelik ma zalecaną „datę ważności”.
 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do historii fotelika, lub jeśli ma on pęknięcia lub inne oznaki zużycia, nie używaj go. Reklamacje fotelików samochodowych są powszechne. Skontaktuj się z producentem i zapytaj jak długo fotelik może być bezpiecznie używany. Jeśli fotelik został wycofany z rynku, producent może dostarczyć część zamienną lub nowy model.
 • Pamiętaj o wypełnieniu karty rejestracyjnej produktu, abyś od razu dowiedział się o wycofaniu produktu.
 • Dzieci zaczynają jeździć w fotelikach przeznaczonych wyłącznie dla niemowląt (montowanych tyłem do kierunku jazdy) lub w fotelikach typu „convertible”. W miarę wzrostu dzieci przechodzą do fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy, a następnie do fotelików podwyższających. Poniżej znajdziesz informacje o tym, który fotelik należy stosować kiedy.

Foteliki przeznaczone są do ochrony dzieci:

 • od urodzenia do co najmniej 18 kilogramów w pozycji odwróconej tyłem do kierunku jazdy
 • do 30 kg lub nawet 36 kg przodem do kierunku jazdy, w zależności od modelu.
 • Foteliki konwertowalne są ustawiane w różnych pozycjach w zależności od wieku i rozmiaru dziecka:

Są skierowane do tyłu, dopóki dziecko nie będzie gotowe do ustawienia przodem do kierunku jazdy (osiągnie limit wagi lub wzrostu dla danego fotelika).
Wtedy można je odwrócić i „zamienić” na fotelik skierowany przodem do kierunku jazdy.
Niektóre foteliki samochodowe są znane jako „all-in-one” lub „3-in-one”, ponieważ przekształcają się z fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy, fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy i fotelika podwyższającego za pomocą zdjętej uprzęży.

Foteliki typu 2w1:

 • są ciężkie i niezbyt przenośne
 • powinny być używane tylko w podróży (nie poza samochodem)
 • mogą być ekonomiczne, ponieważ nie trzeba kupować osobnego fotelika dla niemowląt
 • są dobrym rozwiązaniem dla większych dzieci, które wyrosły z fotelika dla niemowląt i nadal muszą być montowane tyłem do kierunku jazdy.

Jeśli używasz wielofunkcyjnego fotelika:

 • Upewnij się, że jest on prawidłowo dopasowany do Twojego dziecka. Małe dziecko w dużym foteliku może nie być najlepszym rozwiązaniem.
 • Nie używaj modelu z osłoną na tacę dla noworodków. Osłona wchodzi na nie zbyt wysoko. W razie wypadku twarz dziecka może uderzyć w tackę.
 • Foteliki ustawione tylko przodem do kierunku jazdy (od 10 do 36 kilogramów)
 • Foteliki samochodowe montowane przodem do kierunku jazdy są przeznaczone do ochrony dzieci o wadze od około 10 do 36 kilogramów lub więcej, w zależności od modelu.

Wszystkie dzieci, które przekroczyły limit wysokości lub wagi fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy, powinny jak najdłużej używać fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy z pełnymi pasami bezpieczeństwa. Dopiero po przekroczeniu limitu wzrostu i wagi dla fotelika ustawionego przodem do kierunku jazdy powinny przejść na fotelik podwyższający, który opiera się na pasach bezpieczeństwa dla dorosłych.

Niektóre samochody mają wbudowane lub zintegrowane foteliki samochodowe. Podobnie jak w przypadku innych fotelików samochodowych montowanych przodem do kierunku jazdy, foteliki wbudowane są przeznaczone dla dzieci, które wyrosły z fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Niektóre z nich można przekształcić w foteliki podwyższające, mocowane za pomocą pasa. Limity wagi i wzrostu mogą się różnić, więc sprawdź instrukcję obsługi.